Aktualności

Naturalne światło tam, gdzie nie ma okien


22.06.2017

Świetliki dachowe od Velux

Okna dachowe są oczywiście najlepszym rozwiązaniem na doświetlenie poddasza. Jednak bywają miejsca, w których ich zamontowanie nie jest możliwe. Wtedy poleca się świetliki dachowe.

Dachowe świetliki tunelowe instaluje się wszędzie tam, gdzie jest potrzebne światło dzienne, a nie ma możliwości technicznych, by zamontować okna połaciowe. Świetliki nadają się na wszystkie typy dachów – i płaskie, i skośne, zarówno w budynkach parterowych, jak i piętrowych. Doskonale doświetlą takie miejsca w domu jak korytarze, garderoby, łazienki, spiżarnie, klatki schodowe. We wnętrzach robią wrażenie plafonów zamontowanych pod sufitem.

Świetliki tunelowe

Zasada działania świetlika jest bardzo prosta - promienie słońca dostają się do domu przez część dachową, montowaną w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów. Ten drugi posiada wewnątrz wysokorefleksyjną, lustrzaną powłokę, która odbija nawet 98% promieni słonecznych. Maksymalna długość tunelu to nawet sześć metrów. Gdy światło dotrze do wnętrza, jest rozpraszane przez część sufitową, która do złudzenia przypomina klasyczny plafon. W ten sposób, w bezchmurny dzień, świetlik może doprowadzić do pomieszczenia tyle światła, co tradycyjna żarówka o mocy 60W.

To, ile promieni słońca wpadnie do wnętrza zależy także od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania elementu dachowego względem stron świata. Najlepiej jeśli element dachowy zostanie skierowany na południe – wtedy wychwyci najwięcej promieni słońca. Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Podejmując decyzję o ich ilości należy wziąć pod uwagę funkcję wnętrza, w którym będą zamontowane. Przed zakupem warto skorzystać z internetowego kalkulatora natężenia oświetlenia na stronie velux.pl. Narzędzie precyzyjnie określi ilość i rodzaj świetlików, które możemy zainstalować i wyliczy, jakie natężenie oświetlenia uzyskamy.

Świetliki są proste w montażu, nie wymagają żadnych zmian konstrukcyjnych. Można je montować zarówno w nowych dachach, jak i tych remontowanych. Są całkowicie zabezpieczone przed wodą czy wilgocią dzięki nowej izolacji BFX.

Co ciekawe, jeśli wyposażymy świetlik w zestaw oświetleniowy, nocą będzie służył jako energooszczędny plafon. Zestaw pasuje do wszystkich tuneli świetlików o średnicy 35 cm i można go zamontować w każdym momencie. Dzięki energooszczędnej technologii LED niezawodnie działa przez długi czas.


Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.