5 podstawowych informacji, zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe

Kobieta idąca po ciepłej podłodze, świadome podjęcie decyzji o ogrzewaniu podłogowym
Informacje, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o założeniu ogrzewania podłogowego, fot. REDPIXEL
ikona podziel się
Opublikowano: 05.02.2024 r., 10:35 | Autor: Katarzyna Barczyk
Ogrzewanie podłogowe wydaje się być już instalacją grzewczą typu must have. Warto jednak świadomie podejmować decyzję o założeniu podłogówki, a także jej dokładnym rozplanowaniu. Dlatego zapoznaj się z 5 podstawowymi informacjami, które pozwolą ci uniknąć błędnych decyzji związanych z instalacją ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe - czym się wyróżnia?

Ogrzewanie typu “podłogówka”, bardzo często jest mylone z izolacją cieplną. W przypadku izolacji cieplnej stosuje się konkretne materiały, dzięki którym będzie można ograniczyć straty ciepła uciekające w dół. Natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego, mamy do czynienia z ogrzewaniem płaszczyznowym.

W przypadku ogrzewania podłogowego do wyboru mamy ogrzewanie w postaci mat grzewczych (infrared), a także niskotemperaturowego ogrzewania wodnego. W przypadku mat grzewczych ogrzewanie pomieszczenia odbywa się na zasadzie działania podczerwieni. Natomiast głównym źródłem zasilania jest energia elektryczna. Natomiast wodne ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania oraz konwekcji. Tutaj mamy do czynienia z rurkami rozprowadzonymi pod posadzką, w których w obiegu znajduje się woda lub glikol. Zobacz, w jaki sposób zamontować ogrzewanie podłogowe bez wylewki.

5 rzeczy, o których warto pamiętać przed założeniem ogrzewania podłogowego

Jeżeli budujesz swój dom lub chcesz wyremontować obecny budynek mieszkalny, z pewnością musisz podjąć decyzję o sposobie ogrzewania wszystkich pomieszczeń. Tutaj pojawia się często pytanie dotyczące tego, czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to uzależnione od wielu różnych czynników.

Zobacz 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o założeniu ogrzewania podłogowego:

 1. Pomieszczenia, w których opłaca się zamontować podłogówkę - tutaj bardzo często pojawia się pytanie odnośnie tego, czy instalacja ogrzewania podłogowego ma sens w całym domu, czy tylko w niektórych pomieszczeniach. Jeżeli chodzi o zalecenia, dotyczą one jedynie pomieszczeń, w których ogrzewanie podłogowe nie powinno się znaleźć. Mowa jest o pomieszczeniach, w których temperatura nie może być zbyt wysoka. Do takich pomieszczeń zalicza się np. spiżarnia, czy też garaż. Natomiast w przypadku wszystkich pozostałych mamy całkowitą dowolność podjęcia decyzji, czy chcemy skorzystać z takiego komfortu cieplnego w całym mieszkaniu, czy tylko w wybranych pomieszczeniach.
 2. “Zimne wyspy” pod meblami (czy mają sens) - w przypadku rozplanowania przebiegu rurek od ogrzewania podłogowego pojawia się pokusa związana z tym, aby rozmieścić je tylko w miejscach, w których nie stoją żadne meble typu, szafy, meblościanki, kanapy, czy też łóżka. Teoretycznie taki sposób myślenia ma sens, ale jedynie pozorny. W takiej sytuacji tworzy się tzw. “zimne wyspy”, czyli miejsca w pomieszczeniu, w którym nie są ogrzewane przez podłogówkę. Należy jednak mieć na uwadze, iż ogrzewanie podłogowe z tego powodu będzie mniej efektywne, ponieważ mamy do czynienia z nierówną wylewką w całym pomieszczeniu. Ponadto wewnątrz płyty będą tworzyć się niepotrzebne naprężenia mechaniczne.
 3. Jakie okładziny podłogowe sprawdzą się przy podłogówce - kolejną informacją, po którą najczęściej sięgamy przed podjęciem decyzji o podłogówce, jest to, jaki rodzaj okładziny jest wskazany, a jakie materiały zostaną całkowicie wykluczone. Oczywiście w tym przypadku najlepiej sprawdzą się okładziny podłogowe, które wyróżniają się najwyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Pod tym względem najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne bądź naturalny kamień. Wśród okładzin podłogowych, sprawdzą się także laminaty, deski drewniane, a nawet wykładziny dywanowe. Jednak w przypadku każdego produktu, należy dokładnie sprawdzić specyfikację producenta, czy nie ma żadnych przeciwwskazań, jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe. Pamiętajmy również o tym, iż drewniane deski, najlepiej, aby wyróżniały się niskim współczynnikiem skurczu.
 4. Czy potrzebne jest zachowanie dylatacji - kolejnym błędem, który popełniany jest już przy montażu podłogówki, jest właśnie brak dylatacji. Jest ona potrzebna, aby nie doszło do uszkodzenia posadzki, w czasie jej rozszerzania, która jest efektem wysokiej temperatury. Dlatego jastrych nie może bezpośrednio dotykać ścian.
 5. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, nie mogę mieć już grzejników - jest to mit. Na szczęście nie musimy wybierać tylko pomiędzy podłogówką a tradycyjnymi kaloryferami. Tym bardziej że grzejniki na przykład doskonale sprawdzą się w okresach przejściowych pomiędzy sezonem letnim a sezonem grzewczym. Jeżeli chcesz zobaczyć, jaka jest różnica między grzejnikami a ogrzewaniem podłogowym, zajrzyj tutaj.

Oczywiście nie są to wszystkie rzeczy, a jedynie najważniejsze, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o montażu ogrzewania podłogowego. Warto wcześniej sobie dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj ogrzewania nas interesuje, a także, w jakich pomieszczeniach chcemy go zamontować. Kolejnym kluczowym aspektem jest znalezienie profesjonalnej ekipy zajmującej się instalacją. W ten sposób unikniemy ryzyka pojawienia się awarii, która niestety wiązałaby się z poważnym remontem.

Montaż rur ogrzewania podłogowego pod posadzką, dlaczego warto zdecydować się na podłogówkę
Wskazówki, które pomogą podjąć właściwą decyzję na temat montażu ogrzewania podłogowego, fot. BlackMediaHouse

Źródła:

 • https://kotly.pl/jak-dziala-ogrzewanie-podlogowe/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodne_ogrzewanie_pod%C5%82ogowe
 • https://obido.pl/odkrywaj/ogrzewanie-podlogowe-czy-warto.html
 • https://hap.pl/pl/blog/montaz-ogrzewania-podlogowego-o-czym-nalezy-pamietac-1638429783#jak-gesto-ukladac-rury-w-ogrzewaniu-podlogowym
 • https://instalpol.com.pl/ufaqs/rury-ogrzewania-podlogowego-pod-meblami-w-kuchni/
 • https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe/jakie-podlogi-nie-sa-dobre-na-ogrzewanie-podlogowe-i-dlaczego-aa-TqbF-yR9g-ohfY.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto