Aquellum – do hotelu trzeba będzie wpłynąć podziemnym kanałem

Mapa miasta przyszłości NEOM w Arabii Saudyjskiej. W lewym górnym rogu wizja nowego projektu, Aquellum
Projekt NEOM rozbudowuje się o kolejny obiekt - Aquellum, fot. Peter Hermes Furian / @Facebook: @NEOM
ikona podziel się
Opublikowano: 29.01.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Arabia Saudyjska to kraj, który wciąż zaskakuje innowacyjnymi pomysłami. Twórcy urbanistycznego projektu NEOM, który powstaje w tym państwie, niedawno ukazali kolejną jego część. To Aquellum – jedyne w swoim rodzaju dzieło architektoniczne będące wieżowcem znacznie odbiegającym od tych, które znamy. Wybudowany zostanie w środku góry i nie będzie go widać z zewnątrz.

Inwestycja o wartości 500 mld dolarów

NEOM jest aktualnie największym, najbardziej nowoczesnym i jednocześnie kontrowersyjnym projektem architektonicznym na świecie. To wiza futurystycznego megamiasta, które ma być w pełni ekologiczne. NEOM ma się składać z aż 10 projektów, które będą stanowić poszczególne regiony miasta. Na razie znamy szczegóły dotyczące czterech z nich: Trojena, Oxagon, The Line i Sindalah. Koszt inwestycji szacowany jest na 500 mld dolarów. Projekt architektoniczny ma na celu m.in. zmniejszyć zależność Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. Budowa obejmuje obszar 26,5 tys. km2 u wybrzeża Morza Czerwonego. Miasto wykorzystywać będzie nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję. Wszystko zasilane będzie energią odnawialną. Poza tym NEOM zachowa 95% środowiska naturalnego wokół całego miasta.

Twórcy projektu niedawno przedstawili kolejną część projektu – Aquellum. To innowacyjny, luksusowy wieżowiec, który zostanie wybudowany w zupełnie innym standardzie niż znamy. Obiekt osadzony będzie we wnętrzu góry i stanie się niesamowitym dodatkiem do innowacyjnego projektu w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Dzięki fundamentom opartym na nowoczesnej technologii, awangardowej architekturze i przyszłościowych koncepcjach, Aquellum pozwoli gościom posmakować futurystycznego życia. Budynek będzie niewidoczny z zewnątrz. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie projektu, Aquellum stworzono bowiem po to, aby inspirować ludzką wyobraźnię. Nowoczesny budynek ma przesunąć granice konwencjonalnego projektowania.

Co znajdzie się w nowoczesnym wieżowcu?

W innowacyjnym budynku znaleźć się ma m.in. przestrzeń handlowa, gastronomiczna i hotelowa. Goście będą mogli korzystać również ze stref wypoczynku i rozrywki, a także nowoczesnych centrów handlowych. Będzie można również kupić tam luksusowe mieszkanie. Aby dostać się do budynku, trzeba będzie jednak odbyć niecodzienną podróż. Rozpocznie się ona w pierwszej na świecie pływającej marinie. Właśnie tam będzie można wejść na pokład specjalnie zaprojektowanego statku, aby wpłynąć do Aquellum ukrytym kanałem podziemnym. Dopiero po wpłynięciu do środka będzie można podziwiać całą konstrukcję wieżowca.

W budynku znajdzie się również obszar o nazwie „The Generato”. W charakterystycznej przestrzeni będą się mieścić laboratoria badawcze, gdzie powstawać będą kolejne nowoczesne technologie. Będzie to miejsce dedykowane badaczom, inżynierom, projektantom i osobom, które chcą stworzyć kolejny innowacyjny projekt. Wielokierunkowy system transportu wewnętrznego ułatwi dostęp do wyższych pięter, przewożąc mieszkańców i gości do ich domów czy pokoi hotelowych. Na szczycie wieżowca znajdą się również ogrody, skąd będzie zapierający dech w piersiach widok.

Architekt Tobias Wallisser, który jest twórcą projektu Aquellum, opisuje go jako „luksusowy drapacz chmur do góry nogami”. Skąd pomysł nazywania go w taki sposób? Otóż budynek będzie widoczny dopiero wewnątrz, a nie na zewnątrz. – Wszystko jest na odwrót i do góry nogami – mówi Tobias Wallisser. – Stworzyliśmy coś zupełnie nowego i ekscytującego, na skalę jakiej świat nigdy nie widział – dodaje.

Mimo optymizmu wykonawców i projektantów, wielu ekspertów wątpi w sens projektu innowacyjnego miasta na środku pustyni. Najwięcej wątpliwości budzi linearne miasto „The Line”. Według urbanistów to utopijne założenie, które jest niemożliwie do zrealizowania.

Źródła:

  • https://www.neom.com/en-us/newsroom/neom-announces-aquellum
  • https://www.arabnews.com/node/2439481/business-economy
  • https://web.facebook.com/NEOM/?locale=lo_LA&_rdc=1&_rdr
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto