Budowa domu metodą gospodarczą – kiedy warto, jakie są wady?
Budowa własnego domu, chociaż trudna i wymagająca znacznych funduszy, to marzenie wielu osób. Pomimo wyzwań i rosnących kosztów tego typu inwestycja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jednym z najlepszych sposobów na optymalizację wydatków jest budowa domu metodą gospodarczą. Co należy wiedzieć o takim systemie budowania i w jakich przypadkach jest on zalecany? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto budować dom metodą gospodarczą?
Budowanie domu sposobem gospodarczym oznacza, że poszczególne prace podczas budowy domu są realizowane z pomocą znajomych lub rodziny. Inwestor wykonuje we własnym zakresie pewne etapy budowy, a te których nie potrafi bądź nie jest w stanie zrealizować – zleca doświadczonym fachowcom. Właściciel samodzielnie kontroluje cały proces, zajmuje się zamawianiem i transportem większości materiałów budowlanych, dopełnia też niezbędnych formalności.
Największą zaletą budowania domu metodą gospodarczą jest możliwość znacznego ograniczenia kosztów inwestycji. To, ile dokładnie można zaoszczędzić pieniędzy zależy m.in. od zdolności organizacyjnych, zaangażowania czy umiejętności wyszukiwania korzystnych ofert produktów w marketach budowlanych. Nie bez znaczenie jest też praktyczna znajomość branży. Samodzielna budowa domu to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy nie dysponują wymaganymi środkami i zależy im na rozłożeniu kosztów w czasie.
Wady budowania systemem gospodarczym
Budowa domu metodą gospodarczą zalecana jest w szczególności tym, którzy dobrze znają się na budowlance. Wykonywanie niektórych prac budowlanych bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może pociągnąć za sobą znaczne koszty związane z wykonaniem poprawek czy stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. W najlepszym wypadku nieostrożne postępowanie przyczynia się do obniżenia funkcjonalności obiektu i szybszego zużycia technicznego.
Nieprawidłowa realizacja metody gospodarczej może spowodować, że całkowity koszt inwestycji będzie nawet większy niż w przypadku zlecenia budowy firmie zewnętrznej. Ponadto, budowanie we własnym zakresie trwa zwykle dłużej, co dodatkowo wpływa na zwiększenie pierwotnych kosztów (np. wynikających z inflacji). Inwestor powinien również wykazać się dobrą umiejętnością organizacji i zdolnością do planowania. Decydując się na metodę gospodarczą trzeba liczyć się z tym, że na etapie budowy pojawią się różne nieprzewidziane sytuacje oraz nieplanowane wydatki.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Oprócz wyżej wymienionych kwestii, należy również wziąć pod uwagę poziom trudności projektu. Im bardziej skomplikowany jest projekt domu, tym więcej wiedzy, umiejętności i czasu będzie potrzebne do jego realizacji systemem gospodarczym. Nie należy szukać oszczędności za wszelką cenę i podejmować się zadań, które wykraczają poza nasze kompetencje. Do bardziej zaawansowanych prac trzeba zatrudnić fachowców. Przed rozpoczęciem budowy warto też skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy doradzą w kwestiach technicznych oraz prawnych.