Wiatrak zamiast fotowoltaiki? Dla wielu kończy się to problemami - to prawne pole minowe

Przydomowe turbiny wiatrowe stanowią ciekawą alternatywę dla paneli fotowoltaicznych. Ich wybudowanie na działce pozwala na pozyskanie darmowej energii elektrycznej o każdej porze roku. Przed rozpoczęciem budowy, warto zapoznać się z aktualnymi przepisami prawnymi, bowiem budowa wiatraków wymaga dopełnienia wielu formalności.
- Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej bez pozwolenia
- Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej z pozwoleniem
- W jakich regionach kraju najbardziej opłaca się budowa turbin wiatrowych?
Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej bez pozwolenia
Na wstępie warto określić, co właściwie kryje się pod pojęciem przydomowej elektrowni wiatrowej. W uproszczeniu, jest to instalacja przeznaczona do wytwarzania energii elektrycznej z siły wiatru. Tutaj znajdziesz informacje na temat zasad działania farm wiatrowych.
Budowa przydomowych turbin wiatrowych podlega pod przepisy prawa budowlanego. Niektóre typy instalacji wiatrowych możemy wybudować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Tego typu sytuacja dotyczy farm wiatrowych, które nie są stale związane z gruntem. Mogą to być na przykład turbiny na dachu.
Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej bez pozwolenia podlega pewnym ograniczeniom. Wysokość urządzenia nie może przekraczać 3 metrów nad budynkiem. Wysokość jest liczona od szczytu kalenicy do końca ustawionej pionowo łopaty wiatrowej.
Ograniczenie dotyczące maksymalnej wysokości turbiny wpływa na ograniczenia dotyczące wydajności. Instalacje o wysokości do 3 metrów generują niewielką ilość prądu, która często nie zaspokaja potrzeb gospodarstw domowych. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na budowę większej farmy wiatrowej, której budowa wymaga pozwolenia.
Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej z pozwoleniem
Na wstępie warto określić, że wszystkie ustawione na gruncie wiatraki prądotwórcze wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Co więcej, instalacja musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie, a to może dodatkowo utrudnić całą procedurę formalną.
W celu uzyskania pozwolenia budowlanego, inwestor musi zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. Pierwszym jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta.
Po uzyskaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, należy jeszcze złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku dołączamy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, projekt budowlany oraz wspomnianą wcześniej decyzje o warunkach zabudowy. Jeśli inwestor spełni wszystkie warunki formalne, może liczyć na wydanie pozwolenia budowlanego, jednak to nie koniec formalności.
Budowa przydomowych elektrowni wiatrowych na własnych fundamentach może wymagać uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W tym celu inwestor musi złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy. Co ważne, inwestor powinien monitorować hałas emitowany przez turbinę wiatrową. Jej poziom nie może przekraczać dopuszczalnych norm, w przeciwnym razie, mogą nastąpić trudności w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

W jakich regionach kraju najbardziej opłaca się budowa turbin wiatrowych?
Przed przystąpieniem do budowy przydomowej farmy wiatrowej, warto obliczyć wszystkie wydatki, korzyści i mankamenty. Instalacja najbardziej opłaca się w regionach, w których występują najlepsze warunki pogodowe (najwięcej wiatru). Na ogół jest to północ kraju, cały pas wybrzeża oraz Warmia i Mazury.
Ważne będą też warunki lokalne, dlatego warto wziąć pod uwagę usytuowanie działki i zabudowę okolicy. Ważna będzie też rzeźba terenu, która w znaczący sposób wpływa na intensywność wiatru. Inwestor może wykonać specjalistyczne pomiary, które zdecydują o opłacalności całej inwestycji.
Informacje uśrednione znajdziemy w lokalnych instytutach meteorologicznych. Inwestor może też zakupić urządzenia do sprawdzenia średnich pomiarów wiatru. O opłacalności turbiny wiatrowej zadecyduje też zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, specyfika instalacji oraz koszt jej wykonania. Z pewnością warto wykonać własne kalkulacje, które ocenią, czy inwestycja w przydomowy wiatrak ma uzasadnienie ekonomiczne. Więcej informacji o opłacalności farm wiatrowych znajdziesz tutaj.