Budownictwo prefabrykowane i modułowe – wady i zalety szybkiego budowania domów

Plan budowy domu oraz zagospodarowania działki
Budowanie domów modułowych i prefabrykowanych, fot. dianaduda
ikona podziel się
Opublikowano: 11.04.2024 r., 6:49 | Autor: Ewa Majkusiak
Chcąc wybudować tradycyjny dom jednorodzinny na lata, konieczne jest zainwestowanie czasu oraz pieniędzy. Dostępna obecnie technologia daje szybsze rozwiązania. Budownictwo prefabrykowane oraz modułowe pozwala w krótkim czasie osiągnąć podobny efekt. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po to rozwiązanie!

Czym charakteryzują się domy prefabrykowane, a czym modułowe?

Domy prefabrykowane to budynki powstające z gotowych komponentów. Ściany oraz stropy są w pełni przygotowywane w fabryce, a na budowę przyjeżdżają gotowe do zamontowania. W efekcie proces budowania domu trwa o wiele krócej niż metodą tradycyjną. Do przygotowania poszczególnych elementów stosuje się tradycyjne, wysokiej jakości materiały – drewno, beton oraz metal. Dzięki temu gotowy budynek jest równie trwały co standardowy.

Natomiast domy modułowe powstają z gotowych fragmentów – tym razem nie pojedynczych ścian, lecz całych fragmentów budynku. Dzięki temu możliwe jest przywiezienie na teren budowy gotowych pomieszczeń oraz złożenie z nich pełnowymiarowego, nawet piętrowego domu – na zasadzie podobnej jak ma to miejsce podczas budowania z klocków. Ten sposób prowadzenia budowy domu jednorodzinnego pozwala maksymalnie skrócić czas oczekiwania na przeprowadzkę.

Budynki powstające metodą modułową oraz prefabrykowaną są wykorzystywane zarówno w roli domów mieszkalnych, jak i lokali usługowych. Świetnie sprawdzą się także na działkach rekreacyjnych – wiele firm oferuje gotowe budynki dopasowane do panujących zasad, np. o powierzchni 35 metrów kwadratowych (tzw. domy bez pozwolenia).

Jeśli chcesz wiedzieć, czy domy modułowe są warte zainteresowania, zapoznaj się z tym artykułem.

Zalety domów przygotowywanych w fabryce

 Domy modułowe oraz prefabrykowane zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych. Ich rolą miało być przyspieszenie procesu budowy, a także zwiększenie dostępności standaryzowanych domów jednorodzinnych. Obecnie systemy tego rodzaju cieszą się dużą popularnością również w krajach europejskich.   

Kluczową zaletą domów modułowych jest krótki czas budowy – w zależności od wybranego wariantu, może trwać ona od kilku tygodni do ok. 3 miesięcy. Po tym czasie można wprowadzić się do w pełni wyremontowanego domu. To ogromne ułatwienie także ze względu na warunki pogodowe – całość budowy można zrealizować np. w okresie wiosennym, bez konieczności czekania.

Domy modułowe to świetna opcja nie tylko dla osób, którym zależy na czasie. To również szansa na własny dom wybudowany niższym kosztem niż w przypadku metody tradycyjnej. Uproszczona bryła oraz ujednolicony rozkład budynku pozwalają obniżyć kwotę zarówno za materiały, jak i usługę. W efekcie dom tego rodzaju jest dostępny dla wielu osób, niemających możliwości zrealizowania budowy tradycyjnej.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy domy modułowe sprawdzą się na działkę, zapoznaj się z tym artykułem.

Niewielki dom prefabrykowany na działce rekreacyjnej
Wady i zalety domów modułowych, fot. Bumann

Wady domów budowanych metodą modułową

Domy zbudowane z gotowych elementów lub modułów są praktycznym, lecz nie zawsze idealnym rozwiązaniem. Mają wady – podobnie jak budynki powstałe tradycyjnie. W tym przypadku najbardziej problematyczny może okazać się mały wybór i niewielka możliwość wprowadzania zmian – domy te powstają na bazie gotowych, wcześniej ustalonych szablonów.

W przypadku budynków prefabrykowanych problemem bywa także słabsza akustyka, co może obniżać komfort mieszkańców. Również trwałość konstrukcji jest niższa niż w tradycyjnych, murowanych domach. Na etapie budowy konieczne jest ścisłe zaplanowanie każdego pomieszczenia – jeśli na danej ścianie mają być powieszone szafki kuchenne, trzeba będzie ją odpowiednio wzmocnić.

Domy modułowe oraz prefabrykowane wymagają również odpowiedniego podłoża. Mogą powstać wyłącznie na terenie, do którego podjedzie dźwig oraz samochód transportujący duże, ciężkie elementy. Przed podjęciem decyzji konieczne jest sprawdzenie, czy posiadana działka spełnia te warunki.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztują fińskie domy modułowe, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://www.archon.pl/domy-modulowe-art-10475
  • https://www.extradom.pl/porady/artykul-domy-modulowe-domy-prefabrykowane-co-warto-o-nich-wiedziec
  • https://smart-mod.pl/domy-prefabrykowane/
  • https://www.extradom.pl/gotowe-domy-modulowe
  • https://technologieibudownictwo.pl/artykul/domy-prefabrykowane/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto