Budownictwo zrównoważone – co zrobić, żeby nasz dom nie miał negatywnego wpływu na środowisko?

Dom jednorodzinny ekologiczny wraz z projektem
Budownictwo pasywne jako przyszłość budownictwa jednorodzinnego, fot. 81895775
ikona podziel się
Opublikowano: 08.04.2024 r., 11:12 | Autor: Ewa Majkusiak
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, stosowanie materiałów nietoksycznych czy redukowanie zanieczyszczenia powietrza? Który obszar jest kluczowy w zrównoważonym budownictwie? Zarówno w przypadku budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, kompleksowe podejście do ekologii staje się coraz bardziej istotne. Sprawdź, czym charakteryzują się budynki pasywne!

Czym charakteryzują się budynki pasywne?

Budynki pasywne zarówno mieszkalne, jak i usługowe charakteryzują się zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki którym dochodzi do wyjątkowo niskiego zapotrzebowania na energię. W wielu przypadkach możliwe jest prawie całkowite zrezygnowanie z dostarczania energii do wnętrza domu, bazując głównie na energii odzyskanej.

Aby uznać dany budynek za pasywny, musi on spełniać szereg kryteriów. Wśród nich kluczowe są zwarta bryła oraz wysokiej jakości izolację termiczną. Dzięki temu dochodzi do zminimalizowania strat ciepła. Ważną kwestią jest także sposób ustawienia budynku – najbardziej skuteczne jest skierowanie okien od pomieszczeń mieszkalnych w kierunku południowym. W efekcie będą one ciepłe i słoneczne bez konieczności dodatkowego dogrzewania.

Również okna i poszczególne, zewnętrzne elementy budynku muszą dbać o minimalizowanie wychładzania budynku. Z tego względu, wybrane systemu koniecznie powinny spełniać rygorystyczne wymagania.

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest dom pasywny, sprawdź ten artykuł.

Jakie systemy pozwalają odzyskiwać energię?

Budynek zbudowany zgodnie z zasadami budownictwa pasywnego można bez trudu rozpoznać. Przede wszystkim cechuje się zwartą bryłą umieszczoną w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać światło oraz ciepło pochodzenia naturalnego.

Dodatkowo w jego obrębie zastosowano szereg systemów odzyskiwania energii (głównie cieplnej). Kluczowe jest również korzystanie z materiałów pochodzenia naturalnego, z recyklingu lub możliwych do ponownego przetworzenia. Budynek zrównoważony powinien być komfortowy, przyjazny dla środowiska i ekonomiczny.

Odpowiednio skonstruowane ogrzewanie, systemy zabezpieczeń w oknach oraz wysokiej jakości izolacja pozwalają uniknąć straty ciepła. Świetnie w tym celu sprawdza się system odzyskujący ciepło z wentylacji – zwłaszcza w budynkach usługowo-mieszkalnych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są koszty wybudowania domu pasywnego, sprawdź ten artykuł.

Rysunek wymarzonego domu pasywnego
Ekologiczne domy jednorodzinne, fot. 127610144

Zrównoważone budownictwo – korzyści

Zrównoważone budownictwo oraz budynki pasywne to kroki do poprawy jakości życia mieszkańców. Ze względu na niższą emisję oraz znacznie zmniejszony pobór energii są to przede wszystkim domy ekonomiczne, ale również ekologiczne. Decydując się na przestrzeganie zasad zrównoważonego budownictwa, należy myśleć zarówno o teraźniejszości, jak i przyszłości.

Budynki powstające wedle tych zasad cechują się przede wszystkim mniejszym wpływem na zdrowie mieszkańców oraz osób znajdujących się wokół. Tego rodzaju korzyść dotyczy zarówno jednostek, jak i całego społeczeństwa. Nie bez znaczenia jest również kwestia finansowa. Wyjątkowo efektywne korzystanie ze źródeł energii, gospodarowanie zasobami, takimi jak woda oraz ciepło pozwalają zmniejszyć koszty życia. Dodatkowo już sam sposób projektowania oraz budowania domu jest zgodny z zasadami budynku pasywnego, przez co można zaobserwować oszczędności.

Analizując zarówno korzyści społeczne, jak i ekonomiczne, nie można zapomnieć o zmniejszaniu ilości generowanych odpadów – zarówno codziennych śmieci, jak i zanieczyszczeń innego typu. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie wpływu mieszkańców na degradację środowiska, a także rachunków za wywóz odpadów.

Jeśli chcesz wiedzieć, z czego można wybudować do energooszczędny, sprawdź ten artykuł.

Źródła:

  • https://inteligentnybudynek.eu/zastosowanie-systemow-odzyskiwania-energii-w-celu-poprawy-efektywnosci-energetycznej-budynku/
  • https://www.izolacje.com.pl/artykul/ekologia-w-budownictwie/262382,zrownowazone-budownictwo-wprowadzenie-do-problematyki-oceny
  • https://architektura.info/architektura_zrownowazona/zielone_innowacje2/budownictwo_zrownowazone
  • https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/zrownowazone-budownictwo-czyli-jak-budowac-madrze-i-odpowiedzialnie/
  • https://www.castorama.pl/czym-jest-budownictwo-zrownowazone-ins-1002165.html
  • https://plgbc.org.pl/zrownowazone-budownictwo/definicja/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto