Ceny materiałów budowlanych spadają! Za które z nich zapłacisz mniej?

Materiały budowlane, skąd biorą się obniżki cen wielu z nich?
Zakup których materiałów budowlanych może się obecnie opłacać?, fot. Iurii Gagarin
ikona podziel się
Opublikowano: 29.04.2024 r., 11:09 | Autor: Adrian Kowalczyk
Choć ceny nieruchomości w większości przypadków mocno wzrastają, okazuje się, że materiały niezbędne do ich wybudowania i wykończenia – a przynajmniej niektóre – od pewnego czasu stają się tańsze. Informują o tym osoby związane ze znanym przedsiębiorstwem Grupa PSB Handel S.A. Średnia dynamika cen których artykułów konkretnie spada?

Co sprawia, że ceny materiałów wzrastają lub maleją?

Ceny materiałów budowlanych mogą wahać się w zależności od wielu czynników, które wpływają zarówno na koszty produkcji, jak i na ostateczną cenę produktu dostępnego dla konsumentów. Głównymi czynnikami kształtującymi wysokość cen są koszty surowców takich jak drewno, stal czy cement, które mogą się zmieniać w zależności od warunków ekonomicznych, politycznych i środowiskowych na świecie. Przykładowo wzrost cen stali może wynikać z ograniczeń eksportowych wprowadzonych przez kluczowych producentów, co natychmiast wpływa na ceny materiałów budowlanych w innych krajach.

Innym istotnym czynnikiem wpływającym na ceny materiałów budowlanych jest stan technologii oraz skala produkcji. Innowacje technologiczne mogą znacznie obniżyć koszty produkcji, na przykład poprzez zautomatyzowanie procesów lub wprowadzenie efektywniejszych metod wytwarzania, co z kolei nierzadko prowadzi do obniżki cen dla odbiorców końcowych. Z drugiej strony mniejsze firmy, które nie dysponują dostępem do najnowszych technologii, mogą mieć wyższe koszty produkcji, co również odzwierciedla się w cenach ich wyrobów.

Popyt i podaż to kolejne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na ceny materiałów budowlanych. W okresach boomu budowlanego, kiedy popyt na nowe domy i infrastrukturę rośnie, ceny materiałów często mocno szybują do góry. Z kolei w czasach kryzysów ekonomicznych popyt na materiały budowlane może znacznie spadać, prowadząc do obniżenia cen.

Kliknij i sprawdź cennik materiałów budowlanych w różnych częściach Polski w 2024 roku!

Za które materiały trzeba zapłacić więcej, a za które można mniej?

Wspomniana na wstępie średnia dynamika cen materiałów stosowanych w branży budowlanej w marcu tego roku spadła o ponad 3%, jeśli porównamy ją do tego, ile wynosiła w tym samym miesiącu, lecz rok wcześniej. Spadek cen hurtowych wyniósł -4.1%, zaś w detalu mniej, ale też nietrudno go zauważyć (-2.6%). Marcowe ceny okazały się niższe o 0.8% także od tych, które panowały na rynku z materiałami budowlanymi.

Sytuacja na rynku jawi się jako jeszcze bardziej ciekawa, gdy weźmiemy pod uwagę, że zaczyna się okres, w którym tak naprawdę ceny materiałów budowlanych powinny rosnąć. Dlaczego? Ponieważ skończyła się zima i rozpoczyna się sezon budowlany. A ekipy odpowiedzialne za wznoszenie różnego rodzaju obiektów będą potrzebować pewnych materiałów częściej i więcej. Jak jednak informują przedstawiciele Grupy PSB, w marcu 2024 (w porównaniu do cen sprzed 12 miesięcy) wzrosły jedynie ceny artykułów zaliczanych do czterech następujących grup:

 • farb i lakierów (+3%);
 • cementów i wapna (+2%);
 • materiałów wykorzystywanych w stolarce (+0.1%);
 • chemii budowlanej (+0.04%).

Niewielkie wzrosty cen odnotowano także po porównaniu tych panujących obecnie względem tych z lutego 2024. Chodzi to jednak tylko o pięć grup produktów:

 • izolacje termiczne i ściany (+2%);
 • kominy (+2%);
 • cement, wapno (+1%);
 • farby, lakiery (+0.3%);
 • ogród i hobby (+0.2%).

Wspomniane spadki cen materiałów budowlanych dotyczą łącznie kilkunastu grup produktów, a największe (ok. -4%) obejmują: drewno, dachy, rynny oraz płyty OSB. Jak długo jednak ten trend się utrzyma? Trudno przewidzieć. Łatwiej zaś odpowiedź na to, z czego wynika. Głównym powodem mogą być taniejące na świecie surowce, a zwłaszcza o ropa naftowa i węgiel. Poza tym po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych w naszym kraju polski złoty zyskał na wartości, a to przekłada się na możliwość importowania poszczególnych materiałów po niższych cenach niż wcześniej.

Mężczyzna w sklepie budowlanym, dlaczego dostępne w nim artykuły tanieją?
Za które materiały budowlane można zapłacić mniej niż np. przed rokiem?, fot. Sergey Ryzhov

Źródła:

 • https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-spadaja-ceny-materialow-budowlanych-wkrotce-moze-byc-jeszcze,nId,7265194
 • https://www.rp.pl/budownictwo/art40020041-spadaja-ceny-materialow-budowlanych-co-potanialo-najbardziej
 • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-materialow-budowlanych-w-marcu-znow-spadly-8729481.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto