Czy czekają nas obniżki? Eksperci prognozują ceny materiałów budowlanych w 2024 roku
Ceny materiałów budowlanych w ostatnich latach stale rosły, przyczyniając się do wzrostu końcowych cen nieruchomości. Czy 2024 rok przyniesie tendencję spadkową? Rosnące zapotrzebowanie na niewielkie mieszkania i zwiększenie dostępności kredytów hipotecznych sugerują, że ceny nadal będą rosły. Czy warto czekać z zakupem mieszkania, spodziewając się, że materiały budowlane będą tanieć?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy ceny materiałów budowlanych spadną?
W poprzednich latach ceny materiałów budowlanych gwałtownie rosły. Przełożyło się to na wzrost cen mieszkań oraz domów, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Eksperci porównali wahania rynku materiałów budowlanych w 2022 oraz 2023 roku. Z analizy wynika, że w ciągu pierwszych 8 miesięcy ubiegłego roku ceny wzrosły o 7% w porównaniu do 2022.
W pierwszych tygodniach 2024 oraz IV kwartale 2023 roku można zaobserwować delikatną odwilż cenową. Niewielka stabilizacja cenowa może świadczyć o spowolnieniu tempa podwyżek, a nawet ich zatrzymaniu. Doświadczeni specjaliści działający na rynku budowlanym od wielu lat nie są jednak nastawieni optymistycznie.
Wskazują na szereg zmian, które miały miejsce w ostatnich latach. Obecny brak stabilizacji cenowej stał się swego rodzaju normą. Firmy wykonawcze działające w obszarze budowlanym zostały zmuszone do elastycznego dostosowywania się do szybkich zmian cen materiałów. W przeciwnym razie nie miałyby szans utrzymania się na rynku oraz zachowania płynności finansowej.
Jeśli chcesz wiedzieć, o czym należy pamiętać, kupując materiały budowlane, sprawdź ten artykuł
Co myślą o sytuacji na rynku deweloperzy?
Deweloperzy przez ostatnie 5 lat spotkali się z szeregiem dynamicznych i niespodziewanych zmian na rynku nieruchomości. Zarówno łańcuch dostaw, zmienny popyt na mieszkania oraz domy, inflacja, jak i wahania w obrębie dostępności do kredytów hipotecznych zachwiały wcześniej opracowanymi planami pracy.
Obecnie działające firmy zajmujące się budową oraz wykańczanie mieszkań przetrwały te zmiany i dostosowały się do nowej dynamiki rynku. Ze względu na planowane projekty rządowe, które ułatwią wielu rodzinom zakup pierwszych mieszkań i domów wraz z ułatwieniem dostępu do kredytów hipotecznych, deweloperzy prognozują wzrost zainteresowania mieszkaniami o niewielkim metraży.
„Deweloperzy powracają do realizacji projektów inwestycyjnych, co skutkować będzie zwiększeniem dostępności kawalerek, mieszkań dwupokojowych oraz niewielkich trzypokojowych. Ta strategia wynika z obserwacji rosnącego zapotrzebowania na tego rodzaju nieruchomości, szczególnie wśród singli, par czy osób, które poszukują funkcjonalnych i kompaktowych przestrzeni” – Tomasz Stoga, prezes Profit Development.
W efekcie może dojść do stopniowego wzrostu cen zarówno materiałów budowlanych, jak i gotowych nieruchomości o ok. 10-15%.
Wiele inwestycji opóźnianych lub odkładanych w ostatnich 4 latach, zostanie sfinalizowanych w nadchodzących miesiącach. Niezależnie od wzrostów cen materiałów budowlanych oraz trudności z ich stabilną dostępnością, deweloperzy będą stale działać, aby utrzymać się na rynku.
Jeśli chcesz poznać cennik materiałów budowlanych w 2024 w różnych regionach Polski, sprawdź ten artykuł
Zagrożenia wzrostu cen
Ceny materiałów budowlanych są uzależnione od szeregu czynników, takich jak koszty surowca, wytworzenia oraz transportu. Oprócz tych podstawowych aspektów istotna jest również zależność pomiędzy popytem a podażą. Im większe będzie zainteresowanie zakupem materiałów, tym wyższe będą ich ceny.
Eksperci prognozujący popyt na nieruchomości na najbliższe miesiące, posiłkując się informacjami o programach rządowych oraz zwiększającej się dostępności kredytów hipotecznych. W efekcie wzrośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane oraz domy i mieszkania wybudowane przez profesjonalne firmy deweloperskie. Skutkiem tych połączonych działań może być ponowny wzrost cen poszczególnych materiałów budowlanych, zwłaszcza tych niezbędnych na etapie powstawania stanu surowego.
Czynnikiem wpływającym na obniżenie ceny materiałów budowlanych byłby spadek popytu (zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw deweloperskich) przy jednoczesnym utrzymaniu tempa produkcji. Ze względu na rosnące potrzeby młodych ludzi oraz ich zainteresowanie łatwo dostępnymi mieszkaniami jedno- oraz dwupokojowymi, eksperci nie spodziewają się dynamicznego spadku cen.
Źródła:
- https://bigdata.rynekpierwotny.pl/newshub/informacje-rynkowe/dynamika-cen-materialow-budowlanych-coraz-blizej-zera-5009/
- https://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/9384329,co-dalej-z-cenami-mieszkan-deweloperzy-odpowiadaja.html
- Materiały prasowe PROFIT Development