Chcesz bezpiecznie poprowadzić kable elektryczne w ogrodzie? Sprawdź, jak to zrobić!

Elektryk z przewodami, czy skorzystanie z jego usług zawsze jest niezbędne?
Jak samodzielnie poprowadzić kable elektryczne na zewnątrz?, fot. Tomasz Zajda
ikona podziel się
Opublikowano: 06.04.2024 r., 19:12 | Autor: Adrian Kowalczyk
Masz ogród, ale chciałbyś uczynić go bardziej funkcjonalnym? Kluczową rolę w tym procesie może odegrać jego "zelektryfikowanie". Zanim jednak przystąpisz do układania kabli w wybranej lokalizacji, upewnij się, że posiadasz niezbędną wiedzę, jak to zrobić – z naciskiem na aspekty bezpieczeństwa. Masz wątpliwości? Poniższe wskazówki powinny je rozwiać.
Ogrodnicy - gdzie szukać?
Wybierz swoje miasto, wypełnij formularz i otrzymaj oferty od ogrodników za pośrednictwem Fixly.

O czym pamiętać przed poprowadzeniem kabli elektrycznych w ogrodzie?

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin, budowania ścieżek czy określenia miejsca na staw, zaplanuj sposób montażu instalacji elektrycznej. Dlaczego? Pozwoli ci to na komfortowe i bezpieczne używanie urządzeń w twoim ogrodzie, takich jak:

  • lampy oświetleniowe;
  • systemy nawadniające;
  • różnorodne narzędzia ogrodnicze

i wiele innych.

W mniejszych ogrodach zwykle wystarczające jest użycie wtyczek elektrycznych zamontowanych na ścianach domu – po ich zewnętrznej stronie. Ważne jest jednak to, aby były one należycie zabezpieczone. Dlatego zaleca się instalację przynajmniej dwóch takich urządzeń, z których każde powinno być podłączone do osobnego obwodu i zaopatrzone w wyłącznik nadprądowy typu 16 A oraz wyłącznik różnicowoprądowy o prądzie różnicowym nieprzekraczającym 30 mA.

W większych ogrodach może pojawić się potrzeba zainstalowania dodatkowych punktów zasilających. Ich rozmieszczenie wymaga starannego przemyślenia – odpowiednia lokalizacja i ochrona przed elementami zewnętrznymi są kluczowe dla ich efektywności i bezpiecznego użytkowania. Wspomniane punkty zasilające powinny składać się z co najmniej jednego gniazda dwubiegunowego z zabezpieczeniem kontaktowym, umieszczonego w szczelnej obudowie montażowej. Taka obudowa, wykonana z solidnego materiału syntetycznego, powinna zostać zamontowana na betonowym podłożu i wyposażona w drzwi nieprzepuszczające wody.

Na co zwrócić uwagę przy układaniu instalacji elektrycznej? Sprawdź!

Jakie gniazda elektryczne wybrać do instalacji ogrodowej?

Wybierając gniazda elektryczne, należy zwrócić uwagę na szczególnie ważny w ich przypadku element. Te umieszczane na zewnątrz powinny mieć wysoki stopień szczelności, ponieważ to właśnie on zapewnia im odporność na pył i strugi wody. Istotne jest również, aby były one wyposażone w zabezpieczenie kontaktowe, zwiększające bezpieczeństwo ich użytkowania. Większość wtyczek używanych w sprzętach elektrycznych będzie z nimi kompatybilna, co jest ich dużym plusem.

Oprócz rozmieszczenia punktów zasilających ważne jest także staranne planowanie ścieżek przewodów elektrycznych. Należy unikać miejsc, gdzie mogą one stykać się korzeniami roślin, zbiornikami wodnymi czy ogrodową fontanną. Zalecamy kierować się przy tym zdrowym rozsądkiem i własnym doświadczeniem, biorąc pod uwagę przewidywany wzrost korzeni drzew i krzewów, ponieważ nie istnieją regulacje prawne, do których należałoby się w takiej sytuacji zastosować.

Kliknij i poznaj 10 najczęściej występujących błędów przy planowaniu instalacji w domu!

Jak zabezpieczyć przewody elektryczne w ogrodzie?

Projektując trasę kabli, warto zastanowić się nad rozmieszczeniem utwardzonych ścieżek w ogrodzie. Planowanie ich przebiegu w taki sposób, aby przyszłe prace eksploracyjne kabli nie spowodowały ich uszkodzenia, jest istotnym elementem w projektowaniu instalacji elektrycznej. Przewody używane do zasilania stałego lub gniazd wtyczkowych w ogrodzie muszą być przystosowane do układania pod ziemią i wyposażone w ochronną powłokę z PVC. W układach jednofazowych 230 V używa się najczęściej kabli trójżyłowych, a w układach trójfazowych 230/400 V – pięciożyłowych, z których jedna żyła zawsze pełni funkcję ochronną, zapewniając bezpieczne korzystanie z urządzeń.

Bezpośrednie układanie kabli w gruncie wymaga szczególnej uwagi. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej głębokości – standardowo wynosi ona około 70 cm, lecz w pewnych warunkach, jak przy przebiegu kabla pod ścieżką z płyt, głębokość ta może zostać zredukowana. Jeśli kabel będzie umieszczony w rurze ochronnej, minimalna głębokość zakopania powinna być jeszcze mniejsza.

Dodatkowo na dnie wykopu zaleca się położenie kilkunastocentymetrowej warstwy piasku jako dodatkowej ochrony kabla przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku gruntów może okazać się ona zbędna, jednak w innych sytuacjach jest to istotny element ochrony instalacji elektrycznej w ogrodzie, mającej być nie tylko użyteczną, ale przede wszystkim bezpieczną dla ludzi i zwierząt przebywających w jej sąsiedztwie.

Świecące nocą żarówki, czy trudno uzyskać taki efekt?
Co zrobić, aby bezpiecznie rozświetlić swój ogród?, fot. jpjariz

Źródła:

  • https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-elektryczna/jak-ukladac-instalacje-elektryczna-w-ogrodzie-aa-SV5j-wkz2-zuYq.html
  • https://www.fachowyelektryk.pl/technologie/instalacje-elektryczne/214-instalacja-w-ogrodzie.html
  • https://www.morele.net/wiadomosc/instalacja-elektryczna-w-ogrodzie-jak-ja-wykonac/19955/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Elektryk / 07 kwietnia 2024 12:04
Podawaj chlopie więcej szczegółów i specyfikacji a najlepiej zlec ten artykuł elektrykowi bo nic z niego nie wynika
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto