Ciemna elewacja – warto czy nie warto?
Coraz częściej ludzie decydują się na budowę domów o ciemnej elewacji. Niektóre budynki są nawet całe czarne. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Które materiały najlepiej nadają się na ciemną elewację? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto mieć dom z ciemną elewacją?
Jeszcze nie tak dawno temu panowała moda na szarą elewację. Z czasem coraz więcej domów na osiedlach zrobiło się ciemnych. Dziś zauważyć można wiele budynków w czarnym kolorze. Budynki wykańczane w czerni stały się hitem wśród domków jednorodzinnych. Ci, którzy nie mają odwagi na czerń lub jest dla nich zbyt mocna, idą w inne ciemne barwy – granatowe, ciemnobrązowe, ciemnozielone i brunatne. Aktualna oferta elewacyjnych materiałów wykończeniowych na rynku oraz nowoczesne technologie sprzyjają właśnie takim kolorom.
Ciemną fasadę domu wykonać można z różnych materiałów. Wykorzystać można do tego m.in. kamień naturalny i ciemne tynki, ale też płytki ceramiczne, klinkier i czarne deski elewacyjne. Nowy budynek wykończyć można w ciemnym odcieniu, który nadaje mu nowoczesnego, nieco modernistycznego wyrazu. Właśnie dzięki takiej barwie można zmienić charakter starego domu. Warto zwrócić uwagę również na inne zalety ciemnej elewacji:
- Ciemna elewacja wyróżnia się w otoczeniu i bardzo przykuwa uwagę. Jeśli lubisz przyciągać spojrzenia, czarny dom może być świetnym pomysłem.
- Ciemne ściany nadają budynkowi prestiż. Mogą sugerować, że dom zasługuje na szczególną uwagę. Poza tym czarny kolor znakomicie dopełnia budynki w prostym i nowoczesnym stylu.
- Domy z ciemną elewacją wyglądają niesamowicie nie tylko w krajobrazie miejskim, ale i w otoczeniu natury.
- Ściany w ciemnym kolorze długo utrzymują swój nienaganny wygląd, ponieważ zanieczyszczenia nie są na nich aż tak widoczne.
Jakie są wady czarnych domów?
Wykończenie budynku np. ciemnym tynkiem wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Czerń czy granat to kolory, które dość szybko i mocno się nagrzewają. Mogą więc zacząć się niszczyć pod wpływem związanych z wysoką temperaturą naprężeń. Płytki mogą się odklejać, a tynk pękać. Bardzo możliwe, że trzeba będzie więc korzystać w domu z klimatyzacji, aby w pomieszczeniach zawsze zapewniona była komfortowa temperatura.
Należy odpowiednio przygotować podłoże przed wykończeniem elewacji, aby za szybko jej nie zniszczyć. Można zrobić np. wzmocnioną warstwę zbrojoną pod czarnym tynkiem. Z kolei do przytwierdzenia czarnych płytek ceramicznych przyda się elastyczny klej – musi wytrzymać naprężenia temperaturowe. Wiele ciemnych materiałów wykończeniowych wymaga też zabiegów konserwacyjnych, aby ładnie się prezentowały.
Jakie wybrać materiały na ciemną elewację domu, żeby nie żałować?
- Ciemny tynk – niektóre naśladują czarny beton lub kamień. Producenci oferują kompletne systemy ociepleń z ciemnymi tynkami.
- Deski palone albo opalane – takim materiałem np. w czarnym kolorze warto wykończyć domy o elewacji z drewna. Można również pomalować lazurą lub czarnym olejem deski sosnowe.
- Kamienie naturalne – bez problemu można znaleźć wśród nich ciemne kolory (np. płyty z granitu lub bazaltu). Jeśli kamień jest za drogi, warto postawić na czarne płytki elewacyjne naśladujące go.
- Płytki ceramiczne – wśród nich można znaleźć mnóstwo ciekawych wzorów i ciemnych kolorów. Często nawiązują do naturalnych materiałów, a są znacznie tańsze niż np. kamień.
Co jeszcze warto wiedzieć o ciemnej elewacji?
Ciemny kolor bardzo często przywodzi na myśl elegancję, trwałość i nowoczesność. Z taką elewacją podkreślić można m.in. detale architektoniczne domu, dodając mu wyrazistości i głębi. Nawet mało charakterystyczna bryła budynku stanie się ciekawsza, jeśli elewacja będzie w czarnym kolorze. Właśnie dlatego trik z ciemnym tynkiem jest dziś często stosowany w celu rewitalizacji starych obiektów. Umiejętne dobranie koloru może świetnie wtopić w tło budynek albo go wyeksponować. Wszystko zależy od konkretnego koloru, a także otoczenia domu.
Warto dodać, że ciemny kolor, jeśli chodzi o elewację, jest też dość prosty do utrzymania w czystości. Pigment powinien być jednak odporny na działanie promieni UV. Dzięki temu nie będzie tracić na intensywności. Ciemna elewacja rewelacyjnie prezentuje się na budynkach otoczonych roślinnością. Będzie pięknym tłem dla zieleni.
Źródła:
- https://muratordom.pl/budowa/elewacja/ciemna-elewacja-za-i-przeciw-jakie-materialy-na-ciemna-elewacje-aa-Xrkz-ZkiR-8YJC.html
- https://www.castorama.pl/ciemna-elewacja-domu-za-i-przeciw-ins-1068596.html