Co dać pod fundament domu? Podpowiadamu, jak wyglądają warstwy
Budowa domu jest szczególnym przedsięwzięciem w życiu wielu ludzi. Jednym z najważniejszych elementów konstrukcji domu jest fundament. Stanowi on podstawę całego budynku. Aby fundament był stabilny, trwały i odporny na różne warunki, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Co zastosować pod fundament domu? Sprawdź poszczególne warstwy i dowiedz się, jakich materiałów używać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przygotowanie podłoża i najważniejsze warstwy
Zanim zaczniesz układać fundamenty, powinieneś dokładnie przygotować teren. Ważne jest jego staranne oczyszczenie i wyrównanie podłoża. Następnie należy wykonać odpowiednie badania geotechniczne gruntu, które pozwolą określić jego nośność, wilgotność i rodzaj. Na podstawie uzyskanych danych można zaprojektować fundamenty, które będą odpowiednie dla warunków gruntowych.
To, co znajdzie się pod fundamentem domu, zależy m.in. od rodzaju gruntu. Możliwe, że konieczne okaże się np. dodatkowe wzmocnienie w formie warstwy piasku lub żwiru. Materiały te są stosowane w celu poprawienia drenażu i wzmocnienia nośności podłoża. To ważne zwłaszcza przy gruntach o dużej wilgotności.
Jakie mamy najważniejsze warstwy znajdujące się pod fundamentem domu?
- Warstwa nośna – jej zadaniem jest równomierne rozłożenie obciążeń na podłodze. W tym przypadku najczęściej używa się piasku, zagęszczonego żwiru lub kruszywa łamanego. Materiały powinny zostać odpowiednio zagęszczone przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu zapewnione zostanie optymalne wsparcie dla fundamentów.
Co w przypadku, gdy podłoże zostanie niewłaściwie zagęszczone? Wówczas budynek może zacząć osiadać. Skutkuje to m.in. uszkodzeniem całej konstrukcji. W najlepszym przypadku popękają ściany. Zalecana grubość warstwy nośnej to 20-40 cm. Należy ją dopasować do rodzaju gruntu i obciążeń, jakie oddziaływać będą na fundament.
- Warstwa izolacyjna – czyli inaczej warstwa hydroizolacyjna. Ma za zadanie chronić budynek przed wodą gruntową i wilgocią. Hydroizolacja zabezpiecza konstrukcję, dzięki czemu nie przeniknie do niej np. grzyb i pleśń. Stalowe elementy nie ulegną z kolei korozji.
Warstwę izolacyjną należy wykonać przy użyciu specjalnych membran, mas bitumicznych, papy lub folii budowlanych. Można ją położyć zarówno pod fundament, jak i wokół niego – w zależności od warunków gruntowych i wysokości poziomu wód gruntowych. Materiały hydroizolacyjne powinny zostać dobrane do warunków gruntowo-wodnych.
Chudziak i fundament właściwy – co warto wiedzieć?
Kiedy podłoże będzie odpowiednio przygotowane, pora na chudy beton, tzw. chudziak. To podkład betonowy o niższej wytrzymałości, którego zadaniem jest stworzenie równomiernej powierzchni pod fundamenty. Następnie układać można na niej kolejne warstwy. Chudziak ma też za zadanie zabezpieczyć przed wnikaniem wilgoci z gruntu. W zależności od projektu budowlanego grubość warstwy chudziaka powinna wynosić 5-10 cm.
Najważniejsza część konstrukcji domu to fundament właściwy – przenosi obciążenia z budynku na grunt. Z uwagi na rodzaju gruntu, fundamenty mogą być wykonywane w różnej technologii. Najczęściej stosowane są m.in. fundamenty palowe, ławy fundamentowe i płyta fundamentowa.
- Fundamenty palowe – wykorzystuje się je w trudnych warunkach gruntowych, gdzie nośność gruntu nie pozwala zastosować tradycyjnego fundamentu. Pale wkręca się lub wbija w grunt, dzięki czemu można przenieść obciążenia na głębsze i stabilniejsze warstwy gruntu.
- Ławy fundamentowe – najpopularniejsza metoda stosowana przy budowaniu domów. Fundament ławowy złożony jest z poziomych elementów rozprowadzających obciążenie na większą powierzchnię gruntu. Wylewa się je najczęściej z wytrzymałego betonu zbrojonego.
- Płyta fundamentowa – stosuje się ją głównie na gruntach o niskiej nośności lub w sytuacji, kiedy zmniejszyć chcemy ryzyko osiadania konstrukcji. Płyta fundamentowa jest jednolitą konstrukcją betonową przenoszącą obciążenia na całą powierzchnię gruntu.
Warstwa ocieplenia i drenażowa – kluczowe informacje
Kolejny krok to ocieplenie fundamentów, które ma na celu ochronę budynków przed stratami ciepła. Warto użyć styropianu fundamentowego albo płyt XPS (z polistyrenu ekstrudowanego), które cechują się dużą odpornością na nacisk i wilgoć. Ocieplenie fundamentów ma ważne znaczenie dla budynków energooszczędnych i pasywnych, których głównym założeniem jest minimalizacja strat ciepła. Grubość warstwy powinna wynieść 10-20 cm, w zależności od m.in. warunków klimatycznych.
Ostatnia, jednak bardzo ważna warstwa stosowana pod fundament domu, to warstwa drenażowa. Ma na celu odprowadzanie wody z okolic fundamentu, aby ochronić go przed uszkodzeniem i zawilgoceniem. Wykonuje się go z rur perforowanych, które układa się wokół budynku i otacza żwirem. Jeśli drenaż zostanie dobrze wykonany, budynek zabezpieczony będzie przed problemami związanymi z m.in. wysokim poziomem wód gruntowych.
Pamiętaj, że…
Budowanie fundamentów jest ważnym etapem każdej inwestycji budowlanej. Odpowiednie przygotowanie podłoża, a także dobranie materiałów i technologii wpływa na stabilność oraz trwałość całego budynku. Ważne, aby każda warstwa była wykonana z należytą starannością. To gwarancja, że dom przez wiele lat będzie stabilnie stać na swoim miejscu.