Co ile układać legary pod deski kompozytowe?
Układanie legarów pod deski kompozytowe to jeden z kluczowych elementów budowy tarasu. Prawidłowy rozstaw wpłynie nie tylko na estetykę konstrukcji, ale też jej stabilność i estetykę. Na jakiej podstawie należy ułożyć legary? Sprawdź najważniejsze zasady dotyczące ich układania i dowiedz się, jaki powinien być standardowy rozstaw legarów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak układać legary pod deski kompozytowe?
Deski kompozytowe produkowane są z mieszanki drewna i tworzyw sztucznych, dzięki czemu są odporne na insekty, pleśń oraz zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o rozstaw legarów, wiele zależy od marki i modelu desek kompozytowych. W związku z niekiedy dużymi różnicami zalecenia dotyczące rozstawu legarów również mogą od siebie odbiegać. Przed ich ułożeniem należy zapoznać się z instrukcją producenta, żeby nie popełnić błędu. Najczęściej spotykamy się z deskami o wymiarach 20-30 mm, co często ma kluczowe znaczenie w przypadku rozstawu legarów.
W większości przypadków klasyczny rozstaw legarów pod deski kompozytowe to między 30 a 45 cm. To optymalny rozstaw, dzięki któremu konstrukcja będzie stabilna i odpowiednio nośna. Taras z desek wytrzyma typowe obciążenia, takie jak nacisk mebli ogrodowych lub poruszanie się po nim ludzi. Jeśli będzie mocno eksploatowany przez domowników (np. wykorzystywany do odpoczynku lub organizowania spotkań z przyjaciółmi), rozstaw zmniejszyć można do 25-30 cm – zwłaszcza gdy na tarasie znajduje się np. basen, grill i cięższe meble ogrodowe. Dzięki zmniejszeniu rozstawu legarów pod deski kompozytowe można zwiększyć nośność konstrukcji i zminimalizować ryzyko, że deski zaczną się uginać.
O czym pamiętać, układając legary pod deski kompozytowe?
Znaczący wpływ na trwałość desek kompozytowych i legarów ma klimat oraz warunki atmosferyczne, w jakich użytkowany będzie taras. Mniejszy rozstaw legarów sprawdzi się w miejscach narażonych na silne promienie słońca i regionach o dużej wilgotności powietrza. Pamiętaj, że pod wpływem temperatury deski mogą się kurczyć i rozszerzać. Dzięki mniejszemu rozstawowi legarów można lepiej zadbać o utrzymanie stabilności konstrukcji.
Wpływ na rozstaw ma też podłoże pod legary. Na betonowym, które jest twarde i stabilne, zastosować można klasyczny rozstaw legarów. Na gruntowym, czyli miękkim i często nierównym, konieczne może się okazać użycie dodatkowych legarów. Podczas montażu zwróć uwagę na odpowiednie mocowanie do podłoża. Legary muszą zostać solidnie przytwierdzone, żeby się nie przesuwały. Jeśli dysponujesz twardym podłożem, użyj specjalnych kotew lub śrub do betonu. Jeśli masz gruntowe podłoże, wbijaj legary na odpowiednią głębokość.
Co z wentylacją pod deskami kompozytowymi? Praktyczne wskazówki
Planując rozstaw legarów, uwzględnij odpowiednią wentylację przestrzeni pod deskami kompozytowymi. W ten sposób możesz zapobiec zbieraniu się tam wilgoci, co bywa najczęstszym powodem powstawania uszkodzeń tarasu i pleśni. Aby woda spod desek mogła swobodnie odpływać, zapewnij również odpowiedni spadek. Warto dodać, że wciąż pojawiają się nowe technologie i materiały, dzięki którym można używać coraz lepszej jakości lewarów. Popularne są z tworzyw sztucznych wzmacniane włóknem szklanym. Wyróżniają się większą odpornością na warunki atmosferyczne i są znacznie trwalsze niż pozostałe.
Gdy już uda ci się zaplanować rozstaw legarów, skonsultuj się ze specjalistami lub sprawdź podobne projekty. Możesz też zapoznać się z poradami dostępnymi w Internecie, a nawet filmami instruktażowymi. Prawidłowe układanie legarów pod deski kompozytowe to klucz dla funkcjonalności tarasu, a także jego trwałości. Pamiętaj, że standardowy rozstaw powinien wynosić od 30 do 45 cm, jednak odległość może się różnić w zależności od wielu czynników (m.in. podłoża, klimatu czy warunków użytkowania desek kompozytowych). Jeśli zadbasz o odpowiednie odległości i będziesz przestrzegać podstawowych zasad, twój taras będzie wyglądać świetnie. W dodatku długo posłuży, więc zbyt prędko nie będziesz martwić się jego renowacją.