Co jest najdroższe w budowie domu? Który etap kosztuje najwięcej?
Budowa domu jest skomplikowanym procesem obejmującym wiele etapów. Na każdym z nich musimy zmierzyć się z różnymi kosztami. Aby sprawdzić, który etap stawiania domu pochłonie najwięcej pieniędzy, należy dobrze zaplanować budżet. Przeanalizuj kolejne etapy budowy i zobacz, co jest najdroższe w budowie domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Planowanie i przygotowanie terenu pod budowę
Pierwszym i w zasadzie najważniejszym krokiem budowy domu jest zakupienie działki. Cena może różnić się w zależności do m.in. wielkości działki, lokalizacji i dostępnych udogodnień. W dużym mieście lub prestiżowej dzielnicy zakup działki to minimum kilkaset tysięcy złotych. Na terenach wiejskich ceny zwykle są znacznie niższe. Koszt zakupu działki jest znaczącą częścią całkowitej kwoty składającej się na budowę domu. Do tego dochodzi również projektowanie. Zatrudnienie architekta wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele zależy od skomplikowania projektu, a także renomy biura architektonicznego, któremu go powierzysz. Warto skoncentrować się na tym, aby projekt został wykonany profesjonalnie – jest bowiem niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Projekt potrzebny jest również do tego, aby oszacować koszt następnych etapów budowy domu.
Nie można oczywiście pominąć przygotowania terenu. Prace z tym związane obejmują m.in. wyrównanie ziemi, wykonanie wykopów i wylanie fundamentów. Mogą też dotyczyć osuszania gruntu. W tym przypadku koszty sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – wszystko zależy zarówno od warunków gruntowych, jak i zakresu prac. Ważnym krokiem jest również zapewnienie dostępu do podstawowych mediów, takich jak woda, kanalizacja, prąd i gaz. W tym przypadku koszty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od odległości od sieci, a także trudności wykonania przyłączy.
Wróćmy na chwilę jeszcze do fundamentów. To jeden z kluczowych etapów budowy domu, na którym nie warto szukać oszczędności. Dzięki solidnym fundamentom masz gwarancję, że budynek będzie zarówno trwały, jak i stabilny. Koszty wykonania fundamentów wynoszą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy od typu gruntu, wykorzystanych materiałów oraz wielkości budynku. Fundamenty powinny być również odpowiednio zaizolowane, żeby do domu nie dostawała się wilgoć. Jeśli w budynku musi znaleźć się dodatkowa izolacja przeciwwodna, koszty budowy domu znacznie wzrosną.
Budowa ścian, dach, izolacje i instalacje – ile zapłacisz?
Zarówno stan surowy otwarty, jak i zamknięty generuje koszty. W pierwszym przypadku mamy m.in. konstrukcję ścian, co nie należy do najtańszych etapów. Koszty mogą się różnić w zależności od zużytych materiałów (beton komórkowy, pustak lub cegła) i technologii (np. tradycyjna lub szkieletowa). Można jednak założyć, że budowa ścian wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jednym z najdroższych etapów budowy jest budowa dachu. Koszt uzależniony jest od rodzaju dachu, który może być płaski, wielospadowy lub dwuspadowy. Na koszt dachu wpływa też rodzaj użytych materiałów – może to być gont, blachodachówka lub dachówka ceramiczna. Koszt uzależniony jest też od stopnia skomplikowania konstrukcji i wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.
W przypadku stanu surowego zamkniętego mamy do czynienia ze stolarką okienną i drzwiową. Jeśli zdecydujesz się na energooszczędne rozwiązania wysokiej jakości, koszty mogą wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dom ma garaż? Dodatkowym kosztem z pewnością będzie montaż bramy garażowej. Jej cena zwykle waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wybranego modelu oraz systemu otwierania bramy.
Do ceny budowy domu wliczyć należy również montaż instalacji wewnętrznej. Istotnym kosztem będzie wykonanie instalacji elektrycznej, na którą składa się nie tylko jej wykonanie, ale też zakup materiałów (np. włączników, gniazdek i przewodów). Koszt wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie można zapomnieć o instalacji sanitarnej i grzewczej, w tym zakupu kotła, grzejników czy pompy. Całkowity koszt, w zależności od urządzeń, może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Budowa domu – co kosztuje najwięcej?
Do ceny budowy domu należy wliczyć wykończenie wewnętrzne, w tym tynki i malowanie, a także gładzie – koszt wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za podłogi, w zależności od wybranego materiału, zapłacisz podobną cenę. To samo może być w przypadku stolarki, do której wliczamy m.in. drzwi wewnętrzne. Jednym z najbardziej kosztownych etapów jest wykończenie i wyposażenie kuchni oraz łazienki. W zależności od wybranej armatury, mebli czy sprzętu AGD, ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Jak widzisz, budowa domu składa się z wielu kosztownych etapów. Wśród nich warto wyróżnić kilka kluczowych, które generują największe wydatki:
- zakup działki
- wykonanie solidnych fundamentów
- budowa dachu
- instalacje elektryczne, grzewcze i sanitarne
- wykończenia wewnętrzne
Każdy z wymienionych etapów jest kluczowy dla finalnej funkcjonalności i jakości domu. Dlatego bardzo ważne, aby nie oszczędzać na remoncie. Żeby uniknąć problemów finansowych i zapewnić sobie spokój, koniecznie zaplanuj budżet na budowę domu.