Co kładzie się pod blachę na dach? Wyjaśniamy
Wybór materiałów pod blachę dachową jest kluczowy dla funkcjonalności i długowieczności dachu. Warto wiedzieć, co więc pod niego położyć i jak prawidłowo zainstalować całość, aby uniknąć m.in. przecieków czy uszkodzenia konstrukcji. Sprawdź, jakie materiały można kłaść pod blachę na dach i jakie są ich funkcje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co powinno się położyć pod blachę na dach?
Zanim zaczniesz układać jakikolwiek materiał pod blachę dachową, upewnij się, że przygotowałeś odpowiednio konstrukcję. Powinna być sucha, solidna i bez zanieczyszczeń. Nie może być również uszkodzona. Sprawdź, czy krokwie, kontrłaty i łaty zostały prawidłowo zamontowane oraz zabezpieczone przed szkodnikami i wilgocią.
Kluczowym materiałem, który kładzie się pod blachę, jest membrana dachowa. Mówi się o niej również folia dachowa. Membrana powinna chronić konstrukcję dachu przed wodą deszczową, która może się pod nią dostać. Poza tym zapobiega kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie blachy – to częsty powód uszkodzeń i korozji. Membrana dachowa pozwala też dachowi oddychać, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie na poddaszu odpowiedniego mikroklimatu.
Warto zwrócić uwagę na to, że membrany dachowe różnią się od siebie m.in. pod względem przepuszczalności pary wodnej. Można podzielić je na nisko, średnio i wysoko przepuszczalne, a wybór odpowiedniej zależy od wymagań izolacyjnych budynku oraz specyfiki dachu.
Ważne elementy układane pod blachę dachową
Nie można zapomnieć o łatach kontrłatach. Łaty montuje się poziomo do krokwi i mocuje na nich blachę. Z kolei kontrłaty układa pionowo między łatami a krokwiami, aby stworzyć przestrzeń wentylacyjną. Dzięki temu pod blachą możliwa jest cyrkulacja powietrza. W ten prosty sposób można zapobiec gromadzeniu się wilgoci i wzmocnić trwałość dachu.
Pod blachę na dach kładzie się także warstwę izolacji termicznej. Popularnym materiałem izolacyjnym jest wełna szklana lub mineralna. Głównym zadaniem izolacji tego typu jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku, aby mniej płacić za chłodzenie latem i ogrzewanie zimą.
Dzięki izolacji termicznej można również lepiej zadbać o komfort akustyczny i zredukować hałasy dochodzące z zewnątrz. To bardzo istotne w przypadku blachy, która generuje większy hałas podczas deszczu. Warto zatroszczyć się o to, aby izolacja była odpowiednio gruba. Musi być też zgodna z obowiązującymi normami i przepisami budowlanymi. Aby uniknąć mostków termicznych, należy ją odpowiednio zamontować.
Kolejnym materiałem układanym pod blachę jest paroizolacja. Kładzie się ją zwłaszcza w dachach, które mają skomplikowaną konstrukcję. Używana jest też do dachów z poddaszem użytkowym. Zadaniem paroizolacji jest zapobieganie przenikania pary wodnej ze środka domu do warstw izolacji termicznej.
Materiały, których nie możesz pominąć
Nie pomijaj wentylacji dachu, która jest jego kluczową częścią. Dzięki odpowiedniej wentylacji można utrzymać suchą i zdrową konstrukcję dachową. System wentylacji obejmuje wloty powietrza przy okapie, a także wyloty przy kalenicy. W ten sposób powietrze może cyrkulować pod blachą, pozbywając się zbędnej wilgoci.
Następnie, gdy już warstwy pod blachę będą gotowe, można ją zamontować. Należy zrobić to według instrukcji producenta, pamiętając o prawidłowym zamocowaniu połączeń oraz ich uszczelnieniu. Jeśli niewłaściwie zamontujesz blachę, doprowadzić możesz do powstania problemu z m.in. uszkodzeniami i przeciekaniem konstrukcji dachowej.
Pamiętaj, że kładzenie odpowiednich materiałów pod blachę dachową jest istotne dla funkcjonalności i trwałości dachu. Kluczowymi elementami zapewniającymi ochronę przed wilgocią, zwiększającymi komfort użytkowania i poprawiającymi efektywność energetyczną budynku są:
- kontrłaty
- łaty
- membrana dachowa
- paroizolacja
- izolacja termiczna
- system wentylacji
Jeśli prawidłowo wykonasz dach z blachą, zachowasz jego bezpieczeństwo na wiele lat. Nie zapominaj o tym, że każdy dach wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ ma własną specyfikę. Aby uniknąć ewentualnych problemów, należy skonsultować się ze specjalistami i rozważyć każdy etap prac. Dzięki temu dach z pewnością będzie solidny i funkcjonalny.