Co o stanie polskiego budownictwa mówią nam najnowsze dane GUS?
Główny Urząd Statyczny podał najnowsze dane dotyczące polskiego budownictwa mieszkaniowego oraz dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Co z nich wynika? Przedstawiamy najważniejsze liczby.
Z tego artykułu dowiesz się:
Spory wzrost mieszkań, których budowę rozpoczęto, ale mniej mieszkań oddanych do użytkowania
Według danych GUS w styczniu oraz lutym br. rozpoczęto budowę w sumie 36,3 tys. nowych mieszkań, czyli o 79% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
Sami deweloperzy natomiast w tych dwóch miesiącach zaczęli budowę 26,2 tys. mieszkań na sprzedaż lub wynajem. Tu z kolei wzrost rok do roku wyniósł więc aż 111,4%!
Główny Urząd Statystyczny szacuje przy tym, że na koniec lutego br., w budowie pozostawało 806,4 tys. mieszkań, czyli o 1,5% mniej niż w lutym roku 2023.
W dwóch pierwszych miesiącach obecnie trwającego roku wydano natomiast więcej niż przed rokiem pozwoleń na budowę (lub zgłoszeń budowy). Wzrost wyniósł 32,7%, przy czym pozwolenia na budowę zdecydowanie częściej pozyskiwali deweloperzy (to aż 30,1 tys. przypadków, co stanowi wzrost o 42,3% rok do roku). Inwestorzy indywidualni w badanym okresie otrzymali natomiast 11 tys. pozwoleń, co równoznaczne jest ze wzrostem o 14,7%.
Znacznie gorzej wyglądają statystyki dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania.
W styczniu oraz lutym br. do użytkowania oddano bowiem jedynie 30,8 tysięcy mieszkań. To o 11,7% mniej niż przed rokiem.
Mniejsza była także powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań. Wyniosła ona bowiem w sumie 2,9 miliona metrów kwadratowych, czyli o 14,3% mniej niż rok wcześniej.
Dynamika produkcji budowlano-montażowej
GUS podał także dane dotyczące dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Według nich w lutym br. produkcja ta spadła o 4,9% rok do roku. Wzrosła natomiast o 12,1% w porównaniu ze styczniem br.
Po wyeliminowaniu jednak wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa w lutym 2024 r. była o 5,7% niższa niż przed rokiem oraz o jedynie 2% wyższa niż w styczniu.
W skali roku w lutym 2024 r. odnotowano przy tym zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej we wszystkich działach polskiego budownictwa.
Zmniejszenie produkcji widoczne jest także, gdy porównuje się okres styczeń-luty tego roku z analogicznym okresem w roku poprzednim.
Zmniejszenie to wyniosło:
- dla jednostek, które zajmują się wznoszeniem budynków: 4,6%,
- dla podmiotów, które zajmują się budową obiektów inżynierii wodnej i lądowej: 10,6%,
- dla jednostek wykonujących specjalistyczne roboty budowlane: 9,0%.
Źródła:
- Dane GUS: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-luty-2024-roku,5,149.html
- Dane GUS: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/dynamika-produkcji-budowlano-montazowej-w-lutym-2024-roku,14,63.html