Meble z... grzybni! Czy biomateriały to przyszłość budownictwa i przemysłu?
Ekologia i zrównoważony rozwój: te dwa hasła coraz częściej odmieniane są przez wszystkie przypadki także wtedy, gdy mówimy o budownictwie oraz szeroko pojętym przemyśle. W dzisiejszym wysoko rozwiniętym świecie poszukiwane są bowiem rozwiązania nieemisyjne, które będą w stanie sprostać naszym oczekiwaniom i potrzebom. Czy biomateriały mogą być więc przyszłością dla budownictwa i przemysłu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Biomateriały to gorący towar także w Polsce…
O tym, że biomateriały to towar wysoce pożądany także w naszym kraju, doskonale wskazuje przypadek FibriTech – polskiego startupu odpowiedzialnego za ekologiczną technologię produkcji trójwymiarowych biomateriałów o porowatej, przestrzennej i wytrzymałej strukturze, które spełniać mogą najróżniejsze funkcje (w tym przede wszystkim w przemyśle, a także w budownictwie).
Startup ten w ostatnich latach uzyskał miliony euro zewnętrznego finansowania między innymi od unijnego programu EIC Accelerator, inwestora Bitspiration Booster oraz Fabryki Mebli Forte.
Ten ostatni podmiot w technologii opracowanej przez FibriTech widzi przyszłość przede wszystkim dla branży meblarskiej. Partner zarządzający funduszu Bitspiration Booster na łamach Pulsu Biznesu osiągnięcie polskiego startupu nazywa natomiast rewolucją tak wielką, jaką wiele lat temu było wynalezienie styropianu.
Mycelium – czyli grzybnia jako źródło izolacji i nie tylko…
Technologia od startupu FibriTech to jednak niejedyna szansa na ekologiczną przyszłość budownictwa. Inną bez wątpienia są bowiem także materiały izolacyjne wytwarzane na bazie mycelium, a więc grzybni (czyli części grzyba odpowiedzialnej za jej funkcje życiowe). Tego typu ekologiczne materiały osiągają wartości współczynnika przenikania ciepła, które już teraz porównywalne są ze styropianem, wełną mineralną, wełną szklaną oraz wełną skalną.
Grzybnia jest przy tym materiałem odnawialnym, który największy potencjał ma przy wykorzystaniu w ścianach trójwarstwowych oraz przegrodach wewnętrznych. Przy szeregu swoich zalet jest bowiem podatna na korozję biologiczną i działanie wody, co mocno ogranicza możliwość jej stosowania w zewnętrznych częściach budynków.
Mycelium może być natomiast używane znacznie szerzej…
Wskazują na to między innymi pokazowe obiekty wykonane w całości z tego materiału, które w ostatnich latach stanęły w wielu miejscach na całym świecie.
Mycelium coraz chętniej używane jest także w branży meblarskiej oraz przemyśle, w tym w szczególności przy produkcji opakowań.
Biomateriały – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Jakie jeszcze biomateriały mogą w przyszłości wstrząsnąć branżą budowlaną i szeroko pojętym przemysłem? Przykładów może być bardzo wiele. Poniżej wyselekcjonowaliśmy tylko te, które naszym zdaniem są najbardziej interesujące:
- Trzcina i słoma jako materiały izolacyjne;
- Materiały budowlane z prasowanych igieł z drzew iglastych;
- Bloki budowlane z łusek ryżowych, łusek gryki lub skórek owoców oraz łupin cebuli;
- Bioplastik z kwasu mlekowego;
- Wytrzymałe skóry i łuski ryb jako źródło elastycznego materiału do pakowania;
- Ekoskóry z łodyg kaktusa, liści ananasa czy wytłoków z winogron;
- Nić celulozowa ze skórki pomarańczowej;
- Wełna roślinna;
- Włókna: białkowe, celulozowe, drzewne i konopne;
- Szkło piankowe (pochodzące z recyklingu starego szkła).
Czy któryś z tych biomateriałów wkrótce będzie wykorzystywany w przemyśle równie często, jak materiały „standardowe”? Niektóre już są, a przypadek FibriTech doskonale pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w tym segmencie rynku także w naszym kraju.
Źródła:
- https://www.pb.pl/fibritech-szykuje-ekorewolucje-w-materialach-1215470
- https://www.muratorplus.pl/technika/konstrukcje/mycelium-przyszloscia-budownictwa-grzybnia-jako-biomaterial-w-architekturze-aa-KFMx-gvci-J49y.html
- https://miesiecznik.architektura.muratorplus.pl/wydanie/is-J37e-2U9n-9Nz2/biomaterialy-przyszlosci-grzybnia-aa-WjQE-oc5Z-i6aq.html
- https://satkurier.pl/news/222588/10-niesamowitych-biomaterialow-przyszlosci.html
- https://www.castorama.pl/ekologiczne-materialy-budowlane-czy-to-mozliwe-ins-10016847496.html