Czy chudziak pod fundamenty jest konieczny? Podpowiadamy!
Od jakości wykonania tzw. chudziaka zależy jakość prowadzonych prac na fundamentach. To na nim układa się kolejne warstwy podłogi i niektóre instalacje. Na nim powstają również ściany działowe. Czy chudziak pod fundamenty zawsze jest jednak konieczny? Kiedy warto go przygotować, a w jakim przypadku lepiej zrezygnować? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest chudziak? Jak wykonuje się z niego wylewkę?
Chudziak, czyli chudy beton, przygotowywany jest na gruncie pod posadzkę. Stanowi część budowanego domu, której nie wliczamy do elementów konstrukcyjnych. Chudziak przejmuje obciążenia z parteru, ścian działowych i warstw podłogowych – nie bierze udziału w pracy budynku. Ma za zadanie stworzyć stabilne i nieodkształcone podłoże pod to, co będzie na parterze, jednak nie zaliczy się tych części do konstrukcji budynku.
Chudziak powstaje z chudego betonu o niskiej wytrzymałości na ściskanie: 10-15 N / mm2 (MPa). Podłoże w formie zagęszczonego warstwami piasku pod chudziak należy wykonać stabilnie i solidnie. Nie może być odkształcone.
Przed wylaniem mieszanki pod chudym betonem należy rozprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną, a także nawiew do kominka, o ile przewiduje go projekt. Wszystkie instalacje muszą być dokładnie wykonane i sprawdzone. Żeby chudziak nie pękał, co bywa u niego problematyczne, należy przez pierwsze dni polewać wodą wylewkę betonową. Do mieszanki chudego betonu dodaje się też np. zbrojenie rozproszone, aby nie pojawiały się rysy skurczowe.
Jak zatrzymać wilgoć w płycie na etapie dojrzewania? Niektórzy zalecają, aby pod chudziakiem ułożyć folię. Podczas wylewania chudego betonu należy też odpowiednio zadbać o jego odpowietrzenie. Jeśli chudziak ma być podkładem pod fundamenty, najlepsza jego grubość to 10-15 cm. Jeśli ma służyć jedynie stabilizacji pod podłogą, wystarczy 3-5 cm. Czas wysychania zależy m.in. od grubości, rodzaju mieszanki i wilgotności otoczenia.
Czy chudziak pod fundamenty to konieczność?
Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak warunki lokalne, typ fundamentu czy rodzaj gruntu. Spróbujmy omówić każdy z nich.
- Warunki lokalne – warto zastosować chudziak w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych. Można też go użyć, gdy pojawia się ryzyko przesiąkania wilgoci. Chudziak będzie wówczas dodatkową barierą ochronną dla fundamentów.
- Typ fundamentów – chudziak zwykle stosowany jest w przypadku płyt fundamentowych lub fundamentów na palach. Jeśli chodzi o ławy fundamentowe, tutaj decyzja o zastosowaniu chudego betonu jest bardziej elastyczna.
- Rodzaj gruntu – chudziak nie musi być koniecznością na gruncie stabilnym, suchym i dobrze przepuszczalnym. Jednak już na gruncie mokrym lub gliniastym jego zastosowanie może okazać się niezbędne. Dzięki niemu zapewnić można stabilność fundamentów oraz odpowiednią ich izolację.
Kiedy chudziak można pominąć?
Czasami można rozważyć pominięcie chudziaka. Decyzję za każdym razem powinno się jednak podjąć z uwzględnieniem pełnej analizy warunków gruntowych, a także specyfiki projektu. Najlepiej skonsultować się z inżynierem budowlanym, aby ocenił, czy można pominąć warstwę chudego betonu w fundamencie.
Do wad chudziaka należy niska odporność na ściskanie, więc nie zaleca się go używać do wykonywania nadproży oraz schodów. Nie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kluczowa jest wytrzymałość materiału. Doskonale sprawdzi się za to przy konstrukcjach niewymagających dużej wytrzymałości betonu.
Czy chudziak pod fundamenty jest zatem konieczny? W większości przypadków sprawdzi się doskonale. Jednak decyzję o jego zastosowaniu powinno się poprzeć analizą m.in. specyfiki konstrukcji i warunków gruntowych. Pamiętaj, że solidne fundamenty to podstawa trwałości całego budynku. Warto więc postawić na takie technologie, które zwiększą jego wytrzymałość i jakość na lata.