Czy dom może być energooszczędny? O co zadbać, żeby zmniejszyć rachunki?

Pieniądze oraz żarówka i ładowarka - oszczędności
Jak wybudować dom energooszędny? Najważniejsze zasady, fot. Marcin Łazarczyk
ikona podziel się
Opublikowano: 05.04.2024 r., 13:07 | Autor: Ewa Majkusiak
Oszczędzanie energii, stosowanie energooszczędnych systemów i zmienianie nawyków – dzięki temu twoje rachunki spadną i jednocześnie zadbasz o środowisko. Jak to zrobić? O co warto zadbać, chcąc wybudować dom energooszczędny? Sprawdź najważniejsze zasady i dowiedz się, czy samym remontem można zmniejszyć rachunki za prąd!

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to koncepcja zakładająca zminimalizowanie poboru energii podczas codziennej eksploatacji. Projekty domów tego rodzaju są przepełnione szeregiem innowacyjnych rozwiązań oraz nowoczesnych technologii, których celem jest obniżenie kosztów względem budownictwa tradycyjnego.

Chcąc dany budynek określić mianem domu energooszczędnego, konieczne jest obniżenie zapotrzebowania energetycznego do 15-70 kWh/m2 rocznie. W tym celu niezbędne jest zdecydowanie się na zwartą bryłę oraz usunięcie wszelkich mostków cieplnych. Istotną rolę w procesie zmniejszania zapotrzebowania energetycznego jest także wysokiej jakości termoizolacja przegród zewnętrznych.

Niemniej jednak na etapie budowy każdy może zadbać o wprowadzenie niewielkich rozwiązań, które długofalowo pozwolą zaoszczędzić. Podstawowe kwestie, o które można zadbać to bardzo dobra izolacja podłóg, dachu oraz ścian. Dzięki temu można znacząco ograniczyć straty energetyczne.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zdobyć dopłatę do domu energooszczędnego, sprawdź ten artykuł.

Co zrobić, żeby dom był bardziej energooszczędny?

Dom prawdziwie energooszczędny to budynek zaprojektowany od zera w przemyślany sposób. Zarówno jego usytuowanie, bryła, wybrane instalacje oraz zamontowane sprzęty zostały wybrane w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej.

Oprócz tradycyjnego zabezpieczenia ścian oraz okien należy zadbać także o izolację dachu oraz podłogi. Warto zainwestować w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną, świetnie sprawdzi się także wentylacja z rekuperacją. Na wczesnym etapie budowy można zadbać również o optymalne usytuowanie budynku względem stron świata. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie ciepła oraz światła słonecznego, co umożliwia mniejsze zużycie energii na ogrzewanie domu.

Wiele osób planując budowę domu, analizuje, czy wariant energooszczędny jest opłacalny. Zarówno projekt, jak i wykonanie oraz użyte materiały mogą być nieznacznie droższe. Jeśli jednak w chwili budowy są one w zasięgu możliwości finansowych, warto to rozważyć, ponieważ późniejsze oszczędności w pełni zrekompensują początkową inwestycję.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest koszt wybudowania domu energooszczędnego, sprawdź ten artykuł.

Pieniądze i elementy instalacji elektrycznej - obniżanie rachunków
Jak obniżyć rachunki za prąd? Dom energooszczędny., fot. BartekMagierowski

Jakie zwyczaje wprowadzić, aby obniżyć rachunki za prąd?

Rosnące ceny prądy spędzają sen z powiek wielu właścicielom domów oraz mieszkań. Czy każdy może wprowadzić do swojej codzienności kilka nawyków, które są w stanie obniżyć rachunki? Nawet w domu niebudowanym w energooszczędnej technologii możliwe jest zadbanie o odpowiedzialną eksploatację.

Podstawową zasadą, która pozwala znacząco obniżyć rachunki za prąd, jest świadome używanie urządzeń elektrycznych. To drobne zmiany, które mają duży wpływ na zużycie energii. Pierwszym krokiem może być ustawienie krótkiego czasu automatycznego wyłączania takich sprzętów, jak np. telewizor lub komputer. Jeśli nie jest używany, po co ma pobierać prąd? Warto obniżyć także temperaturę w pomieszczeniach, zwłaszcza w sypialni. Świetnie sprawdza się także zastosowanie żarówek energooszczędnych oraz sprzętów AGD wysokiej klasy, które mają o wiele mniejsze zużycie prądu.

Jeśli potrzebny jest jeden kubek wrzątku, tyle należy zagotować. Piekarnik można swobodnie wyłączyć kilka minut przed końcem pieczenia – potrawa dojdzie z wykorzystaniem ciepła resztkowego. Pralka oraz zmywarka powinna być uruchamiana dopiero w chwili, gdy będzie pełna. Istotną kwestią jest także taryfa – wybierz taką, która będzie maksymalnie dopasowana do trybu życia.  

Jeśli chcesz wiedzieć, jak płacić niższe rachunki za prąd, sprawdź ten artykuł.

Źródła:

  • https://www.dom3e.com/dom-energooszczedny-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec/
  • https://ekookna.pl/ekopl/zasob-wiedzy/dom-energooszczedny-charakterystyka
  • https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/jak-obnizyc-rachunki-za-prad-oto-15-sposobow/3mv5vxj
  • https://forsal.pl/finanse/finanse-osobiste/artykuly/9318220,jak-obnizyc-rachunki-za-prad-7-prostych-i-sprawdzonych-sposobow.html
  • https://www.urzadzamy.pl/porady/sprzatanie/sprytne-sposoby-na-oszczedzanie-energii-jak-zmniejszyc-rachunki-za-energie-poradnik-aa-Epui-2kSW-u6fp.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto