Czy dom szkieletowy można budować zimą?
Domy szkieletowe, nazywane też kanadyjskimi, to lekkie konstrukcje budowlane. Ich podstawę stanowią drewniane elementy. Domy cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Ludzie decydują się na nie, ponieważ konstrukcję można szybko postawić i się wprowadzić. Poza tym budynki są energooszczędne i odpowiadają współczesnym trendom technologicznym. Sprawdź, czy dom szkieletowy można wybudować zimą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym charakteryzuje się konstrukcja domu szkieletowego?
Budowa domu szkieletowego znacznie różni się od stawiania domów murowanych. Konstrukcja domu szkieletowego składa się przede wszystkim z drewna, które uzupełnia się materiałami izolacyjnymi. Dzięki temu domy są lżejsze, a czas realizacji krótszy.
Jednym z kluczowych etapów budowy domu szkieletowego jest montaż drewnianych elementów. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią oraz szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, które mogłyby je uszkadzać. Prawidłowe zaizolowanie drewna zapewni wytrzymałość domu na lata.
Domy szkieletowe powstają w fabryce – a konkretnie elementy składowe, z których powstaje taki dom. Dzięki prefabrykacji skraca się czas realizacji inwestycji. Ma to ogromne znaczenie podczas budowy domu w trudnych warunkach na zewnątrz. Właśnie z takimi trzeba się mierzyć w zimowe miesiące.
Największe wyzwania związane z budową domu szkieletowego zimą
Budowa domu szkieletowego zimą jest jak najbardziej możliwa. Należy jednak pamiętać o wyzwaniach, które się z tym wiążą.
- Niska temperatura – główny materiał konstrukcyjny domu, czyli drewno, narażone jest zamarzanie i wilgoć. Prace na budowie najlepiej więc przeprowadzać przy temperaturze -5 st. C. Nie zaleca się budować poniżej tej temperatury, aby zadbać o właściwe parametry elementów konstrukcyjnych i zachować normy budowlane. W przeciwnym razie drewno może popękać, a klej i inne substancje nie będą się prawidłowo wiązać.
- Dłuższy czas budowy – mimo że stawianie domów szkieletowych jest stosunkowo szybkie, zimą praca może trwać dłużej. Wszystko przez trudniejsze warunki atmosferyczne, niższe temperatury, krótsze dni i wydłużone przerwy między kolejnymi etapami budowy.
- Odpowiednia izolacja fundamentów – w domach szkieletowych kluczowe jest odpowiednie zaizolowanie fundamentów przed wilgocią i zimnem. Zimą przy minusowych temperaturach, gdy gleba zamarza, fundamenty mogą się nieprawidłowo osadzić. Właśnie dlatego warto je wykonać przed nadejściem mrozów.
- Wilgoć i opady atmosferyczne – poza niską temperaturą zimą wyzwanie stanowi śnieg oraz wilgoć. Jeśli drewno straci swoje właściwości izolacyjne i ulegnie deformacji, cała konstrukcja domu będzie zagrożona. Elementy muszą być zatem dobrze zabezpieczone podczas transportu i montażu.
Dlaczego warto budować domy szkieletowe zimą?
Mimo że budowa domów szkieletowych zimą wiąże się z wieloma trudnościami, warto to robić. Dlaczego? Zimą jest przede wszystkim znacznie mniejszy ruch na rynku budowlanym, więc łatwiej o dostępnych fachowców. Terminy w chłodne miesiące bywają bardziej elastyczne, więc prace na budowie mogą zacząć się stosunkowo szybko.
Zimą często niższe są również ceny materiałów budowlanych, ponieważ w chłodne miesiące spada na nie zapotrzebowanie. W ten sposób obniżyć można koszty budowy. Dzięki prefabrykacji elementów konstrukcji większa część prac odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach. Montaż na placu budowy może więc przebiegać sprawnie, mimo trudnych warunków pogodowych. Budowa w chłodne miesiące skraca czas realizacji projekt, co pozwala szybciej zamieszkać w nowym domu.
Domy szkieletowe można budować zimą, jednak wymaga to odpowiedniego planu i zastosowania specjalnych materiałów. Niska temperatura i wilgoć mogą być wyzwaniem. Nowoczesne metody budowy i odpowiednie zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych pozwala jednak realizować pracę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.