Czy dom z keramzytu się ociepla? Zalety i wady tego materiału
Chociaż keramzyt ma pokaźne grono zwolenników, to większość Polaków wciąż nie zna tego materiału budowlanego. Charakterystyczne, lekkie granulki kojarzą nam się raczej z ogrodnictwem, a nie z placem budowy. Czy wiesz, że mieszanka keramzytu i betonu wykazuje wysoki stopień izolacji cieplnej i akustycznej? Sprawdź, czy ściany z takiego materiału trzeba dodatkowo ocieplać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Keramzyt, czyli alternatywa dla betonu
Małe, lekkie kuleczki o twardej skorupie i porowatym wnętrzu mają wiele zastosowań. Część z nas kojarzy je ze sklepów ogrodniczych, gdzie są dosypywane do donic z kwiatami. Keramzyt, bo o nim mowa, jest doskonałym środkiem drenującym. Niewielkie granulki otrzymuje się w wyniku spieniania i spiekania gliny. Ten materiał jest bezpieczny dla środowiska oraz obojętny dla zdrowia ludzi, ponieważ nie zawiera syntetycznych dodatków ani szkodliwych substancji.
Keramzyt wypala się w temperaturze wynoszącej około 1150 stopni Celsjusza. Porowate granulki są dodawane jako kruszywo do mieszanki betonowej – w ten sposób powstaje keramzytobeton. Wykorzystuje się go do produkcji materiałów budowlanych, takich jak:
- pustaki ścienne i stropowe,
- lekki beton,
- zaprawy ciepłochronne,
- systemy kominowe,
- ceramiczne prefabrykaty keramzytowe.
Granulki keramzytowe są używane w polskim budownictwie od lat 70. XX wieku, jednak wielu inwestorów prywatnych wciąż nie poznało dobrze tego materiału. Porowate kruszywo jest wykorzystywane także w postaci sypkiej, jako izolacja cieplna i akustyczna albo część zielonych dachów. Keramzytobeton stanowi doskonałą alternatywę dla betonu – bloczki wykonane z tego materiału są dwa razy lżejsze od swojego betonowego zamiennika i nadają się do budowy jedno- lub dwupiętrowych domów.
Czy warto zdecydować się na budowę domu z keramzytu?
Domy budowane z keramzytu wciąż stanowią niewielki ułamek nieruchomości wznoszonych w naszym kraju, jednak takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Nieotynkowane budynki z keramzytu mają charakterystyczny, różowowrzosowy kolor i chropowatą powierzchnię. Ten materiał jest polecany przez budowlańców ze względu na doskonałą izolację akustyczną – przy ścianach o standardowej grubości jej wskaźnik będzie wynosić około 45-70 decybeli.
Materiały budowlane z keramzytobetonu charakteryzuje mała nasiąkliwość mieszcząca się w przedziale około 14-20%. Wyroby z keramzytu są odporne na działanie wilgoci i mają niski wskaźnik paroprzepuszczalności, wynoszący zaledwie 1,9μ. Keramzyt jest niepalny, co poprawia jego bezpieczeństwo i gwarantuje skuteczną ochronę przeciwpożarową. Dom z takiego materiału będzie długo służył mieszkańcom – trwałość ścian z prefabrykatów keramzytowych określa się na 200-300 lat.
Nie można zapominać o dobrej izolacji cieplnej keramzytu. Ten materiał utrzymuje temperaturę wewnątrz budynku, dzięki czemu zimą pomieszczenia nie ulegają wychłodzeniu, a latem panuje w nich przyjemny klimat w porównaniu z upałami szalejącymi na zewnątrz. Pod względem izolacji cieplnej, keramzytobeton nie odstaje od lepszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku – jego współczynnik izolacji termicznej wynosi od 0,24W/(m2K) do 0,196W/(m2K).
Czy dom z keramzytobetonu trzeba ocieplać?
Chociaż keramzytobeton wykazuje wysoki stopień izolacji cieplnej oraz akustycznej, to jeśli chcemy dostosować budynek do warunków technicznych, powinniśmy sięgnąć po dodatkową warstwę ocieplenia. Bloki z keramzytu można izolować na przykład przy użyciu:
- wełny mineralnej,
- wełny szklanej,
- styropianu,
- spienionego polistyrenu.
Wełna mineralna i wełna szklana są mrozoodporne i dobrze opierają się wilgoci. Niestety, wełna szklana składa się z cienkich i niewidocznych włókien, które mogą stanowić zagrożenie dla budowlańców podczas jej montażu albo naprawy. Wełna mineralna jest bezpieczniejsza, ale też droższa. Spieniony polistyren wykazuje właściwości zbliżone do styropianu, ale jego atutem jest odporność na gryzonie.
Na rynku znajdziemy bloczki keramzytowe z ociepleniem, czyli styropianowym wypełnieniem. Materiał izolacyjny znajduje się w wewnętrznych przegrodach bloczków i swoim kształtem nieco przypomina plaster miodu. Dzięki przemyślanej strukturze posiadają one doskonałe parametry izolacji cieplnej. Bloczki ze styropianową wkładką są przeznaczone do wznoszenia ścian jednowarstwowych – współczynnik przenikania ciepła będzie dla nich wynosić jedynie 0,15 W/(m²K), zatem w tym przypadku budynku nie trzeba ocieplać.
Okazuje się, że domy z keramzytobetonu nie zawsze wymagają dodatkowej warstwy izolacji, jednak czasem będzie ona potrzebna – wiele zależy od tego, na jaki rodzaj wyrobów keramzytowych zdecyduje się inwestor. Tylko bloczki ze specjalną wkładką ocieplającą pozwalają na stawianie ścian jednowarstwowych.
Domy z keramzytu są droższe? Niekoniecznie!
Keramzyt jest droższy od tradycyjnych materiałów budowlanych i zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami robocizny – technologia stawiania domów z keramzytobetonu uchodzi za jedną z bardziej wymagających, dlatego konieczne będzie znalezienie dobrej ekipy budowlanej.
Bloczki wykorzystywane do budowy domu z keramzytu są o połowę lżejsze od swoich betonowych odpowiedników, co pozwala zaoszczędzić na zbrojeniu. Niska waga tych materiałów będzie generować mniejsze koszty transportu. Keramzytowe bloczki są większe, dzięki czemu budowlańcy zużywają mniej zaprawy murarskiej.
Chociaż sam materiał budowlany kosztuje więcej niż betonowe bloki, to dzięki niemu możemy szukać oszczędności w innych miejscach. Keramzytobeton ze styropianowym wypełnieniem pozwoli na budowę domu energooszczędnego. Obiekty wybudowane z tego materiału powstają błyskawicznie, co znacznie skraca czas pracy specjalistycznej ekipy. Chociaż koszt budowy jednego metra kwadratowego ściany z bloczków keramzytobetonowych ze styropianem jest o około 20-30% droższy od ściany z tradycyjnego pustaka, to taka inwestycja zwróci się w postaci zdecydowanie niższych kosztów ogrzewania budynku.
Źródła:
- https://www.mgprojekt.com.pl/blog/dom-z-keramzytu/
- https://buildex.decorexpro.com/pl/uteplenie/sten-iz-keramzitobetonnyh-blokov-snaruzhi.html
- https://brokerbudowydomow.pl/technologia-bloczkow-keramzytowych-ze-styropianem/