Czy dom z prefabrykatów jest tańszy od tradycyjnego? Sprawdzamy!
Czy domy z prefabrykatów stanowią bardziej opłacalną inwestycję niż ciesząca się niesłabnącą popularnością technologia tradycyjna? Zobacz, czym różnią się oba rozwiązania, poznaj ich słabe i mocne strony oraz sprawdź, która metoda wymaga mniejszych nakładów finansowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prefabrykaty a technologia tradycyjna – podstawowe różnice
Do budowy domów z prefabrykatów wykorzystuje się wiele materiałów – mogą to być m.in.: drewno, keramzyt, czy beton. Taki obiekt powstaje z wcześniej przygotowanych elementów, nazywanych prefabrykatami. Głównym zadaniem budowlańców jest połączenie wszystkich części, na które składają się na przykład całe ściany z zamontowanymi oknami i drzwiami, stropy, czy fragmenty dachu. Elementy domu z prefabrykatów są wytwarzane w specjalnym zakładzie produkcyjnym, a następnie przewożone wprost na plac budowy, gdzie składa się je w całość.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii budowa domu modułowego zajmuje znacznie mniej czasu niż wznoszenie obiektu tradycyjną metodą. Klasyczna opcja jest uważana za trwalszą, jednak utrudnienia w dostawie materiałów budowlanych, czy niekorzystne warunki atmosferyczne to czynniki, które wydłużają czas spędzony na placu budowy i wymuszają okresowe lub sezonowe przerwy.
Domy prefabrykowane będą się różnić ceną w zależności od projektu, powierzchni, czy materiałów wykorzystywanych przy budowie. Najpopularniejsze obiekty należące do grupy domów prefabrykowanych, to:
- Prefabrykat betonowy,
- Prefabrykat drewniany,
- Technologia szkieletu stalowego,
- Dom z elementami perlitowymi,
- Prefabrykat keramzytowy.
Domy z prefabrykatów nadają się do całorocznego użytkowana – nieważne, na jaki materiał budowlany się zdecydujemy. Konstrukcje tego typu wytrzymują wiele lat i opierają się niekorzystnym warunkom atmosferycznym, dzięki czemu mieszkanie w takim budynku jest bezpieczne i komfortowe.
Koszt budowy domu z prefabrykatów – czy to się opłaca?
Ponieważ domy z prefabrykatów stanowią niezwykle różnorodną grupę, to należy mieć na uwadze, że koszty budowy podobnego obiektu są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od tego, jakie oczekiwania ma inwestor oraz jaka technologia będzie optymalna w konkretnym przypadku. Trudno porównywać koszty budowy domów murowanych oraz ich odpowiedników z prefabrykatów, ponieważ ceny, którymi operują wykonawcy obiektów tradycyjnych, zazwyczaj obejmują tylko materiały budowlane oraz część robocizny. Firmy specjalizujące się w budowie domów prefabrykowanych zazwyczaj uwzględniają także koszty projektu, wynagrodzenie dla kierownika budowy, czy wykończenie obiektu.
Domy z prefabrykatów betonowych to jedno z najtrwalszych rozwiązań, które powinno nas kosztować około 4-8 tys. zł/m2. Domy modułowe na konstrukcji drewnianej stanowią nieco tańszą opcję, wiążącą się z wydatkami w wysokości 3-6,5 tys. zł/m2. Czy budynki z prefabrykatów są tańsze od domów tradycyjnych? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w niektórych przypadkach inwestycja pochłonie mniej pieniędzy, a w innych może się okazać zdecydowanie droższa. Nowoczesne domy muszą spełniać wyśrubowane standardy, przez co różnica cenowa pomiędzy tymi rozwiązaniami nie jest duża.
Dom z prefabrykatów czy technologia tradycyjna? Koszty eksploatacji
Jeżeli chodzi o koszty utrzymania domu, to w tej kategorii zdecydowanie wygrywają prefabrykaty. Budynki wnoszone przy pomocy nowoczesnej technologii wpływają na niższe rachunki za ogrzewanie. W takich obiektach nie powstają mostki termiczne, dzięki czemu pomieszczenia o wiele szybciej uzyskują pożądaną temperaturę. Istnieje powszechne przekonanie, że konstrukcje drewniane wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka, przez co mieszkańcy takiego domu są zdrowsi i lepiej się czują.
Najniższe koszty eksploatacji dotyczą prefabrykowanych domów energooszczędnych. Mieszkańcy takich obiektów płacą zdecydowanie mniej za energię elektryczną. Ważnym aspektem budowy domów modułowych jest także niewielki wpływ na środowisko. Podczas prac budowlanych powstaje bardzo mało odpadów, ponieważ w trakcie składania modułów wszystkie elementy powinny do siebie idealnie pasować – bez przycinania, czy nadbudowy.
Czy warto inwestować w dom z prefabrykatów? Mocne i słabe strony takiego rozwiązania
Największymi zaletami domu modułowego jest krótki czas budowy, energooszczędność oraz dobra izolacja termiczna. Jeżeli zatrudnimy doświadczoną i rzetelną ekipę budowlaną, nasz dom powstanie w kilka miesięcy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na pozyskiwaniu energii ze środowiska. Budynki z prefabrykatów są ognioodporne i wodoodporne, dzięki czemu ich mieszkańcy nie muszą obawiać się pożaru ani powodzi.
Domy wznoszone przy użyciu nowoczesnej technologii mają pewne ograniczenia. Cienkie ściany działowe mogą wpływać na gorszą izolację akustyczną – jeżeli zależy nam na ich wygłuszeniu, będziemy musieli dopłacić. Aranżację wnętrz należy zaplanować przed realizacją projektu, ponieważ prefabrykowane elementy będą wymagać wzmocnienia w miejscach, gdzie mają zawisnąć szafki. W niektórych przypadkach postawienie domu modułowego okazuje się niemożliwe – dotyczy to działek budowlanych zlokalizowanych w miejscach, do których nie dotrą dźwigi ani elementy niezbędne do przeprowadzenia prac.