Czy drewno gnije pod pianką PUR? Co na to eksperci?
Izolacja za pomocą pianki PUR, czyli pianki poliuretanowej, cieszy się ogromnym powodzeniem. Wszystko ze względu na jej świetne właściwości termoizolacyjne. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy drewno, które stanowi ważną część konstrukcji budynku, może gnić pod pianką PUR. Sprawdź, co wiadomo na temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co decyduje o gniciu drewna pod pianką PUR?
Pianka poliuretanowa znana jako PUR dzieli się na dwa rodzaje:
- pianka otwartokomórkowa – jest paroprzepuszczalna, więc umożliwia parze wodnej swobodnie przepływać. Dzięki temu drewno może oddychać, a ryzyko zatrzymywania wilgoci zmniejsza się do minimum.
- pianka zamkniętokomórkowa – jest szczelniejsza i nieprzepuszczalna, co może sprawić problem, gdy wilgotność drewna przed aplikacją pianki nie zostanie skontrolowana.
Co zatem decyduje o tym, czy drewno będzie gnić pod pianką PUR? Otóż wilgotność drewna w momencie aplikacji pianki poliuretanowej. Eksperci zaznaczają, że wilgotność drewna przed nałożeniem pianki nie powinna przekraczać 18%. Jeśli poziom ten zostanie przekroczony, w drewnie może dojść do zatrzymania wilgoci, a to w konsekwencji prowadzi do jego butwienia.
Aplikacja pianki PUR i zalety stosowania
Kluczowa dla uniknięcia problemów z gniciem drewna jest poprawna aplikacja pianki poliuretanowej. Najlepiej zatrudnić fachowców, którzy się na tym znają i nie próbować kłaść jej samemu – zwłaszcza jeśli nie masz pojęcia o aplikacji pianki poliuretanowej. Firmy zajmujące się kładzeniem pianki sprawdzą wilgotność drewna i dobiorą odpowiedni sposób aplikacji, zanim przystąpią do pracy. Korzystają z profesjonalnych urządzeń, takich jak nagrzewacze powietrza i mierniki wilgotności, co pozwala ograniczyć ryzyko gnicia drewna pod pianką PUR.
Doskonałą izolacyjnością termiczną wyróżnia się pianka PUR zamkniętokomórkowa. Dzięki niej można skutecznie obniżyć koszty ogrzewania budynku. Ocieplenie trudno dostępnych miejsc nie będzie więcej sprawiać problemu, jeśli ocieplisz budynek tym rodzajem pianki. Warto zwrócić na nią uwagę również ze względu na jej elastyczność i doskonałą przyczepność. Pianka PUR nie pęcznieje i nie kurczy się pod wpływem zmian temperatury. Dzięki temu ocieplenie z jej pomocą będzie nie tylko niezawodne, ale i trwałe.
Co grozi przy nieprawidłowym położeniu pianki PUR?
Niewłaściwa aplikacja pianki poliuretanowej doprowadzić może do wielu ryzyk, takich jak problemy zdrowotne. Niepoprawna aplikacja uwalnia toksyczne izocyjaniany, które w dłuższej perspektywie doprowadzić mogą do m.in. podrażnienia układu oddechowego. Niewłaściwe pokrycie prowadzi do zmniejszenia efektywności energetycznej budynku, przez co powstają mostki termiczne i dochodzi do strat ciepła. Jeśli powierzchnia nie zostanie poprawnie przygotowana lub pianka PUR będzie źle nałożona, może zacząć odklejać się od podłoża, a to zmniejsza efektywność izolacyjną materiału.
Warto zaznaczyć, że nieprawidłowe nałożenie pianki poliuretanowej może prowadzić do jej przegrzania podczas utwardzania – to zawsze duże ryzyko pożaru. Poza tym niewłaściwie zaaplikowana pianka PUR uwalniać może szkodliwe gazy do środowiska. Pamiętaj, że zła aplikacja takiej pianki zwykle oznacza kosztowne poprawki i remont, aby przywrócić odpowiedni stan budynku. Nie warto zatem zabierać się za jej nakładanie, jeśli nie masz pojęcia o piance PUR. Aby uniknąć wszystkich wymienionych ryzyk, powierz aplikację pianki poliuretanowej fachowcom. Będziesz mieć pewność, że twój dom jest bezpieczny.
Podsumowanie
Jeśli pianka PUR zostanie prawidłowo zaaplikowana, drewno nie zacznie pod nią gnić. Warunkiem jest jednak odpowiednie nałożenie materiału na dobrze przygotowane, suche podłoże. Dzięki właściwościom pianki zapewniona powinna być odpowiednia ochrona przed wilgocią – pod warunkiem że wilgotność drewna zostanie wcześniej sprawdzona.
Aplikacja pianki poliuretanowej powinna zostać przeprowadzona według wskazówek producenta. Jednak jeśli się na tym nie znasz, nigdy nie zabieraj się za jej nakładanie. Zostaw aplikację pianki PUR specjalistom, aby wyeliminować szereg ryzyk, które mogą pojawić się przez nieudolne nakładanie pianki.