Czy fundamenty zawsze muszą być zbrojone? Kiedy można z nich zrezygnować?
Zbrojone fundamenty to niezwykle ważny element konstrukcyjny budynku, który wpływa na jego trwałość i solidność. Sama wylewka betonowa nie zabezpieczy naszego domu przed niebezpiecznymi uszkodzeniami. Czy wiesz, w jakich przypadkach należy bezwzględnie wykonywać zbrojenie ze stalowych prętów, a kiedy teoretycznie można z niego zrezygnować?
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega zbrojenie fundamentów i kiedy trzeba je stosować?
Fundamenty ze zbrojeniem zapewniają ciągłość konstrukcji i są szczególnie ważnym elementem budowy domów znajdujących się na niestabilnym gruncie. Takie wzmocnienie może uchronić budynek przed fatalnymi skutkami silnych wstrząsów. Zbrojenie w postaci stalowych prętów o wysokiej plastyczności tworzy niezwykle trwałą, zwartą konstrukcję, która gwarantuje wytrzymałość szkieletu budynku. W trakcie realizacji inwestycji można wykorzystać aż trzy rodzaje zbrojenia:
- ławy fundamentowe,
- płyty fundamentowe,
- stopy fundamentowe.
Największą popularnością cieszą się płyty fundamentowe, które wykazują wysoką trwałość. Stopy to rozwiązanie wykorzystywane przy wybranych elementach konstrukcyjnych, na przykład słupach lub filarach, z kolei ławy fundamentowe można stosować pod ścianami, ze względu na ich podłużny i wąski kształt. Zbrojenie fundamentów należy wykonywać wszędzie, gdzie potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie – również przy ciężkich ogrodzeniach, pod tarasem, garażem, czy schodami.
Warto pamiętać, że beton stanowiący część fundamentów jest solidnym materiałem, ale cechuje go wysoka kruchość. Jeśli chcemy, by podstawa domu przetrwała wiele lat, powinniśmy wzmocnić ją poprzez zatopienie w środku stalowych prętów zbrojeniowych. Dzięki temu fundamenty będą mniej podatne na uszkodzenia.
Kiedy można zdecydować się na fundamenty bez zbrojenia?
Jeżeli inwestor chce zaoszczędzić czas i pieniądze, to w niektórych przypadkach może zdecydować się na fundamenty bez zbrojenia. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne w przypadku najlżejszych konstrukcji budowlanych, które usadza się na podłożu gruntowym o odpowiedniej wytrzymałości. Ławy bez zbrojenia są wykorzystywane przy budowie domów jednorodzinnych – to jeden z niewielu przypadków, gdy można zrezygnować ze stalowych prętów.
Jeśli inwestor chce zdecydować się na ławy fundamentowe bez zbrojenia, powinien dopilnować, by miały one odpowiednie proporcje – nieprawidłowa szerokość lub wysokość może prowadzić do pękania i poważnych uszkodzeń fundamentów. Chociaż przy stabilnym i dobrze skonsolidowanym gruncie ławy nie muszą zawierać prętów, to budowlańcy praktycznie zawsze decydują się przynajmniej na zbrojenie niekonstrukcyjne, które nie wymaga obliczeń, a zarazem nie dopuści do zniszczenia budynku w przypadku powodzi albo osunięć.
Warto pamiętać o tym, że zbrojenie fundamentów czasem okazuje się nieistotne w codziennym użytkowaniu budynku, jednak może ocalić całą konstrukcję, gdy na danym terenie będą występować ekstremalne warunki pogodowe. Ława fundamentowa ze zbrojeniem wytrzyma niejednolity nacisk, z kolei beton bez stalowych prętów nie przetrwa podobnych obciążeń, w wyniku czego zacznie pękać, podobnie jak spoczywające na nim mury.
Najczęstsze błędy popełniane podczas zbrojenia fundamentów
Chociaż zbrojenie fundamentów jest czasochłonnym procesem, to z reguły warto zdecydować się na poprowadzenie takiego wzmocnienia, bez względu na dodatkowe koszty inwestycji. Zakres prac potrzebnych do wykonania prawidłowego zbrojenia może być różny. Wiele zależy od tego, z jakimi fundamentami mamy do czynienia – inaczej należy postępować z fundamentem schodkowym, a inaczej z płytami.
Niestety, na etapie zbrojenia fundamentów często popełniane są kosztowne błędy. Czasem nawet najdrobniejsze zaniedbania mogą zaważyć na wytrzymałości całej konstrukcji. Dość powszechnym niedopatrzeniem jest wykonywanie zbyt krótkiego zakładu zbrojenia. Przerwanie ciągłości prętów w trakcie ich układania może przydarzyć się nawet doświadczonym specjalistom, dlatego należy stosować specjalne połączenia – tak zwany zakład. Warto pamiętać, że zarówno niedostateczna długość zakotwienia zbrojenia fundamentów, jak sam i nadmiar zbrojenia mogą być uznawane za błąd, który negatywnie przekłada się na trwałość konstrukcji.