Mówi się, że to przyczyna największych strat ciepła w domu? Nie zawsze jest to prawda

Dla jednych to synonim wygody i oszczędności. Dla innych – potencjalne źródło strat ciepła. Garaż w bryle budynku budzi wątpliwości ze względu na potencjalny wpływ na efektywność energetyczną domu. Opinie na ten temat są mocno podzielone. Czy rzeczywiście przez garaż ucieka dużo ciepła? Sprawdź, jak jest naprawdę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Większość ciepła ucieka przez garaż – czy to prawda?
Nie wszyscy inwestorzy są przekonani do budowy domu z garażem znajdującym się w bryle budynku. Takie rozwiązanie gwarantuje oszczędność miejsca na działce i pozwala na mniejsze zużycie drogich materiałów budowlanych. To ogromna wygoda dla mieszkańców, którzy nie muszą wychodzić na zewnątrz, by wsiąść do auta. Nasz samochód nie stoi na podwórku w trakcie niesprzyjającej pogody, a ciężkie torby z zakupami można wnieść wprost do domu. Zapoznaj się porównaniem kosztów budowy garażu w bryle budynku i wolnostojącego.
Kwestie wygody i oszczędności nie przemawiają jednak do wszystkich. Wielu przyszłych właścicieli domów obawia się, że garaż w bryle budynku będzie stanowić spore wyzwanie pod względem energooszczędności. Przestrzeń garażowa zazwyczaj nie jest ogrzewana i w sezonie zimowym staje się najchłodniejszym punktem w całym domu. Różnica temperatur pomiędzy częścią mieszkalną a garażem bywa znaczna, co sprzyja powstawaniu mostków cieplnych i szybszemu wychładzaniu sąsiadujących pomieszczeń. Inwestorzy wspominają także o słabej izolacji bramy garażowej, która może wpływać na duże straty energetyczne.
Część fachowców rozwiewa obawy niedoświadczonych inwestorów. Eksperci uspokajają i zapewniają, że nawet nieogrzewany garaż w bryle budynku redukuje straty ciepła. To pomieszczenie stanowi bufor między częścią mieszkalną a otoczeniem. Wchodząc do domu z garażu, nie dopuszczamy do nadmiernego wychłodzenia wnętrz. Architekci zalecają wbudowanie garażu w północnej części budynku, przez którą ucieka najwięcej ciepła. Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić swój garaż.
Jak zabezpieczyć ściany i stropy oddzielające przestrzeń mieszkalną od garażu?
Czy można poprawić termoizolacyjność budynku z garażem? Oczywiście, że tak! Wystarczy postawić na solidną izolację przegród oddzielających część garażową od strefy mieszkalnej. To szczególnie ważne, jeśli do garażu przylega salon lub sypialnia, albo jeśli któreś z tych pomieszczeń znajduje się bezpośrednio nad nim.
Osoby, którym szczególnie zależy na zachowaniu jak najwyższego stopnia izolacyjności w mieszkaniu, powinny ocieplić te przegrody równie starannie, co ściany zewnętrzne domu. Najlepiej wykorzystać w tym celu przynajmniej 15–20 cm materiału termoizolacyjnego – dobrze sprawdzi się wełna mineralna lub styropian. Zadbajmy o odpowiednie ocieplenie stropu nad garażem – jeśli tego nie zrobimy, chłód z pomieszczenia na parterze może przyczynić się do obniżenia temperatury w pokoju.
Część inwestorów zastanawia się nad zamontowaniem ogrzewania w garażu znajdującym się w bryle budynku. Co prawda dzięki temu rozwiązaniu w domu będzie cieplej, ale uzyskanie wysokiej temperatury w garażu często jest bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe. Najwięcej ciepła ucieka przez ścianę z bramą garażową. Pamiętajmy, że przez jej częste otwieranie pomieszczenie błyskawicznie się wychłodzi.

Czy można skutecznie ograniczyć straty ciepła w garażu?
Nie da się całkowicie wyeliminować różnicy temperatur między garażem a resztą budynku, ale można ją znacząco zniwelować. Inwestor powinien skupić się na wyborze solidnych drzwi oddzielających garaż od części mieszkalnej. Najlepiej wstawić model, który charakteryzuje się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej oraz jest solidnie osadzony w ościeżnicy.
Czy warto inwestować w ocieplaną bramę garażową? Takie rozwiązanie może w pewnym stopniu przyczynić się do podwyższenia temperatury w garażu, ale głównym problemem i tak będzie konieczność jej otwierania. Niektórzy eksperci radzą, by wybrać segmentową bramę z wypełnieniem z pianki poliuretanowej. Jeśli chcemy zminimalizować straty ciepła w garażu, możemy rozważyć instalację kurtyny powietrznej, która ograniczy napływ chłodu przy otwieraniu bramy.