Czy można wylewać fundamenty zimą? Kiedy wstrzymać prace betoniarskie?
Prowadzenie prac betoniarskich zimą jest dość ryzykownym przedsięwzięciem. Dopóki aura jest korzystna, dopóty możemy bezpiecznie wylewać fundamenty. Co powinniśmy zrobić, gdy temperatura spada poniżej zera? Czy w takich warunkach można kontynuować budowę domu bez ponoszenia kosztownych konsekwencji?
Z tego artykułu dowiesz się:
Wylewanie fundamentów w środku zimy? To możliwe!
Budowlańcy zazwyczaj sugerują, aby jesienią doprowadzić prace budowlane do stanu zero i wstrzymać się z podejmowaniem dalszych działań aż do wiosny. Dzieje się tak dlatego, że niskie temperatury, opady deszczu i śniegu mogą negatywnie wpływać na proces budowlany, a także uszkodzić efekty dotychczasowej pracy.
Najkorzystniejsze warunki do przeprowadzania prac betoniarskich mają miejsce wtedy, gdy temperatura powietrza oscyluje wokół 23 stopni Celsjusza, co oznacza, że w teorii idealnym momentem na wylewanie fundamentów jest przełom wiosny i lata, gdy pogoda jest bezwietrzna oraz umiarkowanie słoneczna. Przy niższych temperaturach betonowa mieszanka wiąże się wolniej, a przy wyższych ten proces postępuje bardzo szybko – nie zaleca się wylewania fundamentów w trakcie upałów.
Niska temperatura również nie jest sprzymierzeńcem budowlańców, co nie oznacza, że w trakcie zimy nie można zdecydować się na wylanie fundamentów. Wykonywanie prac betoniarskich jest możliwe wtedy, gdy średnia temperatura w ciągu doby nie spada poniżej pięciu stopni Celsjusza, co zdarza się coraz częściej ze względu na łagodne zimy. W teorii możemy zdecydować się na wylewanie fundamentów również wtedy, gdy temperatura powietrza nie przekracza pięciu stopni, ale w takich warunkach beton będzie twardnieć bardzo wolno. Inwestorzy, którym zależy na czasie, mogą zdecydować się na budowę fundamentów nawet w przypadku mrozów, ale w takiej sytuacji do mieszanki betonowej trzeba dodać specjalne środki przeciwmrozowe.
Czy betonowanie w trakcie mrozów może wpłynąć na jakość fundamentów?
Prac betoniarskich nie powinno planować się na mroźne miesiące, jednak w momencie, gdy w trakcie wylewania fundamentów dochodzi do niespodziewanego załamania pogody, nie należy panikować. Świeżo ułożony beton można chronić przed mroźnym powietrzem na przykład poprzez nakładanie na poszczególne elementy czarnej folii budowlanej, płyty styropianowej, czy plandeki z brezentu. Zastygający fundament należy osłaniać przynajmniej do momentu, aż nie osiągnie on wytrzymałości pozwalającej na zabezpieczenie jego struktury przed zniszczeniem.
Domieszki przeciwmrozowe dodawane do betonu to również dobry sposób na ochronę przed niskimi temperaturami, jednak nigdy nie należy wykorzystywać ich niezgodnie z zaleceniami producenta, gdyż może to niekorzystnie wpływać na inne właściwości betonu. Wylewanie fundamentów w trakcie zimy nie jest zakazane, ale może mieć kosztowne konsekwencje.
Jednym z największych zagrożeń dla świeżych fundamentów są wysadziny mrozowe, powstające na skutek zamarzania i zwiększania objętości gruntu pod fundamentami. Wysadziny mogą spowodować uniesienie fundamentów. Kiedy grunt zacznie rozmarzać, ławy osiądą nierównomiernie, co w przyszłości może doprowadzić nawet do pękania ścian domu.
W jaki sposób zabezpieczyć fundamenty przed mroźną zimą?
Co powinniśmy robić, aby dom w stanie zerowym bezpiecznie przetrwał zimę? Kiedy doprowadzimy etap fundamentowania do końca, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tej warstwy. Ściany fundamentowe należy otoczyć izolacją przeciwwilgociową, ocieplić je oraz obsypać z obu stron, zagęszczając grunt warstwami co 25 cm. Rozsądnym krokiem będzie wykonanie podkładu pod podłogę po zewnętrznej stronie na gruncie, ponieważ w ten sposób ustabilizujemy podłoże. Konieczne będzie także wyprowadzenie instalacji i zasłonienie ich otworów.
Jeżeli budujemy dom na gruntach, gdzie woda utrzymuje się przez długi czas po roztopach, to powinniśmy zadbać o lepszą ochronę fundamentów przed opadami deszczu. W tym celu należy osłonić całą betonową powierzchnię grubą folią budowlaną lub wodoodporną plandeką.
Co należy zrobić, gdy ściany fundamentowe są jeszcze świeże, a załamanie pogody nieubłaganie się zbliża? Jeśli nie możemy ich odpowiednio zaizolować, powinniśmy luźno obsypać całość. Dzięki temu grunt pod spodem nie powinien przemarzać.