Czy nadzór budowlany informuje o kontroli?
Nadzór budowlany pełni kluczową funkcję, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na budowie. To on dba o zgodność procesów budowlanych i sprawdza, czy odpowiadają aktualnym przepisom prawa. Czy inwestorzy informowani są o kontroli przez nadzór budowlany? Sprawdź, jakie są rodzaje kontroli i dowiedz się więcej na temat powodów ich przeprowadzania.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kontrola nadzoru budowlanego – najważniejsze rodzaje
Nadzór budowlany może być przeprowadzony z różnych powodów. Na rodzaj kontroli zwykle wpływa etap budowy, a także charakter inwestycji. Kontrole przeprowadzane są przez inspektorów powiatowych lub wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego. Kontrola powinna odbywać się zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane.
Wśród najczęstszych są kontrole planowane, które wynikają z przepisów prawa. Dotyczą one m.in. odbioru budynku po zakończeniu budowy. Zwykle związane są z wydaniem pozwolenia na użytkowanie budynku, jeśli było ono wymagane do budowy np. domu jednorodzinnego. Inwestorzy informowani są o takiej kontroli z odpowiednim wyprzedzeniem. Informację zwykle otrzymują w formie pisemnej.
Zupełnie inna kontrola może się odbyć, gdy osoby trzecie (np. sąsiedzi) zgłoszą podejrzenie naruszenia przepisów. Wówczas nadzór budowlany może przeprowadzić kontrolę bez zapowiedzi i wcześniejszego powiadomienia inwestora. Takie kontrole odbywają się w sytuacji, gdy np. budowa nie jest prowadzona zgodnie z przepisami prawa i może zagrażać bezpieczeństwu publicznemu.
Inspektorzy mogą też przeprowadzać kontrole w trakcie budowy, aby sprawdzić, czy na placu budowy przestrzega się przepisów bhp oraz używa odpowiednich materiałów budowlanych. Celem kontroli jest zabezpieczenie interesu publicznego oraz ochrona zdrowia i życia ludzi pracujących na budowie.
Czy nadzór budowlany powinien informować o kontroli?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy niespodziewana kontrola na placu budowy jest czymś normalnym. Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli kontrola jest planowana, inwestorzy z wyprzedzeniem zostaną o niej poinformowani. Przepisy Prawa Budowlanego wskazują na to, że nadzór budowlany powinien zostać zaplanowany minimum 7 dni przed jego przeprowadzeniem. Jak już wspominano, powiadomienie otrzymuje się pisemnie. W dokumencie zawarte są informacje o celu, a także dokładnym terminie kontroli.
O nadzorze budowlanym nie trzeba informować inwestora, jeśli konieczność przeprowadzenia kontroli zajdzie w wyniku np. donosu lub innych nagłych okoliczności. Z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa publicznego nie ma wówczas obowiązku informowania inwestora o planowanej inspekcji. Nadzór budowlany pojawi się na placu budowy bez zapowiedzi. Ma to na celu weryfikację stanu faktycznego postępów prac – bez czasu na ukrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Jakie masz prawa i obowiązki podczas kontroli?
Podczas kontroli przez nadzór budowlany masz prawo być obecny i uczestniczyć w całym procesie inspekcji. Gdy kontrola jest zapowiedziana, musisz być na nią przygotowany. Zbierz niezbędne dokumenty dotyczące inwestycji, czyli np. dokumentację techniczną, pozwolenia na budowę i projekt budowlany. Jeśli nie możesz pojawić się na placu budowy osobiście, możesz uprawnić kogoś do reprezentowania cię podczas twojej nieobecności. Taką osobą może być kierownik budowy.
Inspektorzy nadzoru budowlanego mogą swobodnie zaglądać zarówno do dokumentacji związanej z inwestycją, jak i na plac budowy. Powinni jednak posiadać upoważnienie do przeprowadzania inspekcji – musi być wydane przez powiatowy lub wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Masz prawo poprosić inspektora, aby okazał ci takie upoważnienie, zanim zacznie kontrolę.
Czy nadzór budowlany może dać mandat?
Kontrola nadzoru budowlanego nie oznacza, że przeciwko inwestorowi od razu wszczęte zostanie postępowanie administracyjne. Jeśli inspekcja nie wykaże nieprawidłowości na placu budowy, będzie można kontynuować pracę. Gdy jednak wykryte zostaną choćby najmniejsze uchybienia lub błędy, nadzór budowlany podejmie odpowiednie kroki. Może też nakazać natychmiastowe wstrzymanie prac budowlanych, jeśli naruszenia będą poważne. Inspektor może nałożyć też karę grzywny, która może wynosić od 20 do nawet 500 zł.
Jeśli naruszenia są poważne, np. dom budowany jest bez odpowiednich pozwoleń, nadzór budowlany może nakazać jego rozbiórkę. Jako inwestor masz prawo odwołać się od decyzji inspektora w ciągu 7 dni od daty jej wydania. Prace budowlane powinny zostać wówczas wstrzymane do momentu rozpatrzenia zażalenia.
Dzięki kontrolom nadzoru budowlanego można lepiej zadbać o bezpieczeństwo budynków, a także zgodność prac z aktualnymi przepisami Prawa budowlanego. Niezależnie od tego, czy kontrola jest planowana, czy nie, inspektorzy nadzoru budowlanego mogą wejść na plac budowy i sprawdzić każdy kąt. Mają też prawo, aby przejrzeć dokumentację techniczną.