Czy pompa ciepła nadaje się do zwykłych grzejników?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Ciężko się dziwić: jest to rozwiązanie ekologiczne, które przy odpowiednim zaplanowaniu i realizacji może być także naprawdę efektywnym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Można je przy tym montować zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach wieloletnich. W tym drugim przypadku często pojawia się jednak pytanie: „czy pompa ciepła nadaje się do zwykłych grzejników?”.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompa ciepła i tradycyjne grzejniki – czy to połączenie jest możliwe?
Na wstępie zauważyć należy, że są różne pompy ciepła i różne grzejniki. Pompy ciepła mogą być bowiem zarówno powietrzne, jak i gruntowe. Na rynku dostępne są również na przykład pompy ciepła powietrze-woda. Rozwiązania te różni nie tylko cena, ale przede wszystkim sposób działania oraz ich wydajność.
Pomimo że, co do zasady, nie ma przy tym technicznych przeciwwskazań, aby dowolnie wybrana pompa ciepła współpracowała z tradycyjnymi grzejnikami, to w zdecydowanej większości przypadków rozwiązanie to będzie po prostu nieefektywne. Dlaczego?
Dlaczego pompa ciepła i zwykłe grzejniki to rozwiązanie nieefektywne?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które różni się sposobem działania od urządzenia gazowego czy kotła na paliwa stałe, a więc rozwiązań, do których dostosowywane były w przeszłości tradycyjne grzejniki.
Kaloryfery takie projektowane były bowiem tak, aby działały efektywnie przy wysokiej temperaturze dostarczanej przez system grzewczy. Mowa tu o temperaturach rzędu 50 – 75 stopni Celsjusza, przy których grzejniki są w stanie ogrzać pomieszczenia w domu do naprawdę komfortowej temperatury.
Najczęściej spotykana, niskotemperaturowa pompa ciepła jest natomiast w stanie wytworzyć temperaturę, która maksymalnie osiągać będzie około 40 stopni Celsjusza. To więc zdecydowanie zbyt mało, aby w domu z tradycyjnymi grzejnikami było wystarczająco ciepło.
Jak zwiększyć efektywność połączenia pompy ciepła ze zwykłymi grzejnikami?
W kontekście powyższego warto jednak zaznaczyć, że są pewne rozwiązania, które mogą pozwolić na zadowalające wyniki połączenia pompy ciepła z tradycyjnymi kaloryferami.
Pierwszym tego typu sposobem jest zwiększenie powierzchni istniejących już grzejników. Zapewnienie większej powierzchni ogrzewającej dane pomieszczenie może spowodować, że nawet przy stosunkowo niskiej temperaturze wytwarzanej przez pompę ciepła uzyskany zostanie komfort termiczny domowników.
Drugie rozwiązanie to z kolei sięgnięcie po wysokotemperaturową pompę ciepła, czyli pompę ciepła, która idealnie sprawdza się w starszych budynkach, nadając się przy tym również do urządzeń wymagających minimalnej temperatury powyżej 50 stopni Celsjusza. Trzeba przy tym jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wysokotemperaturowa pompa ciepła jest droższa od pomp niskotemperaturowych. Różnice nie są duże, ale na pewno zauważalne. Koszt pompy wysokotemperaturowej z montażem to zwykle bowiem kwota rzędu 40-50 tys. zł.
Przy mówieniu o kosztach związanych z tym rozwiązaniem koniecznie trzeba jednak także zwrócić uwagę na zdecydowanie wyższe koszty eksploatacji wysokotemperaturowej pompy ciepła. Mowa tu o różnicy sięgającej ok. 30% względem pompy niskotemperaturowej.
Rozwiązanie numer trzy to natomiast wspomniana już niniejszym artykule gruntowa pompa ciepła. To kolejne urządzenie, które nadaje się do współpracy z instalacją wysokotemperaturową, jaką są tradycyjne grzejniki. Tu jednak pamiętać musimy o wymaganej dużej powierzchni działki (nawet ok. 120% w stosunku do powierzchni ogrzewanej w przypadku gruntowej poziomej pompy ciepła). Koszty zakupu i montażu gruntowej pompy ciepła również są wyższe od niskotemperaturowej pompy ciepła i w zależności od potrzeby odwiertu, jakości terenu, rodzaju materiałów i regionalnych różnic w cenach, mogą wynieść od 45 do nawet 80 tys. zł.
Podsumowanie: pompa ciepła a grzejniki
Mając na uwadze powyższe, podkreślić należy, że pomimo że połączenie pompy ciepła i zwykłych grzejników jest technicznie możliwe, to bardzo często będzie nieefektywne i wymagające poniesienia dodatkowych kosztów.
Obok rozwiązań takich jak kupno wysokotemperaturowej pompy ciepła czy gruntowej pompy ciepła, warto więc także pomyśleć o szerzej termomodernizacji budynku, w tym przede wszystkim wymianie tradycyjnych kaloryferów na przykład na ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe) lub grzejniki niskotemperaturowe.