Czy prace wykończeniowe to roboty budowlane? Podpowiadamy, czy wymagają zgłoszenia
Prace wykończeniowe to kluczowy etap budowy lub remontu domu. Odpowiednie wykończenie wpływa zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność wnętrz. Zgodnie z Prawem budowlanym w Polsce część prac wykończeniowych może wymagać zgłoszenia. Nie wszystkie jednak traktuje się jako roboty budowlane. Sprawdź więcej informacji na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Prace wykończeniowe – roboty budowlane a prawo w Polsce
Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo budowlane, w Polsce robotami budowlanymi określamy budowę, rozbudowę, przebudowę, nadbudowę lub odbudowę budynku, a także inne prace związane z zagospodarowaniem terenu.
Prace wykończeniowe nie zawsze kwalifikowane są jako roboty budowlane, mimo że stanowią integralną część budowy. Aby ustalić, czy wymagają zgłoszenia lub pozwolenia, należy przeanalizować charakter i zakres prac wykończeniowych.
W polskim Prawie budowlanym prace wykończeniowe podzielić można na takie, które wymagają pozwolenia lub zgłoszenia, a także ich niewymagające.
- Prace wykończeniowe niewymagające zgłoszenia – są to drobne prace, które nie mają wpływu na strukturę budynku i nie zmieniają jego funkcji. Można więc wykonywać je bez konieczności składania dokumentów do urzędu.
- Prace wykończeniowe wymagające pozwolenia na budowę – większe inwestycje, np. budowa nowego budynku, rozbudowa istniejącego lub duże zmiany konstrukcyjne.
- Prace wykończeniowe wymagające zgłoszenia – dotyczą mniejszych ingerencji w konstrukcję budynku. Mogą mieć jednak istotny wpływ na komfort lub bezpieczeństwo jego użytkowania.
Wykończeniówka wymagająca i niewymagająca zgłoszenia
Niektóre prace wykończeniowe, mimo że nie wpływają bezpośrednio na konstrukcję budynku, wymagają zgłoszenia. Jeśli ingerują w np. instalacje techniczne i bezpieczeństwo użytkowania budynku, należy je zgłosić. Do takich prac zaliczamy m.in.:
- Instalacje wodno-kanalizacyjne – wiążą się z podłączeniem do sieci miejskich, w związku z czym należy je zgłosić.
- Instalacje elektryczne i gazowe – zgłoszenia wymaga każda zmiana lub modernizacja instalacji, zwłaszcza gdy dotyczy istotnych elementów bezpieczeństwa (np. głównych przyłączy lub skrzynek elektrycznych).
Wykończeniówka niewymagająca zgłoszenia dotyczy głównie malowania ścian, montażu podłóg, instalacji oświetlenia czy układania płytek. Tego typu prace wykończeniowe nie zmieniają bezpośrednio struktury budynku i nie wpływają na jego stabilność lub bezpieczeństwo. Do prac, które nie wymagają zgłoszenia, wliczamy również m.in. tynkowanie, montaż mebli i drobne prace hydrauliczne.
Konsultacja z fachowcem – kiedy powinieneś to zrobić?
Prace wykończeniowe rzadko wymagają pozwolenia na budowę. Czasem jednak trzeba je zgłosić – zwłaszcza gdy dotyczą instalacji technicznych. Należy jednak podkreślić, że o zgłoszenie znacznie prościej wystąpić niż o uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym celu należy poinformować odpowiedni urząd o planowanych pracach.
Urząd ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Jeśli w tym czasie nie pojawią się uwagi (tzw. milcząca zgoda), można przystąpić do prac wykończeniowych. Brak zgłoszenia lub niewłaściwa interpretacja przepisów grozi wstrzymaniem robót, a nawet nałożeniem kary.
Mimo że prace wykończeniowe wydają się proste, w rzeczywistości mogą się wiązać z różnymi trudnościami. Jeśli nie umiesz sobie z nimi poradzić lub zdefiniować ich charakteru, koniecznie skonsultuj się z fachowcem lub inspektorem budowlanym. Możesz też zasięgnąć porady prawnika, który specjalizuje się w prawie budowlanym. W ten sposób upewnisz się, czy prace na terenie twojej budowy wymagają zgłoszenia, czy nie. Będziesz mieć również pewność, że przeprowadzone zostaną zgodnie z aktualnymi przepisami.
Chociaż prace wykończeniowe wydają się prostymi działaniami, w praktyce mogą wiązać się z pewnymi trudnościami – zwłaszcza gdy dotyczą instalacji technicznych. W takich przypadkach warto skonsultować się z architektem, inspektorem budowlanym lub prawnikiem specjalizującym się w prawie budowlanym, aby upewnić się, czy dane prace wymagają zgłoszenia. Konsultacja z fachowcem pozwoli uniknąć ewentualnych problemów prawnych oraz sprawi, że prace wykonane zostaną zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa budowlanego.