Czy zakup rekuperacji się opłaca? Analiza kosztów i zysków
Koszty energii rosną, a wraz z nimi rośnie świadomość ekologiczna. Coraz więcej osób rozważa inwestycję w system rekuperacji. Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala je odzyskiwać z wywiewanego powietrza, a następnie wykorzystywać do ogrzewania budynku. Czy rekuperacja może się zwrócić? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Działanie rekuperacji i możliwe oszczędności
Rekuperacja jest rodzajem mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Dzięki niej można wymienić zużyte powietrze z niską zawartością tlenu na nowe, bogatsze w parę wodną. Rekuperacja czerpie je świeże, z zewnątrz. Zwykle taka wymiana oznacza utratę ciepła, które ucieka z budynku razem z ogrzanym i zużytym wcześniej powietrzem. Jednak w przypadku rekuperacji jest inaczej. Opuszczające dom powietrze przepływa przez centralę, gdzie ogrzewa je powietrze z zewnątrz. Dzięki układowi kanałów następuje przekazanie ok. 90% energii cieplnej. Oznacza to mniejsze straty cieplne w domu, a więc niższy koszt ogrzewania.
Można więc stwierdzić, że inwestycja w rekuperację przynosi przeliczalne, spore zyski. Niestety, sama w sobie jest też dość kosztowna, przez co nie każdy się na nią decyduje. Warto zastanowić się, czy związane z rekuperacją oszczędności nie przewyższą w przyszłości kosztów inwestycji. Czy taki zakup może się zwrócić? Oczywiście nie wszystko przeliczyć można na złotówki. Są jednak inne aspekty, które bardzo łatwo da się sprawdzić i porównać.
Korzyści posiadania rekuperacji
Najwidoczniejszą korzyścią płynącą z rekuperacji jest odzysk ciepła. Jednak tutaj ciężko o dokładne porównanie do sposobu ogrzewania, jaki mamy w domu. Każdy budynek ogrzewa się bowiem czymś innym – drzewem, gazem węglem i pozostałymi paliwami. Ceny każdego z nich istotnie się różnią zarówno bezpośrednio, jak i przeliczając na każdy kilowat wytworzonego ciepła.
Dom może mieć różną termoizolacyjność. Zgodnie z nowymi standardami większość ciepła zatrzymuje się w środku. W starszym budownictwie jest jednak sporo nieszczelności i mostków termicznych, przez co energia cieplna ucieka na zewnątrz. Obliczenia mogą więc mieć charakter tylko poglądowy. Dokładny kosztorys przedstawić da się jedynie w konkretnych przypadkach.
Rekuperacja pozwala na wiele oszczędności. Mając dom o powierzchni ok. 100 m2, oszczędności roczne przy rekuperacji to nawet 1500 zł i więcej. Koszt montażu rekuperacji w budynku to ok. 25 tys. zł. W ciągu maksymalnie 12-15 lat cała inwestycja powinna się więc zwrócić.
Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji?
Żywotność rekuperacji jest bardzo długa. Kanały wentylacyjne odpowiedzialne za dystrybucję powietrza prawie się nie zużywają. Wymieniać należy jednak części eksploatacyjne, takie jak wentylator. W nowo powstających domach należy zbudować jakikolwiek system wentylacji. Budując komin, wiąże się to z dużym nakładem finansowym. Budowa zwykłej wentylacji grawitacyjnej generuje podobne koszty, co instalacja rekuperacji. W porównaniu do klasycznych rozwiązań inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w nowym domu zwraca się bardzo szybko.
Instalacja rekuperacji niesie mnóstwo korzyści, nie tylko finansowych. Dzięki pozyskiwanemu z niej świeżemu powietrzu polepsza się samopoczucie. Jednocześnie można ochronić się przed alergenami, przeciągami i szkodliwymi zanieczyszczeniami. Przy nowych domach istnieje możliwość zainstalowania mniejszej jednostki centralnego ogrzewania. Rekuperacja zdecydowanie poprawia też ogólny komfort życia.
Czy warto zainwestować w system rekuperacji? Oczywiście, że tak. To świetny wybór zwłaszcza w nowych domach. Mimo że instalacja może być kosztowna, inwestycja za jakiś czas na pewno się zwróci. W domach jednorodzinnych nie ma obowiązku stosowania rekuperacji, jednak wyraźnie staje się ona synonimem energooszczędności i nowoczesności. Montaż rekuperacji w obliczu rosnących cen paliw kopanych jest więc naprawdę rozsądnym rozwiązaniem.