Czy remont elewacji to roboty budowlane? Czy takie prace trzeba zgłosić?
Elewacja stanowi wizytówkę każdego budynku. Czasem jednak ulega uszkodzeniu, przez co może stracić dawny wygląd i nie spełniać odpowiednio swoich funkcji. Elewacja może się zniszczyć również w wyniku starzenia się materiałów budowlanych, co jest akurat zupełnie normalne. W związku z tym elewację trzeba będzie naprawić. Czy remont elewacji wymaga zgłoszenia? W jakiej sytuacji może być wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Remont elewacji – wymaga zgłoszenia czy pozwolenia?
Elewacja czasami może wymagać remontu. W takim przypadku większość osób zastanawia się – czy na remont elewacji trzeba mieć pozwolenie, czy może wystarczy zgłoszenie. Wymogi prawne w przypadku elewacji są zróżnicowane. W Polsce przepisy dotyczące remontu elewacji budynków znajdują się głównie w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Według zawartych w nim przepisów, remont elewacji może być objęty wieloma formami procedur, które zależą od charakteru i skali prac.
Remont elewacji zwykle wymaga jedynie zgłoszenia, a więc poinformowania danego organu administracji publicznej (np. urzędu gminy lub miasta) o zaplanowanych pracach. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o charakterze prac, a także sposobie ich wykonania czy terminie rozpoczęcia i zakończenia remontu. Jeśli prace są proste, a więc dotyczą np. malowania elewacji czy wymiany niezmieniających jej wyglądu elementów, zwykle wystarczy zgłosić ten fakt.
Kiedy remont elewacji wymaga pozwolenia na budowę?
Jeśli remont elewacji jest bardziej złożony, np. chcesz zmienić kolor elewacji lub wymienić materiały wykończeniowe, może być wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie może być konieczne również w przypadku dodawania nowych elementów dekoracyjnych lub zmiany konstrukcji elewacji.
W przypadku, gdy pozwolenie na budowę jest konieczne, właściciel budynku musi mieć odpowiednie dokumenty. Wśród nich powinien pojawić się m.in. projekt budowlany i opinie techniczne. Dopiero z nimi można oczekiwać na wydanie pozwolenia, czym zajmuje się odpowiedni organ administracji publicznej. Procedura trwa dłużej i jest bardziej skomplikowana niż w przypadku zgłoszenia. Jest jednak konieczna, jeśli zgodnie z prawem chcemy przeprowadzać na elewacji bardziej zaawansowane prace remontowe.
Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat remontu elewacji?
Warto podkreślić, że remont elewacji może wymagać również innych zgód m.in. od konkretnych podmiotów, takich jak wspólnota mieszkaniowa – o ile budynek stanowi część wspólnoty mieszkaniowej. Zgody wymagane mogą być również w przypadku, jeśli budynek objęty jest ochroną zabytków – wówczas konieczna jest zgoda konserwatora zabytków. Zanim zaczniesz samodzielnie remontować elewację, upewnij się, że nie ma ograniczeń w zakresie konserwacji lub modernizacji budynku. Ograniczenia mogą wynikać bowiem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji administracyjnych. Właśnie w takich przypadkach uzyskanie dodatkowych opinii lub zgód może być koniecznością.
Jednym z najważniejszych etapów modernizacji budynków jest remont elewacji. Właśnie on wpływa na estetykę oraz funkcjonalność całej konstrukcji. W zależności od zakresu prac, remont elewacji może wymagać pozwolenia lub jedynie zgłoszenia do konkretnych instytucji. Warto podkreślić, że konieczność przestrzegania przepisów prawa i formalności związanych z remontem to nie tylko kwestia wymogów prawnych, ale i bezpieczeństwa inwestycji czy też użytkowników danego budynku. Jeśli nie dotrzymamy wymogów formalnych, doprowadzić to może do konsekwencji finansowych i prawnych. W najgorszym przypadku może też prowadzić do zagrożenia życia lub zdrowia.