Czym się różni domek letniskowy od mieszkalnego pod kątem prawnym? Sprawdzamy, czy można w nim legalnie zamieszkać
Mimo że domki letniskowe i całoroczne na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, mają zupełnie inne cechy. Warto zwrócić uwagę na ich charakterystykę pod kątem prawnym. Trzeba też pamiętać, że domy mieszkalne buduje się inaczej niż letniskowe. Sprawdź, czym różnią się oba budynki i kiedy należy ubiegać się o pozwolenie na budowę domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Różnice między domem letnim a mieszkalnym
Gdy uda się kupić działkę, pojawia się pytanie – co na niej wybudować? Niektórzy decydują się na dom mieszkalny, inni na mniejszy budynek letniskowy przeznaczony do użytkowania sezonowego lub całorocznego. Warto w tym miejscu opowiedzieć, czym różnią się oba budynki pod kątem prawnym.
Zgodnie z przepisami budynek mieszkalny może być:
- wolnostojący,
- w zabudowie bliźniaczej,
- w zabudowie szeregowej,
- zabudowie grupowej.
Dom mieszkalny powinien zaspokajać potrzeby mieszkaniowe i stanowić konstrukcyjnie samodzielną całość, w której można wydzielić nie więcej niż dwa lokale mieszkalne lub jeden lokal mieszkalny z jednym lokalem użytkowym o powierzchni, która nie przekracza 30% powierzchni całkowitej takiego domu.
W domu mieszkalnym, jak nazwa wskazuje, można zamieszkać na stałe. Do tego celu wykorzystać można minimum 50% powierzchni budynku. W domku letniskowym nie można zamieszkać na stałe. Budynek służy wypoczynkowi sezonowemu, więc zasady dotyczące jego budowy znacznie się różnią.
Dom mieszkalny i letniskowy – jak wygląda ich budowa?
Każdy dom wymaga przestrzegania ściśle ustalonych procedur. Najpierw trzeba sprawdzić grunt i jego przeznaczenie. Więcej dowiedzieć się można dzięki miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się tam informacje o m.in. terenie i jego kształtowaniu się oraz planach na kolejne lata. W dokumencie są dane dotyczące ogólnego przeznaczenia inwestycji. Jeśli na działce możesz zbudować dom mieszkalny, wówczas powinieneś to zrobić zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. To samo dotyczy domków letniskowych.
Domki rekreacyjne nie podlegają takim rygorom budowlanym jak przeznaczone do stałego zamieszkania. Domy mieszkalne powinny mieć odpowiednią m.in. instalację grzewczą. Poza tym muszą mieć również:
- określoną maksymalną wartość przenikania ciepła przez przegrody,
- wiatrołap w projekcie,
- pomieszczenia wysokie na minimum 250 cm (w domu letniskowym wystarczy 220 cm),
- schody zgodne z Prawem budowlanym, jeśli na planie budowy jest poddasze użytkowe.
W domku letniskowym nie ma obowiązku montowania instalacji cieplnej – właściciel może sam zdecydować, jak zadbać o komfort cieplny. Można za to zbudować antresolę, której nie traktuje się jako dodatkowe piętro. Dzięki temu w domku rekreacyjnym można zaaranżować sypialnię, której budowy nie trzeba nigdzie zgłaszać.
Pozwolenie na budowę domku letniskowego
Od 3 stycznia 2022 r. obiekty rekreacji indywidualnej o wymiarze do 70 m2 (liczone po obwodzie budynku) mogą stanąć na działce przy zgłoszeniu zamiaru budowy. Warto pamiętać, że ustawa ma różne zastosowanie, zależnie od przeznaczenia budynku. Aby postawić domek letniskowy zgodnie z przepisami, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- budynek rekreacyjny powinien być parterowy i nie przekraczać wspomnianej powierzchni zabudowy 70 m2,
- dom letniskowy nie może mieć poddasza użytkowego (otwarta antresola wchodzi w grę),
- budynek musi spełniać wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- pobyt w domku letniskowym nie przekracza 180 dni w roku,
- pomieszczenia nie mogą być niższe niż 2,2 m,
- ilość domków na każde 500 m2 działki nie może być większa niż jeden.
Jak donosi Onet, dom letniskowy może powstać bez projektu budowlanego. To znacznie łatwiejsza procedura niż zgłoszenie budynku mieszkalnego. Wystarczy dostarczyć do urzędu prosty druk zgłoszenia budowy, poglądowe rysunki i mapę z wyrysowanym budynkiem. Czas oczekiwania to 21 dni. Jeśli starostwo powiatowe nie przekaże po tym czasie żadnych informacji, oznacza to tzw. milczącą zgodę na budowę domku letniskowego.
Czy domek letniskowy może stać się mieszkalnym?
Domek letniskowy buduje się w celu rekreacyjnym. Niemożliwa jest zmiana jego przeznaczenia na stałe zamieszkanie. Jeśli chcesz to zrobić, powinieneś złożyć do starostwa odpowiednie dokumenty i wnioski. Gdy uda ci się pozyskać zgodę, budynek trzeba przebudować tak, aby spełniał wszystkie cechy podstawowe domu mieszkalnego.
W przeciwieństwie do domu mieszkalnego budowa domu letniskowego jest szybka i nie wymaga aż tylu środków finansowych. Można też postawić go bez ubiegania się o zgodę na budowę, co zdecydowanie przemawia na korzyść domku rekreacyjnego. W takim domku spędzać możesz każdy urlop, więc odpada konieczność szukania miejsc i opłacania rezerwacji. To ważne, zwłaszcza w wysokim sezonie, kiedy ceny są zawyżone. Nieużywany domek zawsze można też wynająć – to świetna okazja do dodatkowego zarobku.
Bez względu na to, jakie masz plany związane z budynkiem, zanim go postawisz, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tylko w ten sposób możesz ustalić, czy w danym miejscu w ogóle da się go wybudować.