Czym się różni ława fundamentowa od płyty fundamentowej? To musisz wiedzieć przed budową
Fundamenty stanowią klucz każdej budowli. To podstawa szkieletu domu, na której opiera się jego konstrukcja. W Polsce najczęściej stosuje się dwa rodzaje fundamentów – ławę fundamentową i płytę fundamentową. Czym różnią się oba rozwiązania? Jakie mają wady i zalety? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ława fundamentowa – zastosowanie, wady, zalety
Ława fundamentowa jest klasycznym typem fundamentu. Stosuje się ją w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Ława fundamentowa ma postać szerokiej, długiej i dość niskiej belki betonowej, którą umieszcza się pod ścianami nośnymi budynku. Ława fundamentowa ma za zadanie przenosić obciążenia z konstrukcji na grunt. Wykonana może być jako ława zbrojona lub jednoelementowa – wszystko zależy od obciążeń, które musi przenieść. Co warto wiedzieć o charakterystyce i zastosowaniu ławy fundamentalnej?
- Jej przekrój poprzeczny zwykle jest prostokątny.
- Szerokość wynosi 40-80 cm, a grubość 20-50 cm w zależności od m.in. rodzaju gruntu.
- Ława fundamentowa może być zbrojona stalowymi prętami wzdłuż całej długości.
- Zwykle zagłębiona jest tak, aby osłonięta była przed mrozem.
- Stosuje się ją głównie w budownictwie jednorodzinnym i małych obiektach.
- Rozwiązanie jest stosunkowo tanie, więc popularne wśród indywidualnych inwestorów.
Wśród zalet ławy fundamentowej warto podkreślić, że jest tańsza w wykonaniu niż płyta fundamentowa. Jest zatem lepszą opcją dla osób z mniejszym budżetem. Proces budowy ławy fundamentalnej jest dość prosty, co zmniejsza ryzyko ewentualnych błędów wykonawczych. Jeśli chodzi o wady, ława fundamentowa jest bardziej podatna na nierówne osiadanie gruntu. Może to doprowadzać do m.in. uszkodzeń i pęknięć konstrukcji domu. Ława nie sprawdza się też na gruntach o niskiej nośności, terenach zalewowych i torfowiskach.
Płyta fundamentowa – czym się charakteryzuje?
Płyta fundamentowa to jest coraz częściej stosowana w nowoczesnym budownictwie. Płyta jest monolityczną i żelbetową konstrukcją o dużej powierzchni, równomiernie rozkładającą obciążenia na całą powierzchnię gruntu. Z pewnością jest bardziej skomplikowana technologicznie niż ława fundamentowa. Jednocześnie zapewnia większą stabilność budynku, zwłaszcza na gruntach o słabej nośności. Co warto wiedzieć o charakterystyce i zastosowaniu płyty fundamentowej?
- To płaska konstrukcja betonowa obejmująca całą powierzchnię budynku.
- Jest intensywnie zbrojona stalą, co zapewnia odporność na pęknięcia i dużą nośność.
- Grubość płyty fundamentowej to 20-40 cm w zależności od m.in. rodzaju gruntu.
- Płyta zwykle posadowiona jest bezpośrednio na poziomie gruntu.
- Idealnie nadaje się w trudnych warunkach gruntowych, np. zalewowych.
- Sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym i przemysłowym.
Do najważniejszych zalet płyty fundamentowej należy fakt, że równomiernie rozkłada obciążenia na grunt. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko nierównego osiadania budynku. Płyta fundamentowa jest stabilna na gruntach o niskiej nośności. Jeśli odpowiednio się ją zaprojektuje, może pełnić funkcję izolacyjną. Wadą płyty fundamentowej jest cena – z reguły znacznie wyższa niż ławy fundamentowej. Sam proces budowy też jest bardziej skomplikowany, co wydłuża czas realizacji projektu. Poza tym płyta fundamentowa wymaga bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, np. dokładnego zbrojenia.
Co wybrać – ławę fundamentową czy płytę fundamentową?
Wiele zależy od tego, jaka jest nośność gruntu. Jeśli dobra, ława fundamentowa będzie wystarczająca. Jeśli grunt jest słabej nośności, lepiej wybrać płytę fundamentową. Masz ograniczony budżet? Wówczas korzystniej wyjdzie ława fundamentowa – jest odpowiednia dla mniejszych inwestycji.
Płyta fundamentowa jest stabilniejsza, więc doskonała do trudnych warunków gruntowych. Sprawdzi się w budynkach wielopiętrowych. Dzięki swojej konstrukcji może również stanowić element izolacji termicznej, co jest kluczowe w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Z drugiej strony ława fundamentowa jest znacznie prostsza w wykonaniu, co skraca czas budowy. Może być to istotne w projektach z krótkim terminem realizacji.
Niezależnie od wyboru warto pamiętać, że odpowiednio dobrany fundament to klucz do bezpieczeństwa i trwałości każdego budynku.