Deweloperzy idą na rekord - ogromna liczba rozpoczętych budów

Apartamentowiec z licznymi mieszkaniami
Rekordowa ilość mieszkań od deweleperów, fot. Piotr Cieszyński
ikona podziel się
Opublikowano: 12.05.2024 r., 16:59 | Autor: Ewa Majkusiak
Mieszkania w blokach stawianych przez deweloperów to wariant wybierany przez wiele osób i rodzin. Komfort, możliwość łatwej personalizacji oraz wysokiej jakości, nowoczesne materiały przekonują mieszkańców. Wpływ na popyt oraz podaż na rynku mieszkaniowym mają jednak nie tylko preferencje klientów, ale również warunki polityczne i gospodarcze. Sprawdź, ile mieszkań jest wprowadzanych na rynek w 2024 roku!

Stabilne zainteresowanie nowymi mieszkaniami

Aktualnie na rynku mieszkaniowym można zaobserwować duże zainteresowanie lokalami z rynku pierwotnego. Ze względu na unormowanie sytuacji ofert bankowych, coraz więcej osób decyduje się na kredyt. W efekcie zakup mieszkania ponownie znalazł się w zasięgu możliwości wielu młodych rodzin.
Dodatkowym czynnikiem stabilizującym popyt na mieszkania z rynku pierwotnego jest szereg programów rządowych, które usprawniły warunki kredytowe. Obniżenie stóp procentowych oraz możliwość skorzystania z planowanego programu „Mieszkanie na start 2024” wspierają różnorodne gospodarstwa domowe. Zarówno te jedno- lub dwuosobowe, jak i rodziny wielodzietne. Prognozowany popyt na mieszkania, zarówno te z rynki wtórnego, jak i pierwotnego wynika także z zainteresowania wykazywanego przez obcokrajowców, którzy planują na stałe osiedlić się w Polsce.

Aktualnie wprowadzane ułatwienia dla młodych rodzin bazują na przekonaniu, że to właśnie własne mieszkanie stanowi podstawę poczucia bezpieczeństwa, bez którego trudno o rozwój gospodarczy i przyrost naturalny.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy deweloperzy będą musieli budować schrony w nowych mieszkaniach, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego

Mieszkania z rynku pierwotnego, podobnie jak te z „drugiej ręki” stale drożeją. Obecnie w dużych miastach cena za metr kwadratowy, którą potencjalny właściciel musi opłacić, potrafi być pięciocyfrowa.

Deweloperzy oceniają, że gwałtowny wzrost cen mieszkań, który można było zaobserwować w 2023 roku, wynika przede wszystkim z inflacji, rosnących kosztów produkcji, wzrostu ceny nabywczej gospodarstw domowych, a także ograniczonej dostępności lokali na rynku pierwotnym.

Wedle raportu „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2023 r.” na rok 2024 prognozowane wzrosty cen wyniosą ok. 11%. Warto mieć również na uwadze, że w ubiegłym roku oddano do użytkowania o 7,6% mniej mieszkań i domów jednorodzinnych. Spadek ten był konsekwencją spowolnienia budownictwa w roku 2021 – spowodowanego załamaniem akcji kredytowej.

Zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne obserwowały wzrost cen materiałów i usług, co w połączeniu z malejącym popytem, doprowadziło do większej ostrożności. Rok 2023 przyniósł odwilż, której efekty można obserwować aktualnie.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy deweloperzy dbają o potrzeby mieszkańców, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Blok od dewelopera z wieloma mieszkaniami z rynku pierwotnego
Duże ilości mieszkań na rynku pierwotnym, fot. Nikodem

Rekordowo wysoka sprzedaż mieszkań

Rok 2024 zapowiada ogromny przełom na rynku mieszkaniowym. Już w pierwszym kwartale deweloperzy rozpoczęli budową aż 42 tysięcy mieszkań – wedle danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to rekordowy wynik, przewyższający nawet rok 2021. W samym marcu na terenie kraju rozpoczęto budowę ponad 23 tysięcy domów i mieszkań, co jest 30$ wzrostem w porównaniu do roku ubiegłego. Analizując cały I kwartał roku 2023 i 2024 można zaobserwować wzrost o 55,8%.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile średnio zarabia deweloper na mieszkaniu, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła

  • https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/nowych-mieszkan-wciaz-duzo-29657.html
  • https://www.money.pl/gospodarka/w-2024-r-czeka-nas-wysyp-nowych-mieszkan-dolek-przyjdzie-rok-pozniej-6872108060543105v.html
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jesienne-przyspieszenie-u-deweloperow-ale-gotowych-mieszkan-najmniej-od-pieciu-lat-8634046.html
  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deweloperzy-lapia-wiatr-w-zagle-Rekordowa-liczba-rozpoczetych-budow-8733069.html
  • https://300gospodarka.pl/news/rynek-mieszkaniowy-stabilizuje-sie-budow-jest-coraz-wiecej-popyt-nie-wygasl
  • https://www.money.pl/gospodarka/deweloperzy-z-rekordem-oddali-ponad-140-tys-mieszkan-7003718009461472a.html
  • https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/9475370,o-ile-wzrosna-ceny-mieszkan-w-2024-roku-jest-raport-nbp.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto