Dom pasywny – czy to się opłaca?

Dom pasywny, jakie zalety i wady posiada?
Czym charakteryzują się domy pasywne?, fot. PixelBook
ikona podziel się
Opublikowano: 12.05.2024 r., 13:10 | Autor: Adrian Kowalczyk
Budowa domu pasywnego staje się coraz popularniejszą alternatywą w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i konieczności oszczędzania energii. Ten typ budynku, zaprojektowany tak, aby minimalizować zapotrzebowanie na energię, przyciąga uwagę zarówno ze względu na swoje zalety środowiskowe, jak i ekonomiczne. Jednak czy faktycznie opłaca się inwestować w dom pasywny? Poniżej przedstawiamy argumenty za i przeciw, które pomogą odpowiedzieć na to pytanie.

Jakie zalety może zapewnić dom pasywny?

Podstawową zaletą domów pasywnych jest ich duża efektywność energetyczna. Budynki te są projektowane tak, aby maksymalnie redukować zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii izolacyjnych, odpowiedniej orientacji względem stron świata, a także zaawansowanym systemom rekuperacji ciepła, domy pasywne zużywają nawet o 90% mniej energii niż tradycyjne budynki. A to przekłada się na wyraźne obniżenie rachunków za energię, co jest szczególnie istotne w obliczu rosnących cen energii.

Domy pasywne oferują nie tylko oszczędności, ale także zwiększony komfort mieszkania. Stabilna temperatura wewnętrzna, niezależnie od warunków zewnętrznych, zapewnia pożądane warunki termiczne. Ponadto systemy wentylacyjne z rekuperacją gwarantują stały dopływ świeżego powietrza, co jest korzystne dla zdrowia domowników. Redukcja przeciągów i eliminacja punktów z kondensacją wilgoci minimalizuje z kolei ryzyko rozwoju pleśni, wywierając bezpośredni wpływ na jakość powietrza wewnątrz domu.

Inwestycja w dom pasywny to dla wielu osób inwestycja w przyszłość nieruchomości. Tego rodzaju obiekty są coraz bardziej poszukiwane na rynku ze względu na swoje zalety ekologiczne i niskie koszty utrzymania. W perspektywie długoterminowej wartość domów pasywnych rośnie szybciej niż tradycyjnych budynków, czyniąc je tym samym atrakcyjnym wyborem dla inwestorów i osób myślących o przyszłej odsprzedaży.

Czy domy pasywne posiadają wady?

Jednym z głównych argumentów przeciwko budowie domu pasywnego są wysokie koszty inicjalne. Zastosowanie zaawansowanych technologii izolacyjnych, specjalistycznych okien i drzwi, a także systemów wentylacyjnych z rekuperacją ciepła jest kosztowne. W zależności od lokalizacji i specyfikacji, koszty te mogą być nawet o 10-20% wyższe w porównaniu z budową domu tradycyjnego.

Budowa domu pasywnego wymaga również użycia specjalnych materiałów budowlanych oraz współpracy z wykonawcami i projektantami specjalizującymi się w tej technologii. Nie we wszystkich regionach dostęp do takich specjalistów i materiałów jest łatwy, co może utrudniać realizację projektu.

Projektowanie domu pasywnego jest procesem bardziej złożonym niż w przypadku tradycyjnych domów. Wymaga dokładnych analiz, symulacji i testów, aby zapewnić spełnienie wszystkich kryteriów pasywności. To nie tylko zwiększa koszty, ale również wydłuża czas przygotowania do rozpoczęcia budowy.

Ile może wynieść koszt budowy domu w 2024 roku? Sprawdź!

Podsumowanie – kiedy inwestycja w dom pasywny może być korzystna?

Decyzja o budowie domu pasywnego zależy od wielu czynników, w tym od priorytetów inwestora. Jeżeli nacisk kładziony jest na długoterminowe oszczędności, komfort mieszkania i aspekty ekologiczne, dom pasywny wydaje się być inwestycją, która z czasem na siebie zarobi. Warto również pamiętać, że w miarę rozwoju technologii i zwiększania się świadomości ekologicznej koszty te mogą z czasem spaść, czyniąc domy pasywne jeszcze bardziej dostępnymi. Dla wielu wspomniane korzyści przewyższają początkowe wyzwania, co sprawia, że budowa domu pasywnego staje się coraz bardziej powszechną praktyką.

Budowa domu pasywnego, komu może się opłacać?
Jakie rodzaju udoskonalenia stosuje się, aby uzyskać dom uznawany za pasywny?, fot. Bijac

Źródła:

  • https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/dom-pasywny-czym-jest-i-jak-go-wybudowac/
  • https://kosbud.com.pl/porady-i-wskazowki/dom-pasywny-czy-oplaca-sie-go-budowac-czym-sie-wyroznia
  • https://beesafe.pl/porady/dom-pasywny/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto