Dom z piwnicą, poddaszem czy parterówka? Jakie rozwiązanie najbardziej się opłaca?
Planujesz budowę domu? Co wybierzesz – budynek parterowy, czy obiekt z dodatkową kondygnacją? Czy wiesz, jak kształtują się koszty inwestycji ze względu na liczbę pięter? Zobacz, kiedy opłaca się postawić prosty, parterowy dom, a w jakim przypadku warto zainwestować w poddasze albo piwnicę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile kosztuje wykonanie podpiwniczenia w domu?
Większość inwestorów, planując budowę domu, kieruje się głównie kosztami materiałów i robocizny. Zazwyczaj kwestią priorytetową jest ograniczenie wydatków do minimum. Chociaż piwnica, czy poddasze stanowią spore udogodnienie dla mieszkańców, to przyszli właściciele często rezygnują z takiego rozwiązania ze względu na wyższe koszty budowy. O ile wykonanie poddasza czasem okazuje się bardzo opłacalne, o tyle piwnica zawsze naraża inwestora na wysokie koszty.
Jak dużo trzeba zapłacić za wykonanie podpiwniczenia? Zazwyczaj stanowi ono około 20-30% kosztów całej inwestycji. To ogromna kwota, dlatego Polacy szukający oszczędności często rezygnują z piwnicy. Podziemna część domu z konstrukcyjnego punktu widzenia jest całą kondygnacją, która wymaga wykonania hydroizolacji oraz przeprowadzenia prac ziemnych o szerokim zakresie. Nawet częściowe podpiwniczenie nie będzie opłacalne, ponieważ to rozwiązanie wymusza wykonanie kosztownych fundamentów schodkowych, aby ciężar budynku równomiernie się rozkładał.
Wiele wskazuje na to, że budowa domu z piwnicą nie jest rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na cięciu kosztów. Wydatków nie ograniczy nawet niewielkie podpiwniczenie, dlatego osoby szukające oszczędności powinny zastąpić piwnicę poddaszem, które okazuje się zdecydowanie tańszym przedsięwzięciem.
Dom z poddaszem – tak czy nie?
Może się wydawać, że dom parterowy stanowi ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ inwestor unika kosztów związanych z budową dodatkowej kondygnacji. Co ciekawe, ta teoria nie zawsze się sprawdza. Ekspert portalu Extradom.pl, Wojciech Rynkowski, podkreśla, że koszty budowy domu parterowego i jego odpowiednika z poddaszem różnią się nieznacznie, a w przypadku większego metrażu zaoszczędzimy, jeśli zdecydujemy się na dwie kondygnacje.
Zwykle przyjmuje się, że domy parterowe są nieco tańsze w budowie, jednak to twierdzenie jest prawdziwe tylko dla niedużych budynków. Granica przebiega właśnie w pobliżu 100 m² powierzchni użytkowej, a głównym wyznacznikiem jest prosta i zwarta bryła. Większe domy parterowe będą droższe od swoich dwukondygnacyjnych odpowiedników o kilka, a nawet kilkanaście procent – przypomina Wojciech Rynkowski.
Małe domy parterowe są tańszym rozwiązaniem, ponieważ w takim przypadku inwestor rezygnuje z budowy drogich i skomplikowanych elementów, jakimi są na przykład okna połaciowe, betonowe stropy oraz schody, które mogą kosztować bardzo dużo. Dobrym sposobem na ograniczenie kosztów w domu parterowym jest wybór wiązarów prefabrykowanych oraz lekkiego, podwieszanego stropu z drewna.
Kiedy budowa domu z poddaszem opłaca się najbardziej?
Zupełnie inaczej kształtują się wydatki podczas budowy większym domów, kiedy znaczną część budżetu pochłaniają fundamenty oraz pokrycie dachowe. Koszt dachówek ceramicznych często przekracza kwotę, jaką należy wydać na budowę schodów i stropów. Wojciech Rynkowski z Extradom.pl przypomina inwestorom, że dom parterowy może kosztować zdecydowanie więcej niż jego piętrowy odpowiednik:
Duże domy parterowe często mają rozczłonkowaną bryłę w kształcie litery L. Wynika to z konieczności właściwego skomunikowania i doświetlenia wszystkich pomieszczeń lub zaznaczenia podziału na strefę dzienną i nocną. W niektórych przypadkach powierzchnia dachu domu parterowego może być niemal dwukrotnie wyższa niż u jego odpowiednika z poddaszem użytkowym. To duża różnica, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że metr kwadratowy dachówki ceramicznej kosztuje obecnie przeciętnie od 100 do 250 zł. Innym aspektem, którego nie można pominąć, jest działka niezbędna do postawienia jednego i drugiego domu. W przypadku parterowego domu o rozbudowanej bryle potrzebna będzie zdecydowanie większa parcela. To może mieć istotne znaczenie zwłaszcza w pobliżu dużych miast, gdzie ceny metra kwadratowego gruntu idą już w setki złotych.
Co ciekawe, inwestorzy wciąż bardzo chętnie decydują się na domy parterowe – około 55% z nich wybiera wspomniany rodzaj bryły. Okazuje się jednak, że w przypadku najpopularniejszych domów o metrażu 80-110 m2, takie rozwiązanie nie zawsze będzie najbardziej opłacalne pod względem finansowym.