Domy z kontenerów – czy to dobra alternatywa dla domków modułowych?
Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej alternatyw dla tradycyjnego budownictwa. W Polsce już niejednokrotnie słyszeliśmy o domach z prefabrykatów, domkach holenderskich czy odpowiednio zaadaptowanych przyczepach kempingowych. Dziś zainteresowanie wzbudzają również… domy z kontenerów transportowych. Czy jednak takie rozwiązanie jest na pewno ekologiczne i przede wszystkim – bezpieczne? Sprawdź, co wyróżnia taki rodzaj budownictwa oraz jak wypada on w porównaniu do popularnych ostatnio domów modułowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domy kontenerowe – technologia
Jeszcze jakiś czas temu zamieszkanie w kontenerze transportowym wydawało się abstrakcją. Co prawda, konstrukcje blaszane od lat wykorzystywane są jako obiekty biurowe czy garażowe, ale obecnie zyskały nową funkcję. Podstawę konstrukcji kontenerów stanowi szkielet ze stalowej ramy oraz ocynkowana blacha. Aby zaadaptować kontener, niezbędna jest oczywiście izolacja (wełna, pianka, lub płyty PUR) oraz płyty służące wydzieleniu przestrzeni (najczęściej wiórowe lub kartonowo-gipsowe). Elewacje kontenera można dowolnie wykończyć dostępnymi na rynku materiałami, w zależności od oczekiwanego efektu, a nawet dodać dach spadzisty. Postawienie kontenera na działce wymaga przygotowania fundamentów – tu zazwyczaj wystarczają bloczki fundamentowe.
Kontener na dom – nowy czy używany?
Podstawową ideą towarzyszącą domom stalowym jest recykling. Początkowo miał to być sposób, aby dać drugie życie kontenerom transportowym. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się pytania o bezpieczeństwo takich rozwiązań. W końcu metalowe „skrzynie” służą do przewożenia najróżniejszych towarów, w tym niebezpiecznych substancji zawierających trujący arszenik czy ołów. Dlatego tak ważne jest sprawdzone źródło kontenera oraz znana (i jak najkrótsza) historia transportowa. Dodatkowo należy zdecydować się na dokładne czyszczenie połączone z piaskowaniem ścian.
Warto pamiętać, że kontenery transportowe to ustandaryzowane konstrukcje. Maksymalne wymiary pojedynczego obiektu wynoszą 12x3x2,8 m, jednak można je dzielić oraz łączyć ze sobą, tworząc nowoczesne modułowe konstrukcje. Alternatywą są nowe kontenery tworzone specjalnie na zamówienie. Umożliwia to większą personalizację pod względem powierzchni i układu. Obecnie nietrudno znaleźć firmy zajmujące się projektem oraz wykonaniem i montażem domów z kontenerów.
Zalety i wady domów z kontenerów
Do najważniejszych zalet domów kontenerowych należą:
- niska cena;
- mobilność;
- szybki montaż;
- możliwość rozbudowy;
- ekologiczność rozwiązania.
Stalowe domy nie są pozbawione wad. Można wśród nich wymienić takie cechy, jak:
- zła akustyka;
- ryzyko rdzewienia;
- konieczność wzmocnienia konstrukcji, zwłaszcza dachu;
- problem z utrzymaniem ciepła.
Dom z kontenerów czy dom modułowy?
Domy z kontenerów wzbudzają zaciekawienie wśród Polaków. Piszą o nich największe serwisy w sieci, takie jak Onet. Ale czy staną się popularne na tyle, by stanowiły konkurencję dla domków modułowych z prefabrykatów czy drewna? Z pewnością koszty zakupu tych pierwszych stanowią tu duży atut. Ceny nowych kontenerów zaadaptowanych do mieszkania zaczynają się już od 60 tys. złotych za najmniejszy metraż (ok. 30-35 m2). Dla porównania, na dom modułowy 35m2 trzeba przeznaczyć ok. 150 tys. zł za stan deweloperski. Ponadto w przypadku stalowych domów bardzo ważny jest wydajny system wentylacji oraz klimatyzacja. Metalowe ściany nie sprzyjają prawidłowej cyrkulacji powietrza, co utrudnia odprowadzanie wilgoci. W efekcie kontenery są bardziej narażone na powstawanie pleśni.
Przewagą domów modułowych będzie również większa elastyczność, jeśli chodzi o dostosowanie projektu czy późniejszą rozbudowę. Należy pamiętać, że tego rodzaju konstrukcje są od początku tworzone z myślą o mieszkaniu w nich. Tymczasem kontenery to wciąż „skrzynie” transportowe, które wymagają wysiłku, aby sprostały potrzebom przyszłych użytkowników. Póki co, domy z kontenerów stanowią raczej ciekawostkę, a ich konstrukcje wzbudzają sporo wątpliwości. Trzeba jednak przyznać, że nie brakuje im również zalet – być może w przyszłości popularność kontenerów mieszkalnych wzrośnie.