Energia odnawialna w budownictwie – gdzie można zastosować ekologiczne źródła prądu?

Pole z wiatrakami - odnawialne źródła energii
Odnawiane źródła energii to przyszłość energetyki, fot. BMH-Production
ikona podziel się
Opublikowano: 21.04.2024 r., 7:16 | Autor: Ewa Majkusiak
Odnawialne źródła energii pozwalają na wykorzystanie wiatru, słońca i wody. To niekończące się zasoby, których eksploatacja nie ma negatywnego wpływu na otoczenie. OZE są coraz częściej wykorzystywane w miastach i fabrykach, a od niedawna także na użytek prywatny. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wykorzystać zieloną energię we własnym domu!

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to te źródła, których nawet intensywna eksploatacja nie przyczynia się do długotrwałego deficytu (tak jak ma to miejsce z tradycyjnymi źródłami energii – np. węglem lub ropą naftową). OZE nie przyczyniają się także do degradacji środowiska naturalnego, jest to tzw. energia ekologiczna.

Źródła energii uznawane za odnawialne zostały ściśle określone w ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku. Przyjmuje ona, że są to „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”.

Aktualnie wiele z nich jest stosowanych na poziomie miejskim – do wytworzenia energii niezbędnej do ogrzania budynków oraz przygotowania ciepłej wody. Nowoczesna technologia obejmująca odnawialne źródła energii pozwala także na korzystanie z nich w domach jednorodzinnych.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy w Polsce będą stosowane hybrydowe instalacje OZE, zapoznaj się z tym artykułem.

W jaki sposób można wykorzystać odnawialne źródła energii w domach jednorodzinnych?

W budownictwie można wykorzystać wszystkie odnawialne źródła energii wymienione we wcześniej wspomnianej ustawie. Najczęściej spotykane są panele słoneczne oraz fotowoltaika – pozyskują energię z promieni słonecznych i przekształcają ją w ciepło oraz energię elektryczną.

W warunkach domowych świetnie sprawdzi się także pompa ciepła – bazuje ona na energii wody, powietrza oraz ziemi. Pozyskuje ona ciepło z jednego z tych źródeł i przekształca w ciepło do ogrzewania (czasem także chłodzenia) domu. Energia pobierana przez pompy znajduje się poza granicami budynku (jednostka zewnętrzna) i jest przekazywana do jednostki wewnętrznej.

Odnawialne źródła energii można z powodzeniem wykorzystywać w domach jednorodzinnych oraz budynkach wielorodzinnych. Decydując się na ich zastosowanie, warto zadbać także o inne aspekty domów ekologicznych, np. wysokiej jakości izolację, która minimalizuje straty energetyczne. Domy energooszczędne potrzebują średnio 40 kWh/m2 na rok, natomiast pasywne – jedynie 15 kWh/m2 na rok.

Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polegają i ile kosztują zielone certyfikaty, zapoznaj się z tym artykułem.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu
OZE w domu - jak wykorzystać zieloną energię na użytek prywatny?, fot. Smileus

Jakie są wady stosowania odnawialnych źródłem energii?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, nazywanych również zieloną energią, przyczynia się do obniżenia rachunków, pozwala uniezależnić się energetycznie oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Niemniej jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad.

Przyjmuje się, że największą trudnością w tym obszarze jest wysoki koszt początkowej inwestycji. Wszelkiego typu instalacje OZE są bardzo drogie. Zanim poniesiony wydatek się zwróci, minie wiele lat, co odstrasza wielu inwestorów.

Nie wszystkie źródła energii są tak samo łatwo dostępne – energię z promieniowania słonecznego lub wiatru można łatwo pozyskać oraz przetworzyć, lecz nie jest ona stabilna. Natomiast energia geotermalna, choć o wiele bardziej wydajna, jest trudniejsza do uzyskania w warunkach domowych.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować wiatę fotowoltaiczną do ogrodu, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

 • https://kotly.pl/oze-odnawialne-zrodla-energii-w-domach-jednorodzinnych/
 • https://wpwinvest.pl/artykuly/fotowoltaika-i-ekologia/odnawialne-zrodla-energii-i-ich-zastosowanie-w-budownictwie
 • https://www.wnp.pl/artykuly/odnawialne-zrodla-energii-w-budownictwie,-3586.html
 • https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/13063/jak-wykorzystac-energie-odnawialna-przy-budowie-domu
 • https://www.ekoradcy.pl/blog/wady-i-zalety-odnawialnych-zrodel-energii
 • https://hymon.pl/co-to-jest-oze-jakie-sa-rodzaje-zrodel-energii-odnawialnej/
 • https://domykomfortowe.pl/odnawialne-zrodla-energii-w-domach-ekologicznych/
 • https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/odnawialne-zrodla-energii/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto