Fort Szczęśliwice zostanie wyremontowany – sprzedano go za 63 mln zł!

Północna część koszar
Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont Fortu Szczęśliwice, fot. Hiuppo, CC BY 3.0
ikona podziel się
Opublikowano: 13.04.2024 r., 9:03 | Autor: Paulina Zambrzycka
Fort Szczęśliwice należy do osób prywatnych od 2004 r. Zabytek wciąż jednak nie został wyremontowany. Całe szczęście obiekt kupiła Grupa Arche, która zamierza przywrócić fort do życia. Sprawdź, jak zmieni się część Twierdzy Warszawa.

Co powstanie w Forcie Szczęśliwice po renowacji?

Fort Szczęśliwice w Warszawie położony w dzielnicy Ochota wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. To ciekawe miejsce z długą historią. Niestety, obiekt od lat podupada. Fragment Twierdzy Warszawa z XIX wieku nie miał szczęścia, jeśli chodzi o renowację. Część warszawskich fortów została wyremontowana, czego świetnym przykładem jest m.in. Fort Służew odrestaurowany w 2021 r. Jednak Fort Szczęśliwice cały czas pozostawał gdzieś z boku. Całe szczęście najprawdopodobniej niebawem znów będzie zachwycał swoim blaskiem.

Słynny fragment Twierdzy Warszawa znajduje się między ulicami: Śmigłowca, Drawską, Zadumaną i Alejami Jerozolimskimi. Pod koniec listopada ubiegłego roku pojawiła się informacja, że Fort Szczęśliwice wykupiony został od poprzedniego właściciela przez Grupę Arche. Transakcja warta była 63 mln zł. Po renowacji w forcie powstanie m.in. hotel dla 1000 osób i sala konferencyjna, która pomieści nawet 3000 osób.

Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpocznie się remont. Wiadomo jednak, że Grupa Arche słynie z renowacji starych, zaniedbanych obiektów w imponujące budowle komercyjne. Świetnym tego przykładem jest metamorfoza Cukrowni Żnin. Ogromną zaletą fortu jest jego położenie. Blisko budowli znajdują się przede wszystkim ogródki działkowe, jednak w pobliżu są też biura i centrum handlowe. W niedalekiej przyszłości powstanie również stacja 5. linii metra w Warszawie. Fort Szczęśliwice stanie się zatem znakomicie skomunikowanym miejscem.

Fragment fortu VIII („Służew”)
Okolice Fortu Służew i Mokotów odżyły po renowacji, fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Co się zmieni w Forcie Szczęśliwice?

Według miejscowego planu zagospodarowania w Forcie Szczęśliwice powstać może m.in. przestrzeń gastronomiczna, hotelowa i biurowa. Okolice Fortu Służew i Mokotów odżyły po renowacji – bez problemu działają tam np. restauracje. Właśnie dlatego po Forcie Szczęśliwice spodziewać się można dużych zmian.

Oczywiście pozwolenie na budowę musi zostać uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Nie ma więc ryzyka, że wyburzone zostaną pozostałości fortu. Miejscowy plan przewiduje zachowanie co najmniej 60% czynnej biologicznie powierzchni, a także obiektów przynależących do fortu. Obiekt jest dziś porośnięty dziką roślinnością, zaniedbany i opuszczony. Jednak niebawem powinno się to zmienić.

Właścicielem fortu jest Grupa Arche, którą zarządza Władysław Grochowski. Spółka zajmuje się głównie działalnością hotelową i deweloperską. Działa też w branży gastronomicznej, ale i sprzedaży mebli oraz prefabrykantów. Jednym z wyróżników na rynku hotelowym polskiej Grupy Arche jest inwestowanie w zabytkowe budowle. Spółka często kupuje opuszczone obiekty, po czym przekształca je w niesamowite hotele. Czekamy więc na to, co ciekawego stanie się z Fortem Szczęśliwice.

Źródła:

  • https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-komercyjne/fort-szczesliwice-w-warszawie-wroci-do-zycia-dzieki-grupie-arche-co-powstanie-w-zaniedbanym-zabytku-na-ochocie-aa-gn9L-uN8n-8xSW.html
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fort_Szcza_Twierdzy_Warszawa
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto