Czy naprawdę przez nie ucieka aż tyle ciepła? Eksperci rozwiewają popularny mit

Okna dachowe wpływają nie tylko na estetykę wnętrza, ale także na jego komfort cieplny i rachunki za ogrzewanie. Wiele osób zastanawia się, czy okna połaciowe rzeczywiście są mniej energooszczędne niż okna pionowe i ile ciepła przez nie ucieka. Które z tych rozwiązań okazuje się bardziej ekonomiczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Izolacyjność okien połaciowych – ile ciepła ucieka przez okna dachowe?
Okna dachowe są instalowane na poddaszach polskich domów od ponad 30 lat. Dzięki temu rozwiązaniu możemy cieszyć się dobrze doświetlonym, klimatycznym wnętrzem. Co prawda instalacja okna dachowego jest zdecydowanie tańsza niż budowa lukarny z oknami pionowymi, jednak inwestorzy często martwią się, że niższe nakłady inwestycyjne będą skutkować większymi rachunkami za ogrzewanie w przyszłości. Okna połaciowe są uważane za niezbyt szczelne modele. Czy to prawda?
Przez okna dachowe ucieka pewna część ciepła – nie można temu zaprzeczyć. Z drugiej strony należy pamiętać, że każde okno będzie się wiązać z określoną stratą ciepła – niezależnie od modelu czy jakości. Współczynnik przenikania ciepła dla standardowego okna dachowego wynosi maksymalnie 1,1 W/(m²K). Zwolennicy jakości premium mogą wybrać zdecydowanie lepsze modele o współczynniku Uw równym nawet 0,58 W/(m²K). Żeby takie okna spełniały swoje zadania, inwestor musi zadbać o ich przemyślane rozmieszczenie oraz odpowiedni ciepły montaż. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym najlepiej ocieplić okno dachowe.
Zimą okna połaciowe mogą stać się źródłem pasywnego ogrzewania z wykorzystaniem energii słonecznej. Pod oknami dachowymi należy montować grzejniki – dzięki temu zapewnimy prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza we wnęce okiennej i ograniczymy zjawisko kondensacji pary wodnej na szybach. Aby poprawić izolacyjność okien połaciowych, warto rozważyć zastosowanie rolet zewnętrznych lub wewnętrznych. Rolety zewnętrzne ograniczają straty ciepła zimą i chronią wnętrza przed przegrzaniem latem. Istotne znaczenie ma również odpowiednia obróbka wnęki okiennej – dolna krawędź powinna być prostopadła do podłogi, a górna równoległa.
Czy okna pionowe zatrzymują ciepło lepiej niż okna dachowe?
W polskich domach przez okna może uciekać nawet 40% ciepła. Nic dziwnego, że współczesne budownictwo kładzie duży nacisk na termoizolację. Współczynnik przenikania ciepła dla okien pionowych jest bardziej rygorystyczny niż w przypadku okien połaciowych. Dla standardowych modeli Uw wynosi nie więcej niż 0,9 W/(m²K) – ta norma dotyczy okien pionowych montowanych w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi przynajmniej 16 stopni Celsjusza.
Producenci stolarki okiennej stale udoskonalają swoje technologie tak, aby sprostać coraz bardziej wymagającym normom. Na polskim rynku znajdziemy modele okien pionowych o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła, ale należy liczyć się z tym, że za najlepsze egzemplarze trzeba zapłacić zdecydowania więcej.
Jeśli jednak zastanawiamy się, czy warto inwestować w lukarnę z oknami pionowymi na poddaszu, to względy ekonomiczne nie przemawiają za takim rozwiązaniem. Budowa lukarny związana jest z dodatkowymi pracami murarskimi i konstrukcyjnymi, co będzie kosztować kilka razy więcej niż okno dachowe. Montaż okien połaciowych jest szybki i stosunkowo niedrogi – wystarczy wyciąć otwór w dachu, zamontować i zabezpieczyć okno. Zobacz, jak samodzielnie wstawić okno dachowe.

Jak wybrać energooszczędne okna – parametry, na które należy zwracać uwagę
Nowoczesne okna dachowe pod względem izolacyjności mogą dorównać typowym oknom pionowym. Wystarczy zainwestować w trzyszybowe modele z ciepłymi ramkami. Dużą rolę w przepuszczalności ciepła odgrywa także prawidłowo wykonana izolacja wokół ościeżnicy.
Podczas zakupu okien zwracajmy uwagę na współczynnik Uf, który określa stopień przepuszczania ciepła przez ramę okienną oraz wskaźnik Ug, opisujący izolacyjność pakietu szybowego. Najskuteczniej przed chłodem chronią te pakiety, które są wypełnione gazem, na przykład argonem lub kryptonem. Warto przyjrzeć się uszczelkom okiennym – ich uszkodzenia mogą wyraźnie obniżyć stopień izolacyjności okna.