Ile kosztuje dom modułowy o powierzchni 100 m2? Zobacz, czy stać cię na budowę
Planujesz budowę domu? Jeśli tak, to czeka Cię poważne wyzwanie związane z ustaleniem budżetu. To niezwykle trudne zadanie, które spędza sen z powiek niejednej rodzinie marzącej o swoich własnych czterech ścianach. Czy wiesz, ile wynosi koszt budowy domu modułowego o powierzchni 100 m2? Sprawdź, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę i zobacz, czy dysponujesz odpowiednim budżetem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dom modułowy – jak dopasować go do swoich potrzeb?
Osoby, które chcą postawić dom najszybciej jak to możliwe, z reguły decydują się na inwestycję z wykorzystaniem prefabrykatów. Specjalne moduły są produkowane w fabrykach, a następnie transportowane i składane na miejscu budowy. To rozwiązanie powstało z myślą o ludziach szukających ekonomicznej metody wznoszenia domów, która pochłania niewiele czasu i ogranicza koszty robocizny do minimum. Cały proces trwa około 3-4 miesięcy.
Dom z prefabrykatów składa się z kilku elementów oraz od dwóch do sześciu modułów. Producenci przygotowują ściany, okna, podłogi i strop. Na budowę przyjeżdżają komponenty, które należy ustawić na przygotowanych fundamentach. Domy modułowe można wybierać z katalogu przygotowanego przez producenta lub zdecydować się na indywidualny projekt. Osoby, które planują budowę nieruchomości o powierzchni 100 m2, muszą przedstawić w urzędzie projekt architektoniczno-budowlany opracowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami.
Inwestorzy mogą samodzielnie zadecydować, jak będzie wyglądać dom modułowy. Po ich stronie leży wybór projektu oraz materiału wykończenia, dlatego możliwości jest naprawdę dużo. Warto pamiętać, że ceny projektów domów z prefabrykatów mieszczą się w przedziale wynoszącym około 2500-5000 zł netto. Osoby, które chcą dokonywać w nich zmian, powinny liczyć się z jeszcze większym wydatkiem.
Cena domu modułowego – ile będzie nas kosztować budowa nieruchomości?
Koszt budowy domu modułowego o powierzchni 100 m2 będzie się różnił w zależności od projektu, materiałów oraz udogodnień, które mają znajdować się w jego wnętrzu. Cena takiego obiektu jest uzależniona od naszych indywidualnych potrzeb – niektórym wystarczy tańsza nieruchomość w wariancie podstawowym, a dla innych kluczowy będzie wysoki standard.
Domy modułowe o powierzchni 100 m2 cieszą się dość dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych. Cena jednego metra kwadratowego nieruchomości w stanie surowym zamkniętym waha się w przedziale od 2 do 2,5 tysiąca złotych. Zdecydowanie wyższy będzie koszt budowy domu modułowego o powierzchni 100 m2 w stanie deweloperskim. Przyszły właściciel tej nieruchomości musi przygotować się na wydatki w wysokości 350 000 – 450 000 złotych.
Doprowadzenie nieruchomość do stanu „pod klucz” to kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, jakich materiałów użyjemy i jak wysoka będzie opłata za robociznę. Całkowite koszty budowy domu modułowego gotowego do wejścia mogą wynosić 500 000 – 550 000 złotych, jednak część inwestorów przyznaje, że nie udało im się zmieścić w tym budżecie.
Co wpływa na cenę domu modułowego?
Koszty budowy domu modułowego zależą nie tylko od jego powierzchni – bardzo ważne okazują się także preferencje inwestora. Im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na jego realizację. Zwolennicy materiałów najwyższej jakości również muszą liczyć się z tym, że inwestycja wygeneruje zdecydowanie większe koszty niż dom w podstawowej wersji. Najważniejsze czynniki wpływające na cenę nieruchomości modułowych to na przykład:
- liczba pięter – domy parterowe są tańsze,
- technologia oraz standard wykończenia,
- materiały zużyte do budowy – cenę będą podnosić na przykład cegły, drewno, czy kamień,
- transport na miejsce budowy,
- lokalizacja inwestycji oraz panujące warunki,
- prace przygotowawcze,
- udogodnienia,
- koszt montażu prefabrykatów.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie budżetu w postaci widełek o dość dużej rozpiętości. Najlepiej celować w dolny przedział, jednak kilkadziesiąt tysięcy złotych zapasu będzie dobrym zabezpieczeniem – dzięki niemu poradzimy sobie z nieplanowanymi sytuacjami, których nie można przewidzieć przed rozpoczęciem budowy.
Dom modułowy czy tradycyjny – który z nich jest tańszy?
Inwestorzy, którym zależy na ekonomicznym rozwiązaniu, prawie zawsze decydują się na budowę domu modułowego. Szacuje się, że takie budynki są średnio o 20% tańsze od tradycyjnych domów. Kolejną przewagą prefabrykatów jest zdecydowanie krótszy czas budowy, a także duża elastyczność w kwestii projektowania i personalizacji. Czy to oznacza, że domy modułowe są lepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie – wybór metody jest uzależniony także od innych czynników, które dla części inwestorów mają kluczowe znaczenie.
Murowane nieruchomości wykazują zdecydowanie większą odporność na ekstremalne warunki pogodowe i charakteryzują się długowiecznością. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które chcą wybudować dom służący następnym pokoleniom. Okazuje się, że cena ma ogromne znaczenie, jednak nie zawsze jest najważniejsza, dlatego w fazie planowania inwestycji powinniśmy uwzględnić wszystkie istotne czynniki.
Źródła:
- https://www.oferteo.pl/artykuly/domy-modulowe-cena-ile-kosztuje-budowa-domu-modulowego
- https://fasthome.com.pl/ile-kosztuje-dom-modulowy/