Ile kosztuje fundament dla domu 100 m²?
Szacuje się, że wykonanie fundamentów to około 25% kosztów budowy całego domu. To niemały procent, jednak warto pamiętać, że fundamenty to dosłownie i w przenośni podstawa budynku, gwarantująca mu stabilność, podstawę konstrukcyjną, ochronę przed wilgocią oraz chłodem z gruntu. Jaki jest koszt wylania fundamentów? Ile w 2024 kosztują fundamenty dla domu o powierzchni 100 m²? Sprawdźmy ceny materiałów i robocizny!
Z tego artykułu dowiesz się:
Od czego zależy koszt fundamentów?
W dużej mierze koszt wykonania fundamentów zależy od warunków gruntowo-wodnych na działce. Im trudniejszy teren, tym prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie głębszych lub bardziej skomplikowanych fundamentów. Warunki te określa się podczas badania geotechnicznego i zależne są od rodzaju gruntu, nośności, poziomu wód gruntowych oraz strefy przemarzania. Warunki gruntowo-wodne bezpośrednio wpływają na głębokość posadowienia fundamentów, a im głębiej, tym drożej.
Ważnym aspektem jest ukształtowanie terenu, na którym zamierzamy budować obiekt. Duże nachylenie i lokalizacja na stoku wymaga wykonania np. fundamentu schodkowego, który podnosi koszty.
Koszty zależą także od projektu budowlanego. Skomplikowana bryła architektoniczna podnosi cenę wykonania fundamentów. Ilość pięter ma znaczenie – im więcej, tym większe obciążenia przekazywane do fundamentów, a to oznacza bardziej zaawansowane i droższe posadowienie budynku. Nie bez znaczenia pozostaje także podpiwniczenie, ponieważ wiąże się ono z głębszymi wykopami pod fundamenty. Szacuje się, że piwnica podnosi koszty budowy domu o 30%, a obecnie coraz więcej osób decyduje się na rezygnacje z podziemnej kondygnacji.
Na koszt fundamentów wpływają aktualne ceny materiałów budowlanych, robocizny oraz, co jest nieco mniej oczywiste, ceny energii elektrycznej oraz paliwa, które są związane np. z transportem materiałów na budowę.
Jak rodzaj fundamentów wpływa na cenę?
W zależności od warunków gruntowych oraz lokalizacji budynku (np. na stoku) wykonywane są inne fundamenty, gwarantujące odpowiednią stabilność obiektu i przenoszące wszelkie obciążenia do gruntu. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż nieodpowiednie posadowienie może przynieść w przyszłości wiele problemów i nieplanowanych wydatków.
Fundamenty pośrednie i bezpośrednie
Fundamentami bezpośrednimi nazywamy konstrukcje, które przekazują obciążenia budynku przez swoją powierzchnię, a nie za pomocą elementów pionowych w postaci np. pali lub studni. Do fundamentów bezpośrednich zaliczamy: płyty, ławy lub stopy fundamentowe. W obiektach mieszkalnych najczęściej spotyka się ławy fundamentowe, zazwyczaj wykonane z żelbetu. Fundamenty bezpośrednie mogą okazać się tańsze niż pośrednie ze względu na płytsze wykopy, mniejszą ilość prac ziemnych oraz mniej zaawansowane technologie. Minimalna głębokość posadowienia fundamentów bezpośrednich wynosi 50 cm, natomiast w przypadku gruntów wysadzinowych jest to od 80 cm do 140 cm – w zależności od poziomu strefy przemarzania w danym rejonie Polski.
Pod bardziej skomplikowanymi, cięższymi obiektami lub na gruntach o trudniejszych warunkach wykonuje się fundamenty pośrednie, będące fundamentami posadowionymi dużo głębiej. Do fundamentów pośrednich zalicza się m.in. pale fundamentowe, ściany szczelinowe, studnie fundamentowe. Ten rodzaj fundamentów bardzo rzadko jest wykonywany w przypadku budownictwa jednorodzinnego w Polsce.
Za najtańszy rodzaj uznaje się fundamenty bezpośrednie w formie płyty fundamentowej pod budynkiem niepodpiwniczonym. Taki rodzaj fundamentów nie wymaga zaawansowanych prac ziemnych, a czas jego wykonania może zamknąć się w kilku lub kilkunastu dniach. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest możliwe takiego rodzaju posadowienia.
Jaki jest koszt wykonania fundamentów? Obliczenia krok po kroku
Jak ustaliliśmy, za najtańszą opcję można uznać płytę fundamentową, która wymaga najmniejszej liczby materiałów oraz prac ziemnych. Nie jest możliwe wykonanie jej w każdych warunkach, dlatego do obliczeń przyjmijmy ławy fundamentowe pod budynkiem o powierzchni 100 m2, które są najpopularniejszym rodzajem fundamentów w budownictwie jednorodzinnym w Polsce.
Przygotowanie do prac
Prace przy fundamentach warto rozpocząć od badania geotechnicznego gruntu, które może kosztować 2-4 tysięcy złotych. Wytyczenie fundamentów, którym zajmuje się geodeta, to koszt około tysiąca złotych.
Materiały
Ławy fundamentowe najczęściej wykonuje się z żelbetu. Koszt betonu potrzebnego do wykonania fundamentów pod obiekt o powierzchni 100 m2 to około 7-8 tysięcy złotych. Suma ta będzie oczywiście zależna od aktualnych cen oraz od wybranej klasy betonu. Stal zbrojeniowa to kolejne 9-10 tysięcy złotych – tak samo, jak w przypadku betonu, zależne jest od aktualnych cen.
Ważnym elementem fundamentów jest ich hydroizolacja, a materiały do niej potrzebne, czyli np. folia, papa, dysperbit, to koszt około 2 tysięcy złotych.
Prace ziemne
Prace ziemne to nieodłączny etap wykonania fundamentów. Koszty będą zależne od rodzaju gruntu oraz głębokości wykopów. Przyjmując głębokość wykopów na poziomie 1 m, wydatek na ten etap będzie oscylował wokół 2-3 tysięcy złotych.
Robocizna
Robocizna obejmuje takie czynności jak zbrojenie, wylewanie betonu, układanie hydroizolacji. Średni koszt robocizny to około 10 tysięcy złotych za wykonanie fundamentów dla domu 100 m2.
Podsumowanie – koszt fundamentów pod dom 100 m2
Przyjmując powyższe dane, można obliczyć, że orientacyjny koszt wykonania ław fundamentowych posadowionych na głębokości 1 m pod dom o powierzchni 100 m2 może wynieść od 33 do 38 tysięcy złotych.
Warto pamiętać jednak, że jest to koszt jedynie szacunkowy, który będzie zależał od wielu zmiennych takich jak: rodzaj fundamentów, grunt, indywidualny projekt budowlany, aktualne ceny materiałów oraz robocizny.