Postawili dom szybciej niż sąsiedzi zdążyli uzyskać pozwolenie. Oto, jak to zrobili!

Domy szkieletowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Ich głównym atutem jest atrakcyjna cena oraz szybkość realizacji. Ile trwa postawienie domu szkieletowego od zera? Podpowiadamy, jak szybko można wybudować własny dom od zera do stanu deweloperskiego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak szybko można wybudować dom szkieletowy?
Czas potrzebny do budowy domu szkieletowego możemy podzielić na kilka podstawowych etapów. Pierwszym z nich jest budowa do stanu surowego zamkniętego. Budynek w stanie surowym zamkniętym posiada pełną konstrukcję, dach, okna i drzwi. Realizacja inwestycji rozpoczyna się od wykonania fundamentów. Na ogół jest to płyta fundamentowa. Na przygotowanym fundamencie ustawia się konstrukcję budynku. Przeciętny czas potrzebny do zakończenia stanu surowego zamkniętego wynosi około 3-4 tygodnie.
Kolejny etap to rozprowadzenie instalacji, wykonanie tynków, ogrzewania oraz wykończenie elewacji zewnętrznej. Instalacje planuje się na etapie projektu, a podciągi wodno-kanalizacyjne muszą być stworzone z chwilą wylewania fundamentów. Średni czas wykończenia budynku wynosi około 1 do 2 miesięcy (licząc od zakończenia stanu surowego zamkniętego). Po zakończeniu prac, budynek znajduje się już w stanie deweloperskim.
Ostatnim etapem jest doprowadzenie budynku do stanu pod klucz. Pełne wykończenie i umeblowanie pomieszczeń może zająć kilka tygodni. Podsumowując, całkowity czas budowy domu szkieletowego wyniesie około 3 do 5 miesięcy. Więcej o budownictwie szkieletowym przeczytasz tutaj.
Dlaczego dom szkieletowy buduje się szybciej niż dom murowany?
Tradycyjna technologia murowania domów jednorodzinnych nadal pozostaje najpopularniejsza. Jednak tego typu inwestycja posiada pewne mankamenty. Jednym z głównych może okazać się długość realizacji wszystkich prac. Na budowę domu jednorodzinnego na ogół potrzeba dwa do trzech lat. Jest to bezpośrednio związane z pracami mokrymi.
Prace murarskie mogą być przeprowadzone wyłącznie przy sprzyjających warunkach pogodowych. Z tego typu problemami nie borykają się inwestorzy, którzy zdecydowali się na budownictwo szkieletowe. Większość projektów domów szkieletowych można realizować o dowolnej porze roku. Jedynymi pracami mokrymi może być budowa fundamentów.
Szybka realizacja domów szkieletowych wynika też z lżejszej konstrukcji nośnej i suchych robót wykończeniowych. Dom szkieletowy, jak każdy inny potrzebuje przyłączy wodno-kanalizacyjnych i rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Jednak przy właściwym rozplanowaniu prac budowlanych, nie powinno to wpłynąć na znaczne wydłużenie prac budowlanych. Jeśli interesują Cię wady i zalety budownictwa szkieletowego, przeczytaj ten artykuł.

Co wpływa na czas budowy domu szkieletowego?
Opisany powyżej czas budowy domu szkieletowego nie obejmuje okresu potrzebnego na dopełnienie wszystkich formalności przed budową. Wymagane pozwolenia i dostępność projektu budowlanego mogą wpłynąć na czas realizacji.
Dodatkowym czynnikiem będzie specyfika projektu. Im bardziej skomplikowana bryła budynku i rozmiar domu, tym na ogół dłuższy czas budowy. Warto przy tym zauważyć, że w przypadku budownictwa szkieletowego, duże znaczenie odgrywa dostępność ekipy budowlanej. Niekiedy inwestor musi poczekać kilka miesięcy na rozpoczęcie współpracy.
Na czas realizacji inwestycji wpływa też prefabrykacja. Elementy domów szkieletowych mogą powstawać w fabryce produkcyjnej. Dostarczone na miejsce budowy wymagają jedynie odpowiedniego montażu. W praktyce oznacza to skrócenie całego procesu budowlanego.