Jak ocieplić poddasze? Polecane materiały i sposoby

Poddasze ocieplone nowoczesnymi materiałami
Jak prawidłowo ocieplić poddasze? Popularne metody, fot. artursfoto
ikona podziel się
Opublikowano: 12.05.2024 r., 20:33 | Autor: Ewa Majkusiak
Odpowiednio ocieplone poddasze może stanowić w pełni funkcjonalną część domu. Od jakości użytych materiałów oraz wybranej techniki zależeć będzie również poziom izolacji termicznej całego domu. W efekcie, sposób ocieplenia poddasza wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie i energię. Sprawdź, jakie są dostępne metody oraz materiały – wybierz świadomie!

Jaki materiał wybrać, chcąc ocieplić poddasze?

Od rodzaju ocieplenie poddasza zależy w równym stopniu komfort mieszkańców, jak i wysokość rachunków za ogrzewanie. Najważniejszym wyborem, jaki należy podjąć, jest wybór materiału do ocieplenie oraz prawidłowe dopasowanie jego grubości.  

Najczęściej stosuje się wełnę mineralną, która jest materiałem łatwym w montażu i powszechnie dostępnym. Dla zapewnienia lepszej izolacji akustycznej można sięgnąć także po piankę poliuretanową. W wariancie budżetowym najlepiej sprawdzi się natomiast styropian. Jest to materiał łatwy w montażu i bardzo lekki, dzięki czemu z powodzeniem można wykorzystać go do samodzielnego ocieplania poddasza. Patrząc na materiały przez pryzmat ekologii, najlepszym wyborem będzie natomiast celuloza pochodząca z recyklingu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ocieplić poddasze nieużytkowe, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jaka metoda ocieplania jest najbardziej skuteczna?

Ocieplenie poddasza to nie tylko wybór odpowiedniego materiału. Skuteczność całego procesu uzależniona jest także od wybranej metody. Wpływ na to ma przede wszystkim rodzaj dachu i wnętrza poddasza, ale również budżet, kwestie ekologiczne oraz dostępność poszczególnych materiałów.

Aktualnie zwykle wybiera się spomiędzy dwóch podstawowych metod. Pierwszą z nich jest wariant nakrokwiowy. Polega on na montażu wybranego materiału izolacyjnego na powierzchni krokwi dachu. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w starszych budynkach. To doskonały wybór także w sytuacji, gdy poddasze jest już wyremontowane i właściciele nie chcą niszczyć wnętrza. Ocieplanie metodą nakrokwiową pozwala także zachować widoczną więźbę dachową, która może pełnić rolę elementu dekoracyjnego.

W nowych budynkach stosuje się natomiast ocieplanie poddasza metodą międzykrokwiową. Jest to sposób zakładający aplikowanie wybranego materiału w przestrzeni pomiędzy krokwiami. W tym przypadku warto skorzystać z pianki lub wełny, ewentualnie celulozy. Dla pełnego wyeliminowania mostków termicznych można łączyć obie te metody.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ocieplić poddasze wełną mineralną, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Nowocześnie ocieplone poddasze użytkowe
Sposoby na skuteczne ocieplenie poddasza, fot. viennapro

Czy można samodzielnie ocieplić poddasze?

Prawidłowe ocieplenie poddasza w domu jednorodzinnym ma bezpośredni wpływ zarówno na komfort mieszkańców, jak i ich portfel – od niego w dużej mierze zależą rachunki za ogrzewanie. Chcąc samodzielnie ocieplić poddasze, konieczne jest wybranie odpowiednich materiałów i poznanie profesjonalnych technik.

Kluczową kwestią jest dobre dopasowanie materiału izolacyjnego do potrzeb budynku oraz mieszkańców. Konieczne jest także zadbanie o odpowiednią wentylację, tak aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z zatrzymywania wilgoci wewnątrz domu.

Planując samodzielne ocieplenie poddasza, należy przestrzegać 5 głównych etapów. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie szczegółowej inspekcji poddasza oraz dachu, aby upewnić się, że nie ma poważnych uszkodzeń czy przecieków. Następnie należy dobrać odpowiedni rodzaj izolacji – styropian, wełna, pianka czy celuloza. Kolejnym etapem jest określenie grubości izolacji. Przed wykonaniem ocieplenia, należy wyeliminować wszelkie nieszczelności termiczne. Następnie pozostaje już jedynie montaż wybranego materiału – samodzielnie lub w razie problemów, z pomocą profesjonalnej firmy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo ocieplić strop, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła

  • https://www.isover.pl/porady/ocieplanie-poddasza-krok-po-kroku
  • https://www.archon.pl/ocieplenie-poddasza-czym-i-jak-najlepiej-ocieplic-poddasze-art-10584
  • https://www.mgprojekt.com.pl/blog/ocieplenie-poddasza/
  • https://www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze
  • https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/14-jak-ocieplic-poddasze
  • https://www.blachotrapez.eu/pl/blog/jak-skutecznie-ocieplic-poddasze
  • https://izoplast.pl/poradnik/poddasze-nieuzytkowe-jak-szybko-je-ocieplic-i-dlaczego-warto/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto