Jak pozyskać pieniądze na wymianę dachu? Państwo przygotowało atrakcyjne dofinansowania!
Pokrycie dachowe z eternitu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Równie uciążliwe jest mieszkanie w budynku, którego stan techniczny dachu pozostawia wiele do życzenia. Czy wiesz, że Polacy mogą ubiegać się o kilka dofinansowań, które obejmują usunięcie, wymianę lub remont pokrycia dachowego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Gmina pomoże w usuwaniu azbestu – na jakie wsparcie można liczyć?
Eternitowe dachówki to jeden z poważnych problemów, z którymi Polska powinna rozprawić się do 2032 roku. Prognozy pokazują, że trudno będzie całkowicie wyeliminować stare, eternitowe dachy w ciągu ośmiu lat – aby przyspieszyć ten proces, państwo przygotowało specjalne programy wsparcia dla właścicieli nieruchomości posiadających eternit. Warto pamiętać, że przestarzałe dachówki zawierają rakotwórczy azbest, który może się uwalniać na przykład w trakcie demontażu pokrycia lub pod wpływem uszkodzeń mechanicznych.
Program dofinansowania do wymiany eternitowego dachu jest nadzorowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przydzielanie pieniędzy leży po stronie gmin – to samorządy realizują lokalne projekty, dlatego w każdym mieście mogą obowiązywać nieco inne zasady. Niestety, takie programy uwzględniają tylko koszty usunięcia starego, eternitowego dachu – zakup oraz montaż nowego pokrycia nie jest opłacany, dlatego osoby znajdujące się w słabej kondycji finansowej będą szukać wsparcia w innych miejscach.
Gminy są zobowiązane do odbioru starych płyt z azbestem. Właściciele eternitowych dachów muszą jednak pamiętać, ze samodzielne usuwanie takiego pokrycia jest zabronione – może to zrobić jedynie wykwalifikowana firma. Za próby demontażu dachówek na własną rękę grozi kara grzywny.
Dotacje na wymianę dachu dla rolników. Nie każdy je otrzyma!
Eternit wciąż pokrywa dachy wielu budynków mieszkalnych. Okazuje się, że skala problemu jest zdecydowanie szersza. Na wsiach azbestowe płyty znajdziemy także na dachach budynków gospodarczych. Ich wymiana to ogromne koszty, na które część właścicieli gospodarstw rolnych po prostu nie może sobie pozwolić. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje środkami z Krajowego Planu Odbudowy, które służą do pokrycia kosztów wymiany niebezpiecznego dachu.
Ta forma wsparcia dotyczy wyłącznie właścicieli lub współwłaścicieli budynków gospodarczych, którzy mają status rolnika oraz opłacają składki KRUS. Beneficjenci programu to także pełnoletnie osoby posiadające numer identyfikacji producenta rolnego, które skorzystały z dopłat bezpośrednich. W tym przypadku środki można przeznaczyć nie tylko na demontaż starych dachówek, ale też na zakup i wykonanie nowego dachu.
Przewidziane wsparcie wynosi 40 złotych na 1 m2 dachu, jednak dopłaty obowiązują jedynie do powierzchni 500 m2. Oznacza to, że rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 20 000 złotych. Drugi i ostatni dotychczas nabór wniosków zakończył się 12 stycznia. Nie oznacza to, że rolnicy stracili szansę na uzyskanie dofinansowania. Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że w 2024 roku powinien ruszyć kolejny nabór wniosków.
Stary dach wymaga naprawy? Jak pozyskać dofinansowanie?
Dofinansowania gminne dotyczą jedynie usunięcia eternitowych płyt, dlatego osoby szukające środków na remont dachu bez azbestu lub zakup i montaż nowego pokrycia muszą szukać wsparcia gdzie indziej. Kosztowne przedsięwzięcie można częściowo sfinansować ze środków z ulgi termomodernizacyjnej, która wynosi nawet 53 000 złotych. Taka forma wsparcia służy poprawie efektywności energetycznej domu, zatem wymiana dachu powinna być połączona z ociepleniem całego budynku.
Polacy zainteresowani remontem samego dachu, mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze, który gwarantuje środki pieniężne na zakup i montaż materiałów budowlanych wykorzystywanych do docieplenia dachu. Niestety, dofinansowanie nie obejmuje wymiany pokrycia dachowego. Wysokość dotacji jest uzależniona od dochodów gospodarstwa domowego i może wynosić 50%, 70% lub 100% kosztów kwalifikowanych z uwzględnieniem maksymalnych dopłat określonych w zasadach programu Czyste Powietrze.