Jak rozpoznać nieruchomość przyjazną dla środowiska? Zwróć uwagę na te certyfikaty
Po czym poznać, że konkretny obiekt został stworzony w oparciu o najnowsze standardy zrównoważonego budownictwa? Jako przyszli najemcy lub kupcy nieruchomości nie jesteśmy w stanie analizować wszystkich etapów budowy, jednak możemy polegać na ocenie profesjonalistów. Zobacz, jakie certyfikaty powinny posiadać budynki neutralne dla środowiska.
Z tego artykułu dowiesz się:
Certyfikaty wielokryterialne – czym są i jak je otrzymać?
Certyfikacja wielokryterialna może obejmować różne rodzaje budynków, a wśród ocenianych aspektów znajdują się między innymi energooszczędność, praktyczne rozwiązania, czy wpływ na samopoczucie użytkownika. Takie certyfikaty nie są obowiązkowe, jednak stanowią potwierdzenie, że budynek został skonstruowany i jest użytkowany zgodnie z globalnymi standardami zrównoważonego budownictwa. Społeczeństwo coraz częściej zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko, dlatego system certyfikacji cieszy się rosnącą popularnością zarówno w przypadku inwestorów, jak i osób kupujących nieruchomości.
Uzyskanie certyfikatu nie jest proste i często wiąże się z długimi oraz wyczerpującymi audytami. Na samym początku inwestor powinien zarejestrować projekt na stronie internetowej certyfikacji i skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Jeżeli osoba wnioskująca o certyfikat dopełni formalności, skontaktuje się z nią przeszkolony audytor, który będzie odpowiadał za analizę oraz ocenę wybranych procesów i rozwiązań. W zależności od typu inwestycji oraz rodzaju certyfikatu obowiązują różne systemy oceniania.
Certyfikat BREEAM – nowoczesność oraz troska o naturę
BREEAM to skrót od anglojęzycznego wyrażenia Building Research Establishment Environmental Assessment Method. Ten certyfikat jest wykorzystywany dość powszechnie i cieszy się dużą popularnością w kraju nad Wisłą – sięgają po niego deweloperzy oraz inwestorzy. Służy on do wyznaczania standardów w projektowaniu zrównoważonego oraz ekologicznego budownictwa. Nieruchomości spełniające wymogi BREEAM generują niższe koszty użytkowania, wywierają mniejszy wpływ na środowisko i tworzą otoczenie przyjazne dla użytkownika. Ten prestiżowy certyfikat składa się z pięciu poziomów:
- Outstanding,
- Excellent,
- Very good,
- Good,
- Pass.
Kategorie podlegające ocenie to między innymi: zarządzanie, woda, energia, transport, zdrowie i samopoczucie, zasoby, zagospodarowanie terenu, ekologia, zanieczyszczenia, materiały, odpady oraz innowacje. Najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę Outstanding przydziela się jedynie budynkom, które zbiorą przynajmniej 85% ogółu punktów. Do zdobycia najniższego stopnia certyfikatu wystarczy zgromadzenie 30%.
Certyfikacja BREEAM z reguły odbywa się dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest szczegółowa analiza oraz ocena projektu. Następnie audytor odwiedza zrealizowaną inwestycję i dokonuje ponownej ewaluacji. Dzięki takiemu systemowi ewentualni kupcy lub najemcy nieruchomości zyskują pewność, że budynek został zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami, a jego użytkowanie nie wpłynie negatywnie na środowisko. Certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding może się poszczycić na przykład wieżowiec Warsaw UNIT.
LEED, czyli certyfikat dla ludzi ceniących sobie praktyczne rozwiązania
Nieco mniej znanym w Polsce, jednak równie skutecznym systemem certyfikacji, jest LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design. W tym przypadku kryteria oceniana oscylują wokół praktycznych rozwiązań dotyczących projektowania oraz użytkowania budynków. Ten system może bazować na różnych schematach – wiele zależy od rodzaju i przeznaczenia konkretnego budynku. LEED sprawdza, w jaki sposób inwestycje wpływają na środowisko naturalne, dlatego audytorzy biorą pod uwagę między innymi usytuowanie budynku, rozwiązania architektoniczne, zużycie materiałów, wody oraz energii elektrycznej. System certyfikacji opiera się na czteropoziomowej skali:
- Platinum – dla budynków, które zebrały 80 lub więcej punktów,
- Gold – 60-79 punktów,
- Silver – 50-59 punktów,
- Certified – od 40 punktów.
Ewaluacja w systemie LEED jest wykorzystywana zarówno przypadku powstających inwestycji, jak i tych, które już istnieją. Niewiele budynków otrzymuje prestiżową, najwyższą ocenę. Pierwszym obiektem, który osiągnął poziom platynowy, jest Philip Merrill Environmental Center w Maryland. W Polsce znajdziemy dziś ponad sto budynków szczycących się certyfikatem LEED Platinum – krajowym pionierem w tej kategorii został obiekt zaliczany do wrocławskich Green Towers.
Źródła:
- https://breeam.com/about/how-breeam-works
- https://www.usgbc.org/leed