Jak sfinansować budowę domu? Polacy korzystają z kilku możliwości
Budowa domu generuje ogromne wydatki – koszty projektów, materiałów, wynajęcia sprzętu i profesjonalnej ekipy często przerastają nasze możliwości finansowe. Skąd pozyskać środki za zrealizowanie takiej inwestycji? Zobacz, jakie rozwiązania wybieramy najczęściej i poznaj programy, dzięki którym zmieścisz się w zakładanym budżecie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najpopularniejsza opcja finansowania budowy domu – kto może skorzystać z kredytu hipotecznego?
Polacy, którzy nie zgromadzili wystarczającego kapitału, by wybudować dom za gotówkę, najczęściej korzystają z pomocy banków oferujących finansowanie w formie kredytu hipotecznego. Osoby planujące postawienie wymarzonego budynku muszą pamiętać o tym, że warunkiem decydującym o otrzymaniu pieniędzy jest posiadanie zdolności kredytowej. Jeśli bank dojdzie do wniosku, że jesteśmy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie, to dalszym krokiem będzie dostarczenie tej instytucji kompletu dokumentów związanych z planowaną budową domu.
Kredyt hipoteczny to jedna z najpopularniejszych, chociaż nieidealna forma finansowania budowy domu. Największym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że właściciele nieruchomości będą musieli zwrócić do banku całą kwotę z kilkuprocentową nawiązką. Nie każdy z nas chce zaciągać tak duże zobowiązanie, które często generuje niepotrzebny stres i zrzuca na barki zadłużonych presję terminowego opłacania rat. Komercyjne banki zawsze wymagają od klientów wkładu własnego (najczęściej w wysokości 20% wartości kredytowanej inwestycji), a spłata zadłużenia z reguły trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Programy rządowe, które ułatwią budowę własnego domu
Czy wiesz, że możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na budowę domu bez wkładu własnego? Taką możliwość daje Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy – rządowy program, który funkcjonuje od 2023 roku. Brakujący wkład własny zostanie opłacony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niestety nie jest on skierowany do wszystkich Polaków. Mogą z niego skorzystać jedynie osoby, które nie posiadają żadnej innej nieruchomości mieszkalnej. Wyjątek stanowią rodziny z co najmniej dwójką dzieci – pod warunkiem, że ich mieszkanie wpisuje się w sprecyzowane wymogi dotyczące metrażu. Jeśli w trakcie spłaty kredytu dłużnikom urodzi się drugie dziecko, to państwo spłaci za nich 20 tysięcy złotych kredytu. Przy następnym potomku dopłata wynosi aż 60 tysięcy złotych.
Już niebawem w życie wejdzie kolejny rządowy program, który zapewni dostęp do kredytów hipotecznych na atrakcyjnych warunkach. Państwo zobowiązuje się, że w ramach programu kredyt #naStart będzie dopłacało do comiesięcznych rat takie kwoty, by oprocentowanie nie wynosiło więcej niż 1,5%. Gospodarstwa domowe zakwalifikowane do programu muszą spełniać kryteria dochodowe. Większe rodziny mogą liczyć na wyższe kredyty i lepsze warunki.
Domy energooszczędne są w cenie – na jakie dofinansowania mogą liczyć prywatni inwestorzy?
W 2024 roku inwestorzy mają ograniczony dostęp do dotacji na budowę domu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie oferuje już dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dzisiaj Polacy muszą polegać na innych formach wsparcia o zakresie regionalnym lub ogólnopolskim. Pomocne mogą się okazać także dotacje unijne. Warto sprawdzić, czy kwalifikujemy się do programów:
- Mój Prąd,
- Moje Ciepło,
- Moja Woda.
Program Mój Prąd oferuje dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dotychczas odbyło się pięć naborów, a każdy z nich funkcjonował na nieco innych zasadach. Właściciele mogą liczyć na refundację w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji. VI nabór wniosków ma ruszyć najpóźniej w połowie 2024 roku.
Program Moje Ciepło umożliwia otrzymanie dotacji do zakupu i montażu pompy ciepła. Inwestorzy posiadający kartę dużej rodziny mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 45% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu urządzenia. Pozostali wnioskodawcy otrzymają maksymalny zwrot w wysokości 30%.
Dzięki programowi Moja Woda, Polacy mogą otrzymać dotację do 6 tysięcy złotych na budowę przydomowej instalacji zatrzymującej wody opadowe lub roztopowe. Ostateczny termin realizacji takiej inwestycji przypada na dzień 30 czerwca 2024, a dokumenty do rozliczenia dotacji należy złożyć najpóźniej 31 lipca 2024.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego2
- https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/kredyt-mieszkaniowy-nastart-na-sciezce-legislacyjnej
- https://mojprad.gov.pl/
- https://mojecieplo.gov.pl/
- https://www.gov.pl/web/nfosigw/moja-woda--wsparcie-dzialan-realizowanych-przez-wfosigw