Jak zabezpieczyć budowę przed zimą?
Gdy nie zdążymy z budową domu przed sezonem zimowym, wtedy obawiamy się, czy śnieg, deszcz i niskie temperatury nie zniszczą naszej dotychczasowej pracy. W zależności od etapu, na jakim zakończyliśmy budowę, warto sprawdzić, w jaki sposób zabezpieczyć swoją inwestycję.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego zabezpieczenie budowy przed zimą jest takie ważne?
Niekorzystne warunki pogodowe, jakie mają miejsce w sezonie zimowym, mogą wpłynąć niezwykle destrukcyjnie na aktualny stan budowy. Okazuje się, że do niepożądanych czynników nie zalicza się tylko ujemna temperatura, ale to właśnie jej wahania mogą stać się przyczyną wielu szkód.
Opady śniegu lub deszczu, powodują osadzanie się cząsteczek wody, które na przemian zamarzają oraz rozmarzają. Niestety to może prowadzić do poważnych uszkodzeń w materiałach oraz zaprawach budowlanych. Do niekorzystnych sytuacji zalicza się, gdy budowa nie została odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. Szczególnie narażone są na zawilgocenie fundamenty oraz ściany. To może przyczynić się do późniejszych problemów z wilgocią. Niesprzyjającym czynnikiem pogodowym jest także porywisty wiatr, dlatego nie powinniśmy zostawiać więźby dachowej bez odpowiedniego zabezpieczenia.
Jak zabezpieczyć stan zerowy przed zimą?
Wbrew pozorom jest to pierwszy najbezpieczniejszy etap, który może być zakończony jeszcze przed sezonem zimowym. Tak postawione fundamenty nie powinny zostać uszkodzone w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych. Jednak oczywiście dla swojego spokoju możemy wykonać dodatkowe zabezpieczenia.
W tym celu stan zerowy naszego domu należy przykryć folią budowlaną lub specjalnymi plandekami PCV. Następnie warstwę ochraniającą budowę należy obciążyć cegłami, kamieniami lub obsypać ziemią, tak aby wiatr nie zerwał plandeki lub folii.
Jeżeli jednak przed zimą zdążyliśmy wykonać wyłącznie wykopy, wtedy koniecznie musimy zabezpieczyć je przed śniegiem i deszczem. Najlepiej w tym celu sprawdzą się warstwy styropianu lub maty słomiane. Takim etapem jest również wylanie ław fundamentowych. Wtedy musimy je zabezpieczyć przed mrozami, a dokładniej przed destrukcyjnym działaniem zamarzających cząsteczek wody. Do osłony wylanych fundamentów najlepiej sprawdzi się styropian lub inne materiały mrozoodporne. Tak jak w przypadku folii budowlanej, także warstwę chroniącą przed mrozem należy dokładnie zabezpieczyć przed podmuchami wiatru.
Stan surowy otwarty a zima
Bardzo często dom, który zaczęto budować wiosną, przed sezonem zimowym osiąga stan surowy otwarty. Jest to dobry moment, aby przezimować, ale jednocześnie powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć budowę przed zimowymi warunkami pogodowymi.
Gdy stan surowy otwarty został ukończony, to koniecznie należy zadbać o zamknięcie okien, a także zabezpieczenie ścian. Otwory okienne oraz drzwiowe należy zasłonić przy pomocy folii budowlanej, plandek lub deskowania. Dzięki temu uchronimy nasz dom w stanie surowym otwartym przed nawiewaniem śniegu oraz zacinającym deszczem. Bardzo ważne jest, aby w górnej części każdego otworu okiennego lub drzwiowego zostawić ok. 3 cm szczeliny wentylacyjnej. Taką szczelinę wykonujemy wyłącznie w przypadku zakrywania otworów folią lub plandeką.
Ściany pozostawione w stanie surowym, nie wymagają koniecznie tynkowania lub ocieplania przed zimą. Materiały budowlane wykorzystywane do stawiania ścian wyróżniają się niską nasiąkliwością, która nie jest w żaden sposób niebezpieczna dla konstrukcji budynku. Okazuje się, że sezon zimowy jest doskonałym czasem na to, aby ściany dobrze wyschły i były odpowiednio przygotowane do kolejnych prac, których podejmiemy się wiosną.
Więźba bez pokrycia dachowego
Czasami może zdarzyć się sytuacja, w której nagle zmieniające się warunki atmosferyczne przerwą pracę dekarzy. Jeżeli udało się wznieść więźbę dachową, ale nie opady śniegu przeszkodziły w ułożeniu pokrycia dachowego, w takich okolicznościach konieczne jest zabezpieczenie budowy.
Musimy pamiętać, że strop oraz górna powierzchnia ścian musi zostać dobrze osłonięta. W innym przypadku proces wysychania ścian i stropu będzie niemożliwy. Jeżeli planujemy pokryć dach blachodachówką lub dachówką, to najlepszym rozwiązaniem będzie deskowanie więźby oraz pokrycie jej papą termozgrzewalną. Natomiast wiosną, trzeba będzie deskowanie zdjąć, aby móc wykonać pokrycie dachowe.
Stan surowy zamknięty na zimę
Najlepszą sytuacją, w jakiej możemy się znaleźć, jeżeli chodzi o naszą budowę przed sezonem zimowym, to zakończenie stanu surowego zamkniętego. Musimy się jednak wcześniej upewnić, że okna i drzwi są odpowiednio uszczelnione, a system rynnowy bez problemu będzie odprowadzać wodę. Dom w stanie surowym zamkniętym może stać nawet przez kilka lat.
Gdy zdążymy przeprowadzić prace budowlane, realizując do końca stan surowy zamknięty, będziemy mogli się już skupić na samym wykończeniu wnętrz. W tym przypadku nie będziemy musieli się już martwić aurą, jaka panuje za oknem.
Jednak powinniśmy się jeszcze wstrzymać do wiosny z nakładaniem tynków zewnętrznych. Zaleca się, aby takie prace wykonywać gdy temperatura powietrza nie będzie spadać poniżej 5 stopni Celsjusza. W innym przypadku może dojść do przemrożenia tynku, przez co warstwa dekoracyjna znajdująca się na elewacji ulega wtedy spękaniu i zniszczeniu. Ta sama zasada dotyczy ocieplania elewacji, jeżeli chcemy wybrać metodę na mokro. Lepiej z termoizolacją fasady wstrzymać się do momentu, gdy termometr znowu zacznie wskazywać dodatnie temperatury.
Zabezpieczenie budowy przed sezonem zimowym - podsumowanie
Oczywiście należy liczyć się z tym, że koszty budowy wzrosną. Jednak należy spojrzeć na to w ten sposób, że bez dodatkowej inwestycji w zabezpieczenie naszej budowy, możemy ponieść bardzo duże straty finansowe.
Warto jest każdą decyzję, jaką chcemy podjąć, omówić ze swoją ekipą budowlaną. Bywają niestety takie sytuacje, w których to właśnie z powodu problemów z pracownikami budowlanymi, nie jesteśmy w stanie zamknąć budowy na bezpiecznym etapie. Wtedy warto wykonać określone prace samodzielnie, nie czekając aż znajdziemy kolejną ekipę.