Jak zyskać do 95% dofinansowania na remont łazienki i nie tylko?

Łazienka dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej
Łazienka dla osób z niepełnosprawnością oraz porady, jak zyskać do 95% dofinansowania na remont łazienki, fot. Thomas
ikona podziel się
Opublikowano: 19.01.2024 r., 13:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Ograniczenia ruchowe lub problemy z poruszaniem się wynikające z wielu innych powodów niosą w codziennym życiu wiele trudności. Teraz jednak możesz liczyć nawet na 95% dofinansowania, aby dostosować najbliższe otoczenie do swoich potrzeb. Zobacz, na jakich warunkach można ubiegać się o pieniądze.

Życie z niepełnosprawnością

Codzienne życie osób borykających się z niepełnosprawnością, to nie tylko leczenie oraz często nieustanna rehabilitacja. To także próba odnalezienia się w najbliższym otoczeniu, które najczęściej nie jest w żaden sposób dostosowane do pewnych ograniczeń. Problemy zdrowotne mogą przyczynić się do tego, iż proste czynności, takie jak korzystanie z toalety, przygotowywanie sobie posiłków czy nawet wyjście z domu będą niezwykle trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie najbliższego otoczenia do swoich potrzeb. Niestety osoby borykające się z niepełnosprawnością, muszą również liczyć się z tym, że nie mają na to funduszy. Tym bardziej, iż wszystkie udogodnienia są dużo droższe od klasycznego wyposażenia. Na przykład za stabilne uchwyty do łazienki, osoba z niepełnosprawnością będzie musiała się liczyć z wydatkiem rzędu już od 200 do prawie 900 zł. Natomiast profesjonalne siedzisko pod prysznic to koszt rzędu 1700-2000 złotych.

Dofinansowanie 95% w ramach akcji Dostępna przestrzeń

PFRON ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie na wyposażenie najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych. Akcja Dostępna przestrzeń ma na celu umożliwienie korzystania z mieszkania oraz pobliskiej przestrzeni wokół niego na równi z osobami sprawnymi. Udogodnienia mają dotyczyć nie tylko samej nieruchomości, ale również otoczenia znajdującego się wokół niej. Zobacz więcej informacji na temat dofinansowania.

Oznacza to, iż niepełnosprawne osoby mogą ubiegać się również o wsparcie finansowe na usuwania przeszkód utrudniających poruszanie się oraz na montaż elementów, które usprawnią codzienne funkcjonowanie. Może to być obniżenie krawężników przed domem bądź blokiem, jak i również poszerzenie drzwi w mieszkaniu. Osoba niepełnosprawna dokładnie opisuje we wniosku, jakie posiada wymagania, a także, jak chce dostosować najbliższą przestrzeń do swoich potrzeb.

Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie?

Aby skorzystać z dofinansowania udzielonego przez PFRON, muszą zostać spełnione pewne wymagania. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe musi mieć trudności w poruszaniu się. Zaliczają się tutaj nie tylko osoby, które poruszają się na wózku, o kulach czy też mają inne problemy związane z chodzeniem, ale też wszystkie osoby niepełnosprawne, dla których przemieszczanie się nawet po własnym mieszkaniu stanowi kłopot. Mowa tutaj także o osobach niedowidzących lub niewidomych.

Wnioskodawca powinien posiadać lekki, umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności. Natomiast w przypadku osób do 16 roku życia, należy wykazać orzeczenie o niepełnosprawności. Do dofinansowania potrzebna jest zgoda właściciela mieszkania na usunięcie barier w poruszaniu się, chyba że właścicielem nieruchomości jest osoba niepełnosprawna, to takie potwierdzenia nie są potrzebne. Niestety wśród osób niepełnosprawnych wniosków nie mogą składać petenci, którzy mają zaległości wobec PFRON. Ponadto, gdy w ciągu trzech lat poprzedzających wniosek, rozwiązał umowę o dofinansowanie z PFRON.

Mężczyzna na wózku inwalidzkim golący brodę w łazience
Łazienka z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, fot. Viacheslav Yakobchuk

Jak wygląda wsparcie w ramach akcji Dostępna przestrzeń?

Skorzystanie z dofinansowania pozwala na uzyskanie aż do 95% pokrycia wszystkich kosztów związanych z usunięciem barier w poruszaniu się po mieszkaniu lub okolicznej infrastrukturze. Ograniczeniem jest suma remontu, która nie może przekroczyć piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast po stronie wnioskodawcy będzie pokrycie zaledwie 5% kosztów. Zobacz też, jakie standardy musi spełniać łazienka dla niepełnosprawnych.

Obecnie jedynym ograniczeniem jest czas, ponieważ osoba z niepełnosprawnością może ubiegać się o takie dofinansowanie tylko raz na rok. W 2024 roku nadal są dostępne środki finansowe na ten cel. Natomiast nie ma żadnych dokładnych przewidywań, jeżeli chodzi o kolejne lata. Osoba niepełnosprawna może korzystać z pozostałych dofinansowań udzielanych przez PFRON. Wśród nich wymienia się, chociażby dopłatę do zakupu skutera inwalidzkiego, serwisu wózka elektrycznego czy też odpowiedniego oprzyrządowania samochodu.

Likwidacja barier wokół budynku mieszkalnego

Uzyskanie dofinansowania w przypadku dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej będzie łatwiejsze ze względu na niedużą ilość formalności. Natomiast może to być bardziej skomplikowane, jeżeli wnioskodawcy będzie zależeć na usunięciu barier w przemieszczaniu się.

W takich okolicznościach wnioskodawca musi uzyskać, m.in. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, uzyskać pozwolenie na budowę czy też złożyć projekt architektoniczno-budowlany konkretnego elementu infrastruktury, który pomoże w poruszaniu się przed swoim domem. Najczęściej wnioski napływają o budowę podjazdu lub windy dla osób niepełnosprawnych. Natomiast osoby słabowidzące oraz niewidome mogą starać się o montaż sygnalizacji dźwiękowej do sygnalizatora świetlnego, który znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych
  • https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/dostepnosc-przestrzeni/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto