Jaka jest żywotność falownika do fotowoltaiki? Co ile trzeba go wymienić?
Czym jest falownik fotowoltaiczny i jaka jest jego żywotność? Odpowiadamy na pytania ważne dla wszystkich posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Ci bowiem, choć często myślą o potencjalnym czasie efektywnego działania paneli słonecznych, to rzadko analizują kwestię żywotności samego falownika fotowoltaicznego. To duży błąd, gdyż falownik to niezwykle istotne urządzenie z perspektywy funkcjonowania całej instalacji fotowoltaicznej!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest falownik do fotowoltaiki?
Falownik do fotowoltaiki, nazywany również inwerterem, to kluczowe urządzenie wchodzące w skład każdej instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego, produkowanego dzięki panelom fotowoltaicznym, w prąd zmienny, czyli taki, który wykorzystujemy na co dzień we wszelkich urządzeniach domowych.
Pomimo więc tego, że falownik samemu nie wytwarza żadnej energii, to jednak stanowi niezwykle istotne centrum całego systemu fotowoltaicznego. Instalacja bez niego nie ma większego sensu, gdyż nieprzetworzony prąd elektryczny z energii słonecznej nie może być wykorzystywany w większości urządzeń.
Inwerter to przy tym urządzenie stosunkowo proste, które składa się z: prostownika, stopnia pośredniego oraz stopnia końcowego.
Pomimo swojej prostoty, falownik fotowoltaiczny do domu jednorodzinnego to koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Z tego powodu powstaje bardzo ważne pytanie o jego żywotność…
Falownik do fotowoltaiki – żywotność
Żywotność falownika do fotowoltaiki to kwestia niezwykle istotna dla wszystkich prosumentów. Zależy ona przy tym od bardzo wielu czynników, w tym przede wszystkim: jakości jego wykonania, jakości i wydajności wszystkich pozostałych elementów instalacji fotowoltaicznej, ich projektu oraz montażu, a także warunków atmosferycznych, liczby ruchomych części całej instalacji, jej wielkości oraz sposobu eksploatacji.
Trzeba sobie także zdawać sprawę z tego, że falownik każdego dnia wykonuje naprawdę ogromną pracę, przez co po prostu musi się zużywać. Jak szybko? Co ile trzeba go wymieniać?
Inwerter z wysokiej półki, a co za tym idzie bardzo dobrej jakości, może działać nieprzerwanie przez 20, a nawet 25 lat. Falowniki nieco tańsze i wykonane mniej solidnie będą natomiast pracować średnio przez 10-15 lat.
Żywotność innych elementów instalacji fotowoltaicznej
Jak na tle żywotności falownika fotowoltaicznego wypadają inne elementy fotowoltaiki?
Pomimo że wszystko zależy tu znowu od ceny, jakości i rodzaju zastosowanych materiałów, a także innych czynników związanych z montażem i codziennym funkcjonowaniem, to trzeba powiedzieć, że żywotność fotowoltaiki co do zasady jest bardzo długa.
Prawidłowo wykonane i zamontowane panele powinny więc służyć dziesięciolecia, a ze względu na przeprowadzone testy, niestraszne im są nawet trudne warunki pogodowe.
Przy ogniwach fotowoltaicznych zasadniczo nie powinniśmy więc rozpatrywać ich żywotności (gdyż ta jest bardzo długa), ale ich efektywność.
Szacuje się bowiem, że panele słoneczne tracą mniej więcej pół procenta swojej wydajności rocznie. Dopiero po 20 latach ilość wytwarzanej przez nie energii jest więc mniejsza o około 10%, co cały czas pozostaje dobrym wynikiem.
Jak przedłużyć żywotność falownika do fotowoltaiki i całej instalacji fotowoltaicznej?
Istnieje szereg sposobów na przedłużenie żywotności falownika do fotowoltaiki oraz całej towarzyszącej mu fotowoltaicznej infrastruktury.
Oto lista wybranych przez nas porad:
- Już na etapie zakupu zwróć uwagę na parametry falownika i innych elementów instalacji fotowoltaicznej, w tym w szczególności na długość oferowanej przez danego producenta gwarancji. Przy inwerterze standardem jest gwarancja 5-letnia lub 10-letnia. Gwarancja dłuższa może więc sugerować urządzenie wyższej jakości i przede wszystkim trwalsze;
- Szczególną uwagę zwróć na montaż fotowoltaiki, w tym także montaż falownika. Nieprawidłowy montaż może bowiem znacząco skrócić żywotność całej instalacji oraz obniżyć jej efektywność. Zadanie to powierz więc specjalistom;
- Zadbaj o właściwe, tj. suche, chłodne i odpowiednio wentylowane miejsce przechowywania falownika fotowoltaicznego. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia tego urządzenia i jeżeli to tylko możliwe: przestrzeni otwartych;
- Systematycznie monitoruj sposób działania instalacji fotowoltaicznej i jej moc, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszaj od razu producentowi lub instalatorowi;
- Na bieżąco sprawdzaj też stan całej instalacji. Szczególną uwagę zwróć na ewentualne niepokojące zmiany jej wyglądu oraz okablowania. Zewnętrzny stan falownika sprawdzaj przy tym przynajmniej raz na kwartał. Jeżeli tylko zobaczysz jakiekolwiek fizyczne oznaki jego uszkodzenia (w tym zwłaszcza zapchane otwory wentylacyjne) – natychmiast działaj. O wszelkich problemach falownik powinien Cię także informować przez wyświetlanie konkretnych kodów błędów na wyświetlaczu;
- Fakultatywnie czyść elementy instalacji fotowoltaicznej, jeżeli wymagają tego warunki, związane z ich lokalizacją.
Źródła:
- https://kb.pl/oze/fotowoltaika/falownik-do-fotowoltaiki-w-domu-jak-wybrac-ile-kosztuje/
- https://lepiej.tauron.pl/zielona-energia/falownik-do-fotowoltaiki-rodzaje-parametry-i-dobor/
- https://www.soltechenergy.pl/zywotnosc-fotowoltaiki
- https://sunsol.pl/inwertery/zywotnosc-inwertera/
- https://ecieplo.pl/fotowoltaika/ile-wynosi-zywotnosc-falownika-w-instalacji-fotowoltaicznej/